Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Mało tłuszczu – zła fermentacja w żwaczu

Mało tłuszczu – zła fermentacja  w żwaczu
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 14.11.2018r.

Niska zawartość tłuszczu w mleku – poniżej 3,5–3,6% – może świadczyć o złej fermentacji żwaczowej, w wyniku której w żwaczu powstaje sprzężony kwas linolowy, który wraz z krwiobiegiem dostaje się do komórek gruczołu mlekowego i blokuje w nim syntezę tłuszczu.

Skąd bierze się zaburzona fermentacja w żwaczu?

Najczęściej spowodowana jest ona zbyt dużym udziałem pasz treściwych w dawce pokarmowej, który niejednokrotnie prowadzi do subklinicznej kwasicy. Nadmiar skrobi i niedobór włókna, to główne przyczyny pojawienia się subklinicznej kwasicy, której sprzyja również słabe buforowanie płynu żwaczowego z powodu zbyt małej ilości śliny. Krowa nie ślini się dostatecznie wtedy, kiedy w dawce pokarmowej jest zbyt mało długich cząsteczek pasz.

r e k l a m a

Zwróć uwagę na strukturę dawki pokarmowej

A zatem, dla utrzymania prawidłowej zawartości tłuszczu w mleku na poziomie 3,6–3,7%, należy zwracać uwagę nie tylko na zawartość skrobi i włókna w paszy, ale także na strukturę fizyczną dawki pokarmowej. Warto zatem pamiętać, że równie niekorzystne jest nadmierne rozdrobnienie mieszaniny w wozie paszowym jak również niedostateczne jej rozdrobnienie i wymieszanie.

r e k l a m a

Przyczyną niskiej zawartości tłuszczu w mleku może być również nadmierny udział tłuszczu w dawce, szczególnie niechronionego, który pochodzi najczęściej z nasion rzepaku, makuchu rzepakowego i olejów roślinnych.

Beata Dąbrowska
(fot. Pixabay)

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a