Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Oto najpiękniejsze krowy, jałówki i pierwiastki w Polsce [ZDJĘCIA]

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Oto najpiękniejsze krowy, jałówki i pierwiastki w Polsce [ZDJĘCIA]
Polskie mleko Wystawy zwierząt hodowlanych
Data publikacji 20.07.2022r.

W dniach 2 i 3 lipca br. w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się XI Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego. Podczas niej zaprezentowano 147 krów i jałówek ras mlecznych przywiezionych przez 37 hodowców z całej Polski.

Najpiękniejsze krowy w kraju kolejny raz walczyły w Minikowie o tytuł superczempionia

Sędzią głównym wystawy był Giuseppe Beltramino z Włoch, a asystowali mu Roman Januszewski i Tomasz Kostro, którzy przyznali 3 tytuły superczempiona, 11 czempionów i 22 wiceczempionów.

r e k l a m a

Krowa Gela 20 wyróżniona przez włoskiego sędziego Giuseppe Beltramino

Superczempionką wystawy wśród krów mlecznych rasy hf została Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Sędzia Giuseppe Beltramino stwierdził, że jest ona krową kompletną i z powodzeniem mogłaby uczestniczyć w międzynarodowych wystawach bydła. Gela 20 zdobyła także nagrodę specjalną, za najpiękniejsze wymię w kategorii krów drugiej laktacji i dalszych. Gela 20 jest córką Geli 16 i amerykańskiego buhaja Altahotrod.

r e k l a m a

O komentarz do sukcesu Geli 20 poprosiliśmy Felicjana Pikulika, prezesa SK Dobrzyniewo.

Dzisiejszy sukces jest wynikiem wielu lat pracy, nie tylko tej genetycznej. Zwierzę od samego cielęcia musi być prowadzone w sposób znakomity. Zwracamy uwagę na dobrostan zwierząt już od urodzenia. Żeby wyhodować taką krowę, potrzeba wysiłku wielu ludzi, którzy na ten sukces pracują. Na wygraną pracował cały zespół dobrzyniewski – powiedział Felicjan Pikulik, prezes SK Dobrzyniewo, w której utrzymywane jest 2580 sztuk bydła, z czego stado krów mlecznych liczy około 980 sztuk. Gospodarstwo produkuje dziennie około 35 tys. litrów mleka. SK Dobrzyniewo sprzedaje rocznie blisko 400 sztuk jałówek i krów pierwiastek, które trafiają do hodowli w całej Polsce.

Najpiękniejsza krowa w kraju Gela 20 z prezesem SK Dobrzyniewo Felicjanem Pikulikiem

  • Najpiękniejsza krowa w kraju Gela 20 z prezesem SK Dobrzyniewo Felicjanem Pikulikiem
Jałówka Artura Klupsia z Pępowa Klups Lambda Darling zwróciła uwagę wielu hodowców – prezentuje ją syn Dariusz
  • Jałówka Artura Klupsia z Pępowa Klups Lambda Darling zwróciła uwagę wielu hodowców – prezentuje ją syn Dariusz
Najpiękniejsza pierwiastka wystawy Cindy z OHZ Lubiana
  • Najpiękniejsza pierwiastka wystawy Cindy z OHZ Lubiana

Loreta 73 najpiękniejszą jałówką wystawy w Minikowie

Superczempionat wśród jałowic zdobyła najlepsza sztuka z grupy jałowic w wieku 14 – 15 miesięcy Loreta 73 z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny. Trzeci superczempionat rozegrano pośród najlepszych zwierząt ras polskiej czerwonej, jersey i simental. Najpiękniejszą krową ras kolorowych została Jagodówka 71 rasy jersey ze Stadniny Koni „Iwno” Sp. z o. o. Wiktorowo.

Laury na krajowych wystawach bydła zdobywane są często przez sztuki ze spółek hodowlanych. Prywatnym hodowcom rzadziej udaje się osiągnąć sukces. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że czempionaty w dwóch kategoriach jałówek zdobyły sztuki Artura Klupsia z Pępowa w woj. wielkopolskim. Jego najmłodsza jałówka Klups Lambda Darling, zwyciężczyni najmłodszej grupy jałowic zwróciła uwagę wielu hodowców oraz sędziów. Wprawdzie w walce o superczempionat wśród jałowic nie wygrała, ale sędzia główny pokreślił, że ma ona bardzo duży potencjał.

Posiadamy 45 krów dojnych, od których mleko dostarczamy do SM Mlekovita, Oddział Kościan. Od 2009 roku staram się systematycznie wystawiać bydło na wystawach krajowych. Poziom wystawianych zwierząt w Minikowie oceniam jako bardzo wysoki. Także poziom sędziowania jest wysoki. Sędzia główny oceniał bydło w różnych państwach, w tym jako asystent na wystawie krajowej w Kanadzie. W związku z tym ma bardzo duże doświadczenie – powiedział Dariusz Klupś, który jako prezenter pokazał swoje umiejętności na Podlasiu podczas wystawy w Szepietowie oprowadzając bydło z gospodarstwa państwa Żochowskich, z którego mleko dostarczane jest do SM Mlekovita.

Najpiękniejsze krowy rasy polskiej czerwonej: czempion – Bajka (pierwsza od prawej) i wiceczempion – Mewa należące do Jana Litwina z Czarnej Góry

  • Najpiękniejsze krowy rasy polskiej czerwonej: czempion – Bajka (pierwsza od prawej) i wiceczempion – Mewa należące do Jana Litwina z Czarnej Góry

Dariusz Klupś zaskoczył nas swoją postawą przyjeżdżając przed wystawą w Szepietowie do naszego gospodarstwa, aby pomóc nam w przygotowaniach i podczas pokazu. Teraz przyjechałam do Minikowa, aby zrewanżować się Dariuszowi. Cieszy mnie fakt, że wśród hodowców z całej Polski tworzy się coraz większa solidarność. Wymieniamy się doświadczeniami, pomagamy sobie, a dzielące nas kilometry nie mają przy tym znaczenia – powiedziała podczas wystawy w Minikowie Anna Żochowska z miejscowości Kamieńskie Wiktory.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a