Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mlekpol przejmuje spółdzielnię mleczarską JOGO

Artur Puławski
Kategoria: Polskie mleko
Mlekpol przejmuje spółdzielnię mleczarską JOGO
Polskie mleko
Data publikacji 09.03.2023r.

Zarząd Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO zdecydował, że podmiot ten połączy się z grupą SM Mlekpol z Grajewa. Z czego wynika ta decyzja i na jakich warunkach ma przebiegać to połączenie? Co się stanie z rolnikami-członkami spółdzielni JOGO?

JOGO połączy się z SM Mlekpol

Łódzka Spółdzielnia Mleczarska JOGO to niewielki producent wyrobów mleczarskich. Jego sytuacja nie była zbyt dobra w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pojawiały się opóźnienia w wypłatach za mleko. Sam zakład przechodził restrukturyzację. Nie przyniosła ona jednak spodziewanych efektów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule: Jakie są efekty restrukturyzacji Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO?.W wyniku tych zdarzeń Zarząd Spółdzielni zwrócił się do trzech największych na rynku mleczarskim przedsiębiorstw z propozycją konsolidacji. Ostatecznie padło na Spółdzielnię Mleczarską MLEKPOL z Grajewa. Łódzkie JOGO byłoby jej 14. zakładem w grupie.

r e k l a m a

Członkowie JOGO staną się członkami Mlekpolu

Zarządy Spółdzielni Mleczarskiej JOGO Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Łodzi i Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar połączenia przedsiębiorstw. Podstawą konsolidacji będzie prawo spółdzielcze (art.96 i następne prawa spółdzielczego).

Zgodnie z nim po połączeniu istniał będzie już tylko jeden podmiot, czyli Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie jako spółdzielnia przejmująca. Dotychczasowi członkowie Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej staną się członkami Mlekpolu. Samą decyzję o tym po uzyskaniu stosownej zgody urzędu podejmą Zebrania Przedstawicieli członków obydwu Spółdzielni.

Z chwilą połączenia członkowie JOGO Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Łodzi uzyskają możliwość sprzedaży mleka na warunkach jak dotychczasowi członkowie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Dlaczego spółdzielnia JOGO musi dołączyć do Mlekopolu?

Na rzecz Mlekpolu przejdzie również majątek spółdzielni przejmowanej. Analogiczna sytuacja dotyczyć będzie również wierzycieli i dłużników. Głównym celem połączenia jest przede wszystkim zapobieżenie dalszemu pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej oraz zapobieżenie postępującemu spadkowi skupu mleka w tej spółdzielni.

We wniosku wymienione są również wzmocnienie potencjału przedsiębiorstwa, poprawa warunków ekonomicznych dostawców mleka surowego, jak i pełne wykorzystanie zdolności technologicznych posiadanych zakładów przetwórczych.

Faktycznie JOGO już od dłuższego czasu boryka się z problemem braku surowca. Kolejni dostawcy zaprzestawali współpracy ze spółdzielnią, a ona stawała się coraz mniej pewnym partnerem. Na dodatek, w ostatnim okresie działalności mleczarnia ponosi również straty finansowe.

r e k l a m a

Mlekpol to jeden z liderów na rynku mleka, JOGO to lokalna spółdzielnia

Obydwie spółdzielnie zajmują się skupem i przetwórstwem mleka. Łódzkie JOGO prowadzi skup mleka na terenie 1 województwa – łódzkiego.
Z kolei Mlekpol skupuje mleko na terenie 12 aż województw:

 • podlaskie,
 • warmińsko–mazurskie,
 • mazowieckie,
 • lubuskie,
 • zachodnio–pomorskie,
 • świętokrzyskie,
 • pomorskie,
 • lubelskie,
 • kujawsko–pomorskie,
 • łódzkie,
 • wielkopolskie,
 • śląskie.

Jak można przeczytać w komunikacie UOKiK produkty łączących się spółdzielni są sprzedawane na terenie całej Polski. Jednak skala ich działalności jest nieporównywalna. Tylko pod względem skupu surowca grajewska spółdzielnia dysponuje bazą około 85-krotnie większą niż JOGO.

Wobec tego można stwierdzić, że wydanie decyzji przez UOKiK jest sprawą wyłącznie formalną.

Artur Puławski   
Fot. ŁSM JOGO

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a