Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Oto Laureaci targów Mleko-Expo 2022 [ZDJĘCIA]

Ireneusz Oleszczyński
Kategoria: Polskie mleko
Oto Laureaci targów Mleko-Expo 2022 [ZDJĘCIA]
Polskie mleko
Data publikacji 06.12.2022r.

W poprzednim wydaniu „Tygodnika Poradnika Rolniczego” przedstawiliśmy relację z pierwszych dwóch dni odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 16–18 listopada XXIX Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022. Tradycyjnie, trzeci dzień to czas podsumowań i wręczania nagród.

Nie byłoby żadnych produktów mleczarskich, gdyby nie producenci mleka

Po powitaniu przez Waldemara Brosia – prezesa KZSM – przybyłych do Sali Rudniewa, przystąpiono do ogłoszenia wyników konkursu „XVIII Mleczne Mistrzostwa Polski” na największe dostawy mleka w 2021 roku wśród gospodarstw indywidualnych do 300 ha. Przed ceremonią wręczania nagród prezes związku powiedział:

Przez wiele lat, podczas trwania targów Mleko-Expo wręczaliśmy nagrody spółdzielniom mleczarskim za prezentowane do oceny produkty. Kilka lat temu świat nauki, w tym prof. dr hab. inż. Arnold Reps, zwrócił uwagę na fakt, że nie byłoby żadnych produktów mleczarskich, gdyby nie producenci mleka, dlatego też chcąc wyróżnić tę grupę, zorganizowaliśmy Mleczne Mistrzostwa Polski. Pomysł ten został przeze mnie wprowadzony i od kilku lat konkurs jest nieodzownym elementem targów mleczarskich.

r e k l a m a

Laureatami tegorocznej edycji konkursu "Mleczne Mistrzostwa Polski" zostali:

  • w woj. kujawsko-pomorskim – Sławomir Wiśniewski, dostawca do Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim z ilością 1 634 604 l mleka,
  • w woj. lubelskim – Karol Kiełczykowski, dostawca do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki z ilością 1 463 369 l mleka,
  • w woj. lubuskim – Mieczysław Dudek, dostawca do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich z ilością 519 086 l mleka,
  • w woj. łódzkim – Cezary Kowalski, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu z ilością 2 951 842 l mleka,
  • w woj. małopolskim – Alojzy Serwin, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie z ilością 3 980 867 l mleka,
  • w woj. mazowieckim – Ryszard Tomaszewski, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu z ilością 2 572 663 l mleka,
  • w woj. opolskim – Martin Ziaja, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie – 1 576 369 l mleka,
  • w woj. podkarpackim – Adam Buchajski, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie z ilością 2 272 706 l mleka,
  • w woj. podlaskim – Krzysztof Szmurło, dostawca do Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim z ilością 2 238 502 l mleka,
  • w woj. pomorskim – Andrzej Wieliczko, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Maluta” w Nowym Dworze Gdańskim z ilością 1 222 829 l mleka,
  • w woj. śląskim – Henryk Grabiński, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie z ilością 1 576 369 l mleka,
  • w woj. świętokrzyskim – Dominik Łowicki, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie z ilością 858 893 l mleka,
  • w woj. warmińsko-mazurskim – Bogdan Serowik, dostawca do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku z ilością 4 124 971 l mleka,
  • w woj. wielkopolskim – Mateusz Seraszek, dostawca do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka z ilością 2 817 524 l mleka,
  • w woj. zachodniopomorskim – Anna Wojciechowska, dostawca do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka z ilością 708 254 l mleka.

Wszyscy wyżej wymienieni otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez KZSM oraz prezenty przygotowane przez redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Wręczono również nagrodę za największą wydajność mleka w 2021 roku od jednej krowy w cyklu laktacyjnym wynoszącą 20 611 l mleka spośród gospodarstw zgłoszonych do konkursu na terenie Polski. W konkursie zwyciężyła krowa z hodowli Małgorzaty Dusznik, która dostarcza mleko do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie. Hodowczyni, wśród licznych nagród, otrzymała nowoczesną stację pogodową ufundowaną przez redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Laureaci „XVIII Mlecznych Mistrzostw Polski” za największe dostawy mleka w 2021 roku wśród gospodarstw indywidualnych do 300 ha

  • Laureaci „XVIII Mlecznych Mistrzostw Polski” za największe dostawy mleka w 2021 roku wśród gospodarstw indywidualnych do 300 ha

Kolejne nagrody – w tym stacje pogodowe, ufundowane przez redakcję TPR, wręczono zdobywcom trzech pierwszych miejsc spośród gospodarstw zgłoszonych do konkursu – za największe dostawy mleka w skali kraju:

  • I miejsce – za dostarczenie do OSM w Giżycku 4 124 971 l mleka zajął Bogdan Serowik,
  • II miejsce – za dostarczenie 3 980 867 l przyznano Alojzemu Serwinowi, dostawcy do OSM we Włoszczowie,
  • III miejsce – za dostarczenie 2 951 842 kg mleka do OSM w Sierpcu zdobył Cezary Kowalski.
Laureaci konkursu za największe dostawy mleka w skali kraju spośród gospodarstw zgłoszonych do konkursu
  • Laureaci konkursu za największe dostawy mleka w skali kraju spośród gospodarstw zgłoszonych do konkursu

Podczas ceremonii poznaliśmy również laureatów konkursów: „Za wyróżniającą się jakość”, „Za Wysoką Jakość”, „Za Najwyższą Jakość” oraz „Super produkt”.

Nagrody „Za wyróżniającą się jakość”

r e k l a m a

W grupie mleko spożywcze (mleko świeże, pasteryzowane w wysokiej temperaturze, mleko UHT) nagrodę otrzymała:

  • OSM w Końskich za Mleko spożywcze pasteryzowane w wysokiej temperaturze, homogenizowane 3,5% tł.

W grupie napoje mleczne (kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne, mleko smakowe) nagrody otrzymały:

  • OSM w Krasnymstawie za ZSIADŁE MLEKO miska 400 g, OSM w Grodzisku Mazowieckim za kefir grodziski 1,5% tł.,
  • OSM w Piaskach za kefir jak dawniej 400 g.

W grupie sery (dojrzewające, topione) nagrodę otrzymała:

  • OSM w Olecku za Ser pełnotłusty ZŁOTA GOUDA Z DZIURAMI – Mazury Smak Natury.

W grupie sery twarogowe, twarożki, serki homogenizowane nagrody otrzymały:

  • OSM w Olecku za twaróg naturalny MAZURY SMAK NATURY,
  • Ciechanowska Spółdzielnia Mleczarska za twaróg krajanka półtłusty,
  • POLMLEK Sp. z o.o. za serek wiejski naturalny 200 g.

W grupie koncentraty mleczne, śmietana i śmietanka nagrody otrzymały:

  • Spółdzielnia Mleczarska Września za śmietanę ukwaszoną 18% (200 g),
  • OSM w Kole za śmietanę homogenizowaną 20% tł.
Laureaci konkursu „Za wyróżniającą się jakość”
  • Laureaci konkursu „Za wyróżniającą się jakość”

Nagrody „Za Wysoką Jakość”

W grupie mleko spożywcze nagrodę otrzymał:

  • POLMLEK Sp. z o.o. za Mleko szkolne UHT 1,5% tł. 250 ml.

W grupie napoje mleczne (kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne, mleko smakowe) nagrody otrzymały:

  • OSM Garwolin za zestaw mlek fermentowanych – Maślanka garwolińska naturalna 1,5% tł. oraz kefir garwoliński naturalny 1,5% tł.,
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za Dar Pure Jogurt pitny mango-banan-owies 250 g,
  • Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie za jogurt śmietankowy, wiejski bez laktozy.

W grupie sery (dojrzewające, topione) nagrodę otrzymała:

  • OSM we Włoszczowie za ser włoszczowski typu szwajcarskiego.

W grupie sery typu włoskiego, greckiego, smażone, pleśniowe, regionalne nagrody otrzymały:

  • OSM MALUTA w Nowym Dworze Gdańskim za SOLAN – ser podpuszczkowy, dojrzewający w solance serwatkowej,
  • OSM w Krasnymstawie za HALUNI – ser grillowo-sałatkowy.

W grupie sery twarogowe, twarożki, serki homogenizowane nagrody otrzymały:

  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za POLSKI Serek homogenizowany waniliowy,
  • SDM w Wieluniu za zestaw twarożków kanapkowych MÓJ ULUBIONY – z rzodkiewką, z ziołami ogrodowymi, ze szczypiorkiem oraz twarożek MÓJ ULUBIONY z pomarańczą,
  • OSM we Włoszczowie za zestaw SERKÓW DO CHLEBA – serek śmietankowy, ze szczypiorkiem, z ziołami oraz z papryką.

W grupie koncentraty mleczne, śmietana i śmietanka nagrody otrzymały:

  • POLMLEK Sp. z o.o. za śmietankę UHT 18% (500 ml),
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za WPC 80 o smaku czekoladowym – SBA (30 g).

W grupie masło, produkty tłuszczowe nagrody otrzymały:

  • SM Września za wrzesińskie masło ekstra 250 g,
  • OSM we Włoszczowie za masło extra WŁOSZCZOWSKIE (200 g),
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za polski mix tłuszczowy do smarowania 68% tł. (200 g).
Laureaci konkursu "Za Wysoką Jakość"
  • Laureaci konkursu "Za Wysoką Jakość"

Nagrody „Za Najwyższą Jakość”

W grupie mleko spożywcze (mleko świeże, pasteryzowane w wysokiej temperaturze, mleko UHT) nagrodę otrzymała:

  • OSM Garwolin za mleko świeże 3,2%, pasteryzowane, mikrofiltrowane karton 1 l.

W grupie napoje mleczne (kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne, mleko smakowe) nagrody otrzymały:

  • OSM w Kole za kefir malinowy 13 żywych kultur bakterii 0,5 l,
  • OSM MALUTA w Nowym Dworze Gdańskim za jogurt śmietankowy bez laktozy.

W grupie sery (dojrzewające, topione) nagrody otrzymały:

  • SM MICHOWIANKA w Michowie za zestaw serów dojrzewających HIPOKRYTA – ser z orzachami włoskimi, ser z orzechami laskowymi oraz ser z kurkami,
  • OSM we Włoszczowie za ser długodojrzewający CZARNA PERŁA (porcje 150 g),
  • LAZUR – Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach za zestaw serów pleśniowych – LAZUR BŁĘKITNY, LAZUR SREBRZYSTY, LAZUR TURKUSOWY, LAZUR ZŁOCISTY,
  • POLMLEK Sp. z o.o. za zestaw serów z Goliszewa (plastry) Boryna oraz Jagna,
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za La Polle CAMEMBERT PREMIUM ser pleśniowy.

W grupie sery typu włoskiego, greckiego, smażone, pleśniowe, regionalne nagrody otrzymały:

  • OSM w Grodzisku Mazowieckim za Mozzarella w zalewie Latteo (125 g),
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za GÓRSKIE SPECJAŁY – Mini Przysmak Góralski z Zakopanego – ser parzony, dojrzewający, wędzony, Faruki wędzone z Sanoka – ser parzony, niedojrzewający wędzony,
  • POLMLEK Sp. z o.o. za CAPRESI – serek typu włoskiego 250 g.

W grupie sery twarogowe, twarożki, serki homogenizowane nagrody otrzymały:

  • SDM w Wieluniu za twarożek kanapkowo-sernikowy MÓJ ULUBIONY 1 kg,
  • OSM w Głuchowie za TRADYCYJNY SMAK Z GŁUCHOWA – twaróg pełnotłusty oraz twaróg półtłusty,
  • OSM Garwolin za TWARÓG GARWOLIŃSKI TŁUSTY klinek,
  • SMU w Strzałkowie za twaróg śmietankowy ze Strzałkowa bez laktozy,
  • SM Września za JEDYNY TAKI serek kanapkowy, śmietankowy,
  • OSM w Piaskach za twaróg PIASECKI półtłusty krajanka.

W grupie koncentraty mleczne, śmietana i śmietanka nagrodę otrzymała:

  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za DESEROWĄ ŚMIETANKĘ POLSKĄ UHT 30% tł. (330 ml).

W grupie masło, produkty tłuszczowe nagrody otrzymały:

  • OSM Garwolin za masło ekstra z Garwolina (200 g),
  • OSM w Końskich za masło szlachetne z Końskich (200 g),
  • Ciechanowska Spółdzielnia Mleczarska za EXTRA MASŁO OSEŁKOWE,
  • OSM w Głuchowie za masło ekstra z Głuchowa,
  • OSM w Olecku za masło ekstra – Mazury Smak Natury.

W grupie lody, desery i wyroby cukiernicze nagrody otrzymały:

  • OSM w Krasnymstawie za owsiankę na jogurcie z jabłkiem,
  • SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za KAJMAK KUCHMISTRZA – masa krówkowa, czekoladowa.
Laureaci konkursu "Za Najwyższą Jakość"
  • Laureaci konkursu „Za Najwyższą Jakość”

Nagrody „Super Produkt”

Podczas ceremonii wręczono również nagrody w konkursie „SUPER PRODUKT”.

W kategorii „Nowość” nagrodę otrzymała Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za WYPASIONE CAPPUCCINO, napój mleczno-kawowy UHT (330 ml).

W kategorii „Opakowanie” zwyciężyła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin za Mleko świeże 3,2% tł., pasteryzowane, mikrofiltrowane (karton Pure-Pak classic) 1 l.

W kategorii „Natura” nagrodę otrzymała Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu za MÓJ ULUBIONY – Twarożek kanapkowy ze szczypiorkiem, Twarożek kanapkowy z ziołami ogrodowymi, Twarożek kanapkowy z chrzanem, Twarożek kanapkowy z rzodkiewką, Twarożek o smaku waniliowym, Twarożek z pomarańczą.

Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich wyróżnionych w konkursie „Super Produkt”

  • Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich wyróżnionych w konkursie „Super Produkt”

W kategorii „Marka” zwyciężyła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie za TRADYCYJNY SMAK Z GŁUCHOWA – Mleko 3,2%, Kefir, Maślanka naturalna, Twaróg półtłusty, Twaróg pełnotłusty, Twaróg półtłusty w obsypce ziołowej, Śmietanka kremowa 30%, Śmietana 18%, Masło ekstra, Tłuszcz mleczny – głuchowski, stołowy, śmietankowy.

Nagrody dla laureatów konkursu „Dzień Mlecznego Śniadania”

Na zakończenie ceremonii wręczono również nagrody w konkursie „Dzień Mlecznego Śniadania”. Licznie przybyli zwiedzający degustowali mleczne dania i potrawy przygotowane na bazie mleka i jego przetworów. Wybrali „HIT Mlecznego Śniadania”. Najwyżej oceniona przez publiczność została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie za ser Haluni.

Wyróżnienie otrzymały również: OSM w Głuchowie za twaróg półtłusty, POLMLEK Sp. z o.o. za ser puszysty ziołowy, SDM w Wieluniu za twarożek kanapkowy MÓJ ULUBIONY, LAZUR – Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych za ser pleśniowy Lazur błękitny, OSM w Kole za twaróg śmietankowy, OSM w Grodzisku Mazowieckim za twaróg półtłusty, CSM w Ciechanowie za twaróg krajanka półtłusty.

„HIT Mlecznego Śniadania” – najwyżej oceniona przez publiczność została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie za ser Haluni

  • „HIT Mlecznego Śniadania” – najwyżej oceniona przez publiczność została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie za ser Haluni

Na zakończenie ceremonii wręczania nagród Waldemar Broś – prezes KZSM zwracając się do zebranych powiedział:

Zwiedzający XXIX edycję Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022 wybrali najciekawszą ekspozycję. Największe wrażenie na nich zrobiło stoisko wystawiennicze Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Najciekawszą ekspozycję, zdaniem zwiedzających XXIX edycję Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022, miało stoisko Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej

  • Najciekawszą ekspozycję, zdaniem zwiedzających XXIX edycję Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022, miało stoisko Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

Widziałeś już nasze video "Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a