Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie ma chętnych na majątek Spółdzielni ROTR

Nie ma chętnych na majątek Spółdzielni ROTR
Polskie mleko
Data publikacji 11.12.2019r.

Po raz kolejny nie udało się sprzedać zakładu produkcyjnego postawionej w stan upadłości Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie. Pod koniec listopada miała się odbyć aukcja. Pozostała ona jednak nierozstrzygnięta. Na wskazane przez syndyka konto nie wpłynęło ani jedno wadium, które uprawniało do wzięcia w niej udziału.

Do tej pory majątku ROTR w Rypinie nie udało się nawet wydzierżawić

Prób zagospodarowania majątku upadłej mleczarni było kilka. Najpierw syndyk dwukrotnie próbował go wydzierżawić. W listopadzie ubiegłego roku czynsz dzierżawny został określony na kwotę 250 tys. zł miesięcznie, w maju tego roku został obniżony do 100 tys. zł miesięcznie. Obydwa przetargi się nie odbyły, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta dzierżawy.

Majątek próbowano też sprzedać. W przetargu wyznaczonym na czerwiec br. cena wywoławcza została ustalona na kwotę 68 768 470 zł. W kolejnym przetargu przewidzianym na wrzesień została obniżona do 55 mln zł. Wobec braku przetargowych ofert sąd w Toruniu zdecydował, że dalszą sprzedażą majątku zajmie się bezpośrednio i z wolnej ręki syndyk. Cena sprzedaży miała zostać wyznaczona przez Radę Wierzycieli, w której zasiadają podmioty, wobec których ROTR ma największe zobowiązania.

 

r e k l a m a

Majątek ROTR Rypin wystawiony na licytację. Z jakim skutkiem?

Na 29 listopada została ogłoszona aukcja majątku ROTR. W jej regulaminie określono, że jednym z warunków uprawniającym do wzięcia w niej udziału jest wpłata wadium w wysokości 1 mln zł najpóźniej siedem dni przed terminem aukcji. Cena wywoławcza została ustalona na kwotę 20 mln zł, jednak i tym razem nie wpłynęła żadna oferta zakupu. Wylicytowanie majątku za 20 mln zł było też mało realne.

W regulaminie aukcji zapisano, że cena wywoławcza nie stanowi ceny minimalnej. Ta została określona uchwałą Rady Wierzycieli i miała być nieujawniona do czasu rozstrzygnięcia aukcji. Syndyk zastrzegł, że gdyby zaoferowana kwota była niższa od ceny minimalnej, Rada miała prawo do wyrażenia dodatkowej zgody na „sprzedaż przedmiotu aukcji za najwyższą zaoferowaną w toku aukcji cenę”.

Aukcja się jednak nie odbyła. W tej chwili w zakładzie ROTR zatrudnionych jest kilkanaście osób, które zajmują się utrzymaniem stanu technicznego urządzeń mleczarni. Syndyk zaś prowadzi poszukiwania podmiotów, na zlecenie których ROTR mógłby wznowić produkcję z mleka przerzutowego. Biegły sądowy w styczniu br. oszacował wartość przedsiębiorstwa ROTR na 78,84 mln zł. Kwota dla „wymuszonej sprzedaży” została wyznaczona na 59,16 mln zł. 


 

Pisaliśmy też: Czy Ciechanowska Spółdzielnia Mleczarska zainwestuje w ROTR w Rypinie?

Zobacz także: Nieudana reanimacja Spółdzielni Mleczarskiej ROTRTomasz Ślęzak
fot. archiwum

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a