Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

OSM Kosów Lacki inwestuje w produkcję serów

OSM Kosów Lacki inwestuje w produkcję serów
Polskie mleko Spółdzielnia mleczarska
Data publikacji 02.07.2019r.

Tegoroczne Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim odbyło się 19 czerwca. Przewodniczącym prezydium został Tadeusz Wojtyra, przewodniczący rady nadzorczej, sekretarzem Edmund Oleszczuk a mężami zaufania Michał Gęsina i Jan Pogorzelski.

Rozbudowa własnej stacji paliw i nowego magazynu nabiałowego spółdzielni

r e k l a m a

Punktem czwartym obrad był wybór 2 komisji – mandatowo-skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków. W skład komisji mandatowej weszli Andrzej Fabisiak – przewodniczący, Witold Krasnodębski, Jacek Dybowski. Członkami komisji uchwał i wniosków zostali: Marek Robak – przewodniczący, Adam Fabiański, Dariusz Sówka. Opiekunem pierwszej komisji została Monika Kapusta, a drugiej Artur Wesołowski.

W tegorocznym Walnym Zebraniu uczestniczyło 35 przedstawicieli z 42 delegatów uprawnionych do głosowania.

r e k l a m a

Prezes zarządu Andrzej Minarczuk przed przedstawieniem sprawozdania z działalności zarządu za 2018 r. zaprezentował film o przeprowadzonych ostatnio inwestycjach w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim. Przedstawił również przebieg rozbudowy własnej stacji paliw oraz nowoczesnego magazynu nabiałowego.

W 2018 roku OSM Kosów Lacki skupiła 67,160 mln litrów mleka

Średnia skupionego od jednego dostawcy surowca przekroczyła 100 tys. litrów. OSM w Kosowie Lackim za 2018 rok, podobnie jak za 2017 rok, rozliczyła się z zyskiem na poziomie 2,776 mln zł. Średnia cena mleka zapłacona w 2018 roku wyniosła 1,36 zł brutto. Na uwagę zasługuje wysoki poziom przychodów ze sprzedaży, które w 2018 roku wyniosły 129 mln zł. Fundusz zasobowy wzrósł do blisko 12 mln zł, a po tym Walnym, na skutek uchwały podjętej przez delegatów, wzrośnie o dalsze 2 mln 700 tys. zł. Andrzej Minarczuk podkreślił także, iż dzięki mądrym decyzjom rady nadzorczej udaje się szybko odbudowywać fundusz zasobowy. W sumie wielkość funduszy własnych w OSM Kosów Lacki przekracza sumę 31 mln zł, co jest fantastycznym wynikiem jak na tę średniej wielkości spółdzielnię.


  • Delegaci Walnego

W ubiegłym roku OSM Kosów Lacki wyprodukowała około 4050 ton sera żółtego

Około 20% produktów, w tym masła, twarogów i sera żółtego wysyła na eksport. Odbiorcą sera żółtego jest między innymi Wielka Brytania. Zdaniem prezesa Andrzeja Minarczuka, brexit jest poważnym zagrożeniem dla eksportu produktów z OSM Kosów Lacki.

Poprzedni zarząd (chodzi o zarząd kierowany przez prezesa Witolda Dmowskiego – przyp. red.) zdecydował o tym, że OSM Kosów Lacki będzie wytwarzała kilka produktów. Uważam, że był to dobry kierunek, gdyż w obecnych czasach innej drogi nie mamy – powiedział Andrzej Minarczuk.


  • Delegaci Walnego

Inwestycje na 2019 rok

Prezes Andrzej Minarczuk przedstawił także palny inwestycyjne na 2019 rok. Wśród nich jest między innymi budowa solowni i tankowni oraz zakup maszyn i urządzeń takich jak:
  • linia do plasterkowania sera,
  • wirówka „Bakrofuga”,
  • maszyna rolowa do pakowania twarogu,
  • linia do pakowania sera w woreczki termokurczliwe,
  • analizator do zliczania komórek somatycznych.
Budowa nowego magazynu uwzględniła już montaż linii do plasterkowania i konfekcjonowania sera żółtego.


Prezydium Walnego od lewej: Edmund Oleszczuk, Tadeusz Wojtyra, Michał Gęsina i Jan Pogorzelski
  • Prezydium Walnego od lewej: Edmund Oleszczuk, Tadeusz Wojtyra, Michał Gęsina i Jan Pogorzelski
Inwestycje te są już w około 40% zrealizowane. Solownia powstanie w miejscu starej tankowni. Prace prowadzone są między innymi dzięki dofinansowaniu 50% rekompensatą kosztów. Dla OSM Kosów Lacki jest to znaczące wsparcie – powiedział Andrzej Minarczuk.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a