StoryEditorPorady

Oszczędzisz na higienie w oborze? Wszystko stracisz na weterynarza

26.11.2022., 13:11h
Wśród czterech najważniejszych przyczyn powstawania stanów zapalnych wymienia oraz schorzeń racic, na pierwszym miejscu wymienia się środowisko. I trudno się dziwić, bowiem czystość podłoża, po jakim chodzą i na jakim odpoczywają nasze krowy, ma ogromne znaczenie.

Dlaczego zachowanie higieny w oborze jest kluczowe?

Zachowanie higieny znacznie ogranicza rozwój chorobotwórczych bakterii, wirusów, pasożytów i insektów. W tym zakresie hodowcy bydła mają do dyspozycji pełną gamę specjalistycznych preparatów, które z punktu widzenia higieny pełnią wiele ważnych funkcji: posiadają zdolność do ograniczania rozwoju i neutralizowania pasożytów, insektów, bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów na podłożach przeznaczonych do chodzenia i odpoczynku poszczególnych grup zwierząt.

Jeżeli odpowiednio dobrane preparaty stosujemy na ściółkę pokrywającą stanowiska przeznaczone do leżenia, to w efekcie możemy znacznie ograniczyć przenoszenie między zwierzętami chorobotwórczych bakterii i rozwój infekcji.

Krowy w oborach wolnostanowiskowych są bardziej narażone na kontakt z patogenami innych krów

Najlepiej widać to w oborach wolnostanowiskowych. Jeśli poszczególne stanowiska legowiskowe są kolejno zajmowane przez różne krowy, to w przypadku każdej z nich może dochodzić do kontaktu końcówek strzyków wymienia z podłożem, a tym samym wnikania do kanałów strzykowych chorobotwórczych drobnoustrojów. Patogeny te mogą zaś znaleźć się w ściółce na przykład w wyniku wypływu mleka ze strzyków chorych na zapalenie wymienia krów. Dlatego w takiej sytuacji ogromną rolę odgrywa systematyczna neutralizacja drobnoustrojów w ściółce na stanowiskach legowiskowych.

Bardzo pomoce są tutaj preparaty rozprowadzane na powierzchni przeznaczonej do odpoczynku zwierząt, których działanie polega na utrzymywaniu wysokiego pH w materiale podłoża i uniemożliwianiu rozwoju chorobotwórczych patogenów. Drobnoustroje mogą być także przenoszone między kończynami, a konkretnie racicami bydła, co pociąga za sobą szereg zagrożeń dla stanu zdrowotnego zwierząt. I w tym przypadku wartościowym narzędziem w walce z zagrożeniami okazują się specjalistyczne preparaty chemiczne, mineralne lub też biologiczne rozprowadzane na powierzchniach, po których poruszają się zwierzęta w stadzie.

Preparaty do dezynfekcji ściółki nie tylko chronią krowy ale i podnoszą wartość gnojowicy i obornika!

Preparaty do dezynfekcji ściółki i wszelkich podłoży w oborach działają bakterio-, wiruso- oraz grzybobójczo, zdecydowanie polepszając dobrostan zwierząt i zmniejszając ich zachorowalność. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym redukują wydzielanie szkodliwych gazów (amoniak, siarkowodór, metan), przez co oczyszczają powietrze w oborze oraz podnoszą wartość nawozową gnojowicy i obornika.

Nowoczesne preparaty w doskonały sposób absorbują wilgoć, dzięki czemu osuszają legowiska i ograniczają występowanie chorób skórnych kończyn i biegunek u bydła. Poprawiają zdrowotność wymienia oraz jakość mleka, zmniejszając ilość komórek somatycznych. Poprawiają także twardość rogu i zmniejszają występowanie chorób racic, m.in. zanokcicę, a także obniżają zachorowalność cieląt na choroby płucno-jelitowe.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 11:22