Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

OSM Łowicz wychodzi na prostą

OSM Łowicz wychodzi na prostą
Polskie mleko Spółdzielnia mleczarska
Data publikacji 21.06.2019r.

Po analizie ekonomiczno-finansowej można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu jest zdolna do kontynuowania działalności gospodarczej. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, iż za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku osiągnęła dodatni wynik finansowy – poinformował delegatów podczas dorocznego Zebrania Przedstawicieli – wiceprezes Zarządu Łukasz Siewierski.

Szczególnie trudny rok dla OSM Łowicz

Zebranie Przedstawicieli OSM Łowicz, odbyło się 12 czerwca br. i otworzył je przewodniczący rady nadzorczej Tomasz Chądzyński, który jednocześnie wybrany został na przewodniczącego zebrania. I następnie bardzo dobrze poprowadził – to trudne, pełne dyskusji – Walne.

r e k l a m a

Sekretarzem została Małgorzata Majewska-Krukowska, a na mężów zaufania delegaci wybrali Tomasza Michalaka i Janusza Wasilewskiego. Przewodniczącym komisji mandatowo-skrutacyjnej został Stanisław Jabłoński, a członkami: Edward Pieniążek, Andrzej Marat i Waldemar Kobierecki. W skład komisji uchwał i wniosków weszli: Józef Kolec, Ryszard Kuracki, Gabriel Lewandowski i Romuald Żabka.

Przedstawiając sprawozdanie z działalności zarządu za 2018 rok wiceprezes Łukasz Siewierski podkreślił, iż był to szczególnie trudny dla spółdzielni rok, przede wszystkim za sprawą odłączenia się dwóch podmiotów należących do grupy Łowicz, a z 6 lokalizacji pozostały tylko 3: w Łowiczu, Kutnie i Toruniu.

r e k l a m a

W minionym roku nasi dostawcy stanęli również przed bardzo trudną decyzją: o samodzielnym funkcjonowaniu bądź też połączeniu z innym podmiotem. Na nadzwyczajnym Zebraniu Przedstawicieli zapadła jednak jednoznaczna decyzja, że OSM w Łowiczu może działać samodzielnie. W naszej spółdzielni rozpoczął się proces restrukturyzacji, który dotyczy każdego działu, zatrudnienia oraz dostosowania działalności firmy do obecnych warunków. Na koniec 2018 roku łowicka mleczarnia zrzeszała 5438 członków, przy czym 4000, to czynni dostawcy mleka. Spółdzielnia skupiła ponad 449 mln litrów mleka od naszych dostawców oraz zakupiono 25 mln litrów. Dynamika w skupie wyniosła 88,4%, a na wynik ten wpływ miało zakończenie współpracy z OSM Konin i Kaliską Spółdzielczą Grupą Producentów Mleka i odejście dostawców do innych podmiotów skupowych… Średnia cena płacona naszym dostawcom w 2018 roku wyniosła 1,27 zł brutto.

W 2018 roku OSM Łowicz przerobiła 483 mln litrów surowca, z czego ponad 152 mln litrów przeznaczono na mleko spożywcze, ponad 22 mln l na śmietanki, 36 mln l na napoje mleczne. Spółdzielnia wyprodukowała między innymi: ponad 16 tys. ton serów dojrzewających, 13 tys. ton twarogów i serów feta, 6,8 tys. ton masła, 7,8 tys. ton serwatki w proszku. Zaś wartość sprzedaży za ubiegły rok przekroczyła 1 mld 200 tys. zł.


Zarząd łowickiej spółdzielni, od prawej: prezes Iwona Grzybowska, wiceprezes Łukasz Siewierski oraz wiceprezes Andrzej Chomyszczak
  • Zarząd łowickiej spółdzielni, od prawej: prezes Iwona Grzybowska, wiceprezes Łukasz Siewierski oraz wiceprezes Andrzej Chomyszczak

Wyroby OSM Łowicz zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia

W strukturze sprzedaży, najwięcej bo 27% stanowi mleko spożywcze i sery dojrzewające 17%. Ubiegły rok to czas, w którym łowicka spółdzielnia otrzymała za swoje produkty liczne medale i wyróżnienia. I tak 3 złote medale na Krajowej Ocenie Masła i Mlecznych Produktów Wysokotłuszczowych zdobyło masła ekstra łowickie, ser gouda oraz ser typu fellada. Z kolei mleko łowickie UHT zdobyło tytuł Hermesa. Masło łowickie ekstra zostało też Przebojem FMCG 2018 według magazynu „Życie handlowe”. Kolejnym nagrodzonym produktem była śmietanka 36 proc. Łowicka śmietanka została nagrodzona także mianem Hitu Handlu. W Kulinarnym Konkursie Sera 3 złote medale zdobyły serki topione, serki homogenizowane oraz rolada ustrzycka. 2 srebrne uzyskały serek łowicki wiejski i serek sałatkowy typu Fellada.

Jak poinformował wiceprezes Łukasz Siewierski , na inwestycje wydano w OSM Łowicz w ubiegłym roku 14 mln 400 tys. zł, z których największą był zakup linii do produkcji asortymentu UHT. Zakupiono też linie do pakowania serów w plasterkach typu koperta oraz produkcji serka śmietankowego.

– Od trzech miesięcy wypłacamy naszym dostawcom premie za dostarczony surowiec, zgodnie z deklaracjami złożonym i na zebraniach rejonowych, że wypracowane zyski zostaną przeznaczone na wzrost cen mleka, tak by zbliżały się one do średniej krajowej – dodał prezes Siewierski.Sprawozdanie zarządu przedstawiał wiceprezes Łukasz Siewierski. Prezydium zebrania (od lewej): Tomasz Michalak, Tomasz Chądzyński, Małgorzata Majewska-Krukowska i Janusz Wasilewski
  • Sprawozdanie zarządu przedstawiał wiceprezes Łukasz Siewierski. Prezydium zebrania (od lewej): Tomasz Michalak, Tomasz Chądzyński, Małgorzata Majewska-Krukowska i Janusz Wasilewski

Łowicka spółdzielnia jest niezłym płatnikiem przy obecnej sytuacji na rynku mleka

Sprawozdanie z pracy rady nadzorczej przedstawił jej przewodniczący Tomasz Chądzyński. Wyjątkowe to było sprawozdanie, bowiem wyjątkowo dynamiczne były – w 2018 roku – zmiany w składzie rady nadzorczej. Przewodniczący podziękował zarządowi za podjęcie się trudu restrukturyzacji spółdzielni, a szczególne podziękowania skierował do dostawców, którzy wytrzymali presję i pozostali w spółdzielni w tych ciężkich czasach.

Uczestniczący w zebraniu Artur Puławski – lustrator z KZSM podkreślił, że w obliczu coraz gorszej koniunktury na rynku mleka, łowicka spółdzielnia jest obecnie niezłym płatnikiem za mleko.

Średnia cena krajowa mleka spadła i może niebawem okazać się, że Łowicz płaci więcej niż średnia ta wynosi. Należy tutaj dodać, że obecnie OSM Łowicz płaci średnio 1 zł i 28 groszy netto za litr mleka.


Delegaci w czasie gorącej dyskusji
  • Delegaci w czasie gorącej dyskusji

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a