Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Łódzki Festiwal Mleka 2022 to strzał w dziesiątkę [FOTO]

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Łódzki Festiwal Mleka 2022 to strzał w dziesiątkę [FOTO]
Polskie mleko Rynki
Data publikacji 03.08.2022r.

Łódzki Festiwal Mleka okazał się prawdziwym świętem producentów oraz przetwórców mleka i jednocześnie pierwszą imprezą w tym regionie na tak dużą skalę. 10 lipca do Zduńskiej Dąbrowy pod Łowiczem zjechały tłumy zwiedzających, w tym wielu rolników, a impreza okazała się strzałem w dziesiątkę. Aż trudno uwierzyć, że dopiero teraz odbyło się takie przedsięwzięcie w województwie o bardzo bogatych tradycjach mleczarskich.

Łódzkie to region mlekiem i miodem płynący

Za organizację festiwalu odpowiadało Stowarzyszenie Innowatorów Wsi, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie finansowanie z Funduszu Promocji Mleka, który reprezentował Waldemar Wojciechowski – sekretarz Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mleka, jednocześnie członek rady nadzorczej OSM Łowicz oraz radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Szczególnie witam rolników, bo to dzięki nim tu jesteśmy. Z każdego litra mleka wyprodukowanego w waszych gospodarstwach 0,02% ceny przekazywane jest na Fundusz Promocji Mleka, z którego pieniądze wreszcie trafiły do województwa łódzkiego, z czego niezmiernie się cieszę. Kiedyś mówiło się, że Łódzkie to region mlekiem i miodem płynący, i warto o tym pamiętać. Przymierzaliśmy się do organizacji tego wydarzenia bardzo długo, gdyż pandemia krzyżowała nasze plany – powiedział Waldemar Wojciechowski.

r e k l a m a

Wykorzystana każda złotówka

Całodniowy piknik pozwolił zintegrować branżę mleczarską – od producentów, przez przetwórców, aż po konsumentów mleka. Dla przetwórców była to doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty szerokiej publiczności, nawet zagranicznym delegacjom handlowym z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Całe rodziny oblegały stoiska spółdzielni mleczarskich, a wystawiło się ich 7, z największą firmą mleczarską województwa łódzkiego na czele – OSM Łowicz. Swoje stoiska miały również:

 • OSM WART-MILK Sieradz,
 • SDM Wieluń,
 • OSM Głuchów,
 • ŁSM JOGO Łódź,
 • OSM Łask
 • OSM Skierniewice.

W polskim przemyśle mleczarskim dominującą rolę odgrywają spółdzielnie, a produkcja mleka jest źródłem utrzymania wielu gospodarstw rolnych, także w województwie łódzkim. Dlatego dobrze, że mamy Łódzki Festiwal Mleka, który na pewno przełoży się na korzyści dla OSM Łowicz, zwłaszcza patrząc na ogrom odwiedzających stoiska – powiedziała prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska, zaś wiceprezes Łukasz Siewierski dodał, że na festiwalu zaprezentowano przekrój mleczarstwa województwa łódzkiego od najmniejszej do największej spółdzielni mleczarskiej, gdzie wszyscy wspólnie świętują.

W podobnym, pozytywnym tonie wypowiedziała się Irena Miedzińska – prezes OSM WART-MILK. Z kolei Andrzej Marat – członek rady nadzorczej OSM Łowicz, który przez kilkanaście lat zasiadał w Funduszu Promocji Mleka, podkreślił, że nie ma nawet jednej zmarnowanej złotówki, która została wydana na festiwal i takich wystaw powinno być więcej.

Wyróżnieni odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, w towarzystwie wiceministra Krzysztofa Ciecióry, senatora Przemysława Błaszczyka, Waldemara Wojciechowskiego i wiceprezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi Agnieszki Łuczak

 • Wyróżnieni odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, w towarzystwie wiceministra Krzysztofa Ciecióry, senatora Przemysława Błaszczyka, Waldemara Wojciechowskiego i wiceprezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi Agnieszki Łuczak
Waldemar Wojciechowski, członek RN OSM Łowicz
 • Waldemar Wojciechowski, członek RN OSM Łowicz

Co dziesiąta europejska „mućka” jest z Polski

Swoim patronatem festiwal objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jestem przekonany, że ta impreza zaowocuje nowymi kontaktami biznesowymi oraz kontraktami. Nie zapominajmy, że mamy ogromny potencjał, Polska jest trzecim producentem wyrobów mlecznych w Europie, a co dziesiąta europejska krowa jest z Polski. Mleko i jego przetwory to samo zdrowie i nie można wychowywać dzieci na diecie bezmlecznej. Zatem trzeba przełamywać dziwne pomysły na zastępowanie mleka niepełnowartościowymi zamiennikami – powiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Podczas festiwalu wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Ordery z rąk wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ciecióry odebrali: Wacław Baczyński – najstarszy stażem i wiekiem dostawca OSM Łowicz, Tomasz Chądzyński – przewodniczący rady nadzorczej OSM Łowicz, Iwona Grzybowska – prezes OSM Łowicz, Łukasz Siewierski – wiceprezes OSM Łowicz, Stanisław Jabłoński – kierownik skupu OSM Łowicz, Mariusz Marczak – dostawca mleka OSM Łowicz z woj. łódzkiego, Aleksander Lis – dostawca mleka OSM Łowicz z woj. wielkopolskiego, Jerzy Strumiński – przewodniczący rady nadzorczej OSM WART-MILK Sieradz, Andrzej Warszewski – członek rady nadzorczej OSM WART MILK, Krzysztof Warszewski – dostawca OSM WART-MILK, Marcin Jarząbek – członek rady nadzorczej SDM Wieluń, Magdalena Wesołowska – członek rady nadzorczej SDM Wieluń, Robert Maj – prezes OSM Skierniewice oraz Karol Kasprzak – rolnik z okolic Goszczanowa.

 • Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra

r e k l a m a

Doi krowy od 54 lat

Wśród odznaczonych był 78-letni Wacław Baczyński ze wsi Wyczółki (gm. Sochaczew), który produkcją mleka zajmuje się nieprzerwanie od roku 1968, a rodzinne gospodarstwo przejął w roku 1970. Oznacza to, że jest najstarszym dostawcą OSM Łowicz zarówno wiekiem, jak i stażem. Jeszcze nie tak dawno utrzymywał 24 krowy, ale problemy zdrowotne zmusiły go do zmniejszenia stada do 15 krów.

Rolnictwo przez te pół wieku zmieniło się niesamowicie, a zwłaszcza żywienie krów i technologia udoju mleka. Dla mnie najlepszym czasem były lata gierkowskie, kiedy w 6 lat wybudowałem 3 budynki. Jeszcze 10 lat temu osiągałem jedną z najwyższych wydajności mlecznych w powiecie sochaczewskim, było to wtedy 9 tys. kg mleka od przeciętnej krowy. Produkcja mleka to najciekawsza, ale i najcięższa gałąź rolnictwa – powiedział Wacław Baczyński.

Festiwal odbywał się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, będącym partnerem technicznym festiwalu, reprezentowanym przez dyrektora Stanisława Kosmowskiego.

Produkcja mleka zawsze była bliska naszej szkole. Jako jedna z nielicznych szkół rolniczych nadal produkujemy mleko – i to przy użyciu najnowszych technologii, jak np. roboty udojowe. Te technologie poznają nasi uczniowie, dzięki czemu są przygotowani do wdrażania ich w gospodarstwach, które obejmą po rodzicach – powiedział dyrektor szkoły Stanisław Kosmowski.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych „Retro-Łowiczanka”, którego prezesem jest Piotr Politowicz. Na festiwalu wystawiono ponad 20 pojazdów, w tym większość zabytkowych ciągników rolniczych, najstarszy z nich to Deutz-Fahr z 1938 roku. Więcej o „Retro-Łowiczance” napiszemy w jednym z kolejnych naszych numerów.

Stoisko OSM Łowicz było wręcz oblegane, podobnie jak wiele innych spółdzielni mleczarskich. Dzieciom szczególnie przypadł do gustu, wcale nie taki zwykły, karton mleka łowickiego

 • Stoisko OSM Łowicz było wręcz oblegane, podobnie jak wiele innych spółdzielni mleczarskich. Dzieciom szczególnie przypadł do gustu, wcale nie taki zwykły, karton mleka łowickiego
Na stoisku OSM WART-MILK spotkaliśmy prezes Irenę Miedzińską wraz ze współpracownikami
 • Na stoisku OSM WART-MILK spotkaliśmy prezes Irenę Miedzińską wraz ze współpracownikami

Można też było obejrzeć wystawę najnowszych maszyn rolniczych. Dla dzieci były dmuchańce i plac zabaw, a wieczorem wszyscy mogli bawić się w strefie koncertowej, przy muzyce takich gwiazd, jak: Defis, Dawid Kwiatkowski oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Goście festiwalu mogli liczyć również na bogaty program kulinarny, wszystko dzięki paniom z kół gospodyń wiejskich, których wystawiło się blisko 50.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 78. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Odwiedź „Tygodnik” na Agro Show. Będzie się działo!"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a