Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Morawiecki: Ustalamy plan wsparcia działalności Mlekovity na cały świat

Morawiecki: Ustalamy plan wsparcia działalności Mlekovity na cały świat
Polskie mleko Wiadomości
Data publikacji 06.09.2022r.

– To spółdzielcy tworzą potęgę polskiego rolnictwa – oświadczył podczas swojej wizyty w siedzibie Mlekovity w miejscowości Wysokie Mazowieckie, premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania szef polskiego rządu zapowiedział wsparcie mleczarskiego giganta w dalszej ekspansji oraz zwiększenie dopłat do hektara dla polskich rolników.

We wtorek 6 września premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami we wsi Dąbrowa-Moczydły oraz odwiedził zakład Mlekovity w miejscowości Wysokie Mazowieckie w ramach akcji "Bezpieczna Polska Bezpieczni Polacy"

r e k l a m a

Morawiecki: 160 krajów z całego świata odbiera produkty polskiego rolnictwa

Szef polskiego rządu podczas swojego wystąpienia nie szczędził słów uznania pod adresem działającej od 90 lat Mlekovity – zarówno zarządu spółdzielni jak i dostawców. Międzynarodowy sukces jaki osiągnęła wysokomazowiecka mleczarnia jest godna podziwu, a produkty mleczarskie z logiem Mlekovity cieszą się popularnością nie tylko na krajowym, ale i światowym rynku.

Gratuluję wszystkim rolnikom, spółdzielcom, dostawcom i oczywiście producentom. Jesteśmy dumni z potęgi i ekspansji polskich rolników. 160 krajów z całego świata odbiera produkty polskiego rolnictwa (…). Polacy stworzyli znakomitą firmę. Mlekovita to świetne przedsiębiorstwo, które dokonuje ekspansji na cały świat – przyznał podczas swojego wystąpienia premier, dodając – Cieszę się, że Polska staje się potęgą eksportową. Naprawdę, to nie jest przesada. 40 miliardów euro wyeksportowanych produktów świadczy o wysokiej konkurencyjności, o bardzo wysokiej produktywności, o zdolności do ekspansji międzynarodowej.

r e k l a m a

Mateusz Morawiecki zapowiada rządowe wsparcie dla Mlekovity

Podczas swojego wystąpienia, premier zaznaczył jak dużą wagę w odniesieniu sukcesu na krajowym jak i zagranicznym rynku ma spółdzielczość oraz tworzenie grup producenckich.

 Spółdzielczość może świetnie działać. Prawo spółdzielcze dobrze służy tworzeniu dużych obszarów gospodarczych. Mamy tutaj do czynienia z 5 tys. spółdzielców i 15 tys. Dostawców do Mlekovity. To bardzo dobry przykład świetnej kooperacji – stwierdził Morawiecki. – Spotkałem się tutaj z rolnikami i ze spółdzielcami. Z tymi, którzy dostarczają mleko. Chcę powiedzieć, że ustalamy już kolejne plany ekspansji i wsparcia znakomitej działalności Mlekovity na cały świat. Nasze produkty mleczarskie trafiają na cały świat i są one coraz bardziej popularne w Europie. Tworzymy też przez ustawodawstwo polskie jak najlepsze warunki ekspansji poza Europę – dodał szaf rządu.

Premier zapowiada wyższe dopłaty dla polskich rolników

Po zakończonym przemówieniu przyszedł czas na pytania dziennikarzy. Poza kwestiami związanymi z sytuacją na polskim rynku w obliczu trwającej wojny, padło także pytanie o to, co dokładnie robi rząd, żeby krajowa produkcja rolna była bardziej opłacalna w obliczu rosnących kosztów produkcji. W odpowiedzi na pytanie premier zapowiedział podwyższenie dopłat dla polskich rolników, które mają w niedalekiej przyszłości zrównać się, jak nie przewyższyć, dopłaty otrzymywane przez rolników z innych krajów Wspólnoty. 

Obniżamy koszty nawozów poprzez obniżkę VAT. Do zera obniżyliśmy VAT na żywność i to na praktycznie wszystkie produkty żywnościowe. To jest bardzo szerokie działanie mające wpływ nie tylko na produkty mleczne. Mlekovita to jedna z czołowych polskich firm mleczarskich, ale działamy także na innych rynkach: trzody chlewnej, wołowiny, zbóż, przetwórstwa rolnego. Wszędzie tam gdzie możemy wzmacniamy konkurencyjność polskiego rolnictwa. Kolejnym obszarem gdzie staramy się wyrównywać możliwości konkurowania polskich rolników z zachodnimi rolnikami, to zwiększenie dopłat do hektara dla polskiego rolnika. To nasze zobowiązanie sprzed dwóch lat. Od 1 stycznia przyszłego roku  95-97% polskich gospodarstw rolnych będzie miało dopłaty do hektara na poziomie równym lub wyższym niż średnia unijna - powiedział na zakończenie Mateusz Morawiecki. 

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: gov.pl

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a