Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mniejsza ilość światła zimą może ograniczyć produkcję mleka o 10%. Jak temu zapobiegać?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Mniejsza ilość światła zimą może ograniczyć produkcję mleka o 10%. Jak temu zapobiegać?
Polskie mleko Porady
Data publikacji 20.11.2022r.

Dni – szczególnie po zmianie czasu – stały się krótsze i zdecydowanie ciemniejsze. Podobnie jak u innych ssaków, również u krów mlecznych ilość dostarczanego światła ma duże znaczenie. Otóż, podczas takich jesiennych i zimowych dni krowy produkują nawet o 10% mleka mniej.

Wydajność mleczna krów jest uzależniona od długości dnia

Sezonowe różnice – 16 do 18 godzin światła dziennego wiosną i tylko 8 –10 godzin zimą – mogą wpłynąć na redukcję ilości produkowanego mleka od 5 do 10%. W konsekwencji średnia wydajność krów jest najwyższa w kwietniu, a najniższa we wrześniu. Zmian w długości światła dziennego uniknąć się nie da, ale – jak zalecają specjaliści – jak najbardziej wskazane jest (oczywiście w miarę możliwości) sterowanie długością światła dziennego za pomocą dodatkowego oświetlenia. Pamiętać jednak należy, że tak samo jak światło, ważna jest ciemność, która w oborze powinna być zachowana. Szczególnie dla krów laktacyjnych, obok długości światła dziennego ważna jest fazowość. Krowy w laktacji potrzebują codziennej fazy ciemności o długości przynajmniej 6 godzin. Jeżeli nie zapewnimy tego zwierzętom, zmiana świetlnego rytmu dobowego będzie nieprawidłowo stymulowała gospodarkę hormonalną.

r e k l a m a

Jakie oświetlenie jest najlepsze dla krów? 

Dodatkowe oświetlenie w oborze pomaga w trackie ciemnych dni przedłużyć dzień. I tu najlepiej sprawdzają się LED-owe źródła światła, które są najbardziej dopasowane do wzroku krów oświetleniem generującym dużo koloru niebieskiego i zielonego, czyli najbardziej zbliżonego do świata naturalnego. Badania przeprowadzone w Bawarskim Instytucie Rolniczym wykazały, że przy równomiernym natężeniu oświetlenia ledowego (które jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku lamp sodowych) krowy dłużej odpoczywały oraz częściej odwiedzały roboty udojowe. Oprócz równomiernego oświetlenia obory, lampy LED-owe są wydajniejsze od tradycyjnych lamp żarowych czy świetlówek, ponieważ soczewki ledów emitują światło kierunkowo, z małymi stratami energii. Lampy ledowe są wprawdzie droższe przy zakupie, ale ich koszty zużycia są do 70 procent niższe. Dodatkową ich zaletą jest pięciokrotnie dłuższa żywotność.

Krowom mlecznym najbardziej odpowiada 16 godzin światła dziennego i 8 godzin światła nocnego – wtedy czują się najbardziej komfortowo i osiągają najwyższą wydajność

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

/video-player/dist/main.js">