Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pasza, która ogranicza emisję metanu przez krowy

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Pasza, która ogranicza emisję metanu przez krowy
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 26.03.2022r.

Coraz częściej w dyskusjach o nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatyczne, podnoszony jest temat produkcji metanu przez przeżuwacze. Bezdyskusyjny jest fakt, że metan w żwaczu krów powstaje, dlatego też, aby jego produkcję ograniczyć i jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, świat nauki podejmuje wiele działań.

Bovaer - nowatorski dodatek paszowy zmniejszający emisję metanu

Jak podaje portal Thedairysite.com. globalna firma naukowa otrzymała Royal DSM pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za stosowanie w Unii Europejskiej swojego nowatorskiego dodatku paszowego redukującego metan dla przeżuwaczy pod nazwą Bovaer. Opinia urzędu EFSA potwierdza, że ​​dodatek paszowy zmniejsza emisję metanu jelitowego krów mlecznych i jest bezpieczny dla zwierząt i ludzi.
Bovaer jest wynikiem dziesięciu lat badań naukowych, w tym ponad 50 recenzowanych badań opublikowanych w niezależnych czasopismach naukowych oraz 45 badań w gospodarstwach w 13 krajach na 4 kontynentach. Zatwierdzenie przez Komisję Europejską pozwoliłoby DSM rozpocząć rozwój na rynku w Europie już w pierwszej połowie 2022 roku.

r e k l a m a

Niewielka ilość dodatku paszowego Bovaer  może zmniejszyć produkcję metanu o 30%

Bovaer to dodatek paszowy dla krów (i innych przeżuwaczy, takich jak owce czy kozy i jelenie), którego – jak informują źródła naukowe – podanie w ilości ćwierć łyżeczki na krowę dziennie skutecznie zmniejsza emisje metanu o około 30% w przypadku krów mlecznych. Po podaniu preparat zaczyna działać natychmiastowo, a po „stłumieniu” produkcji metanu w żwaczu krów rozkłada się na związki naturalnie obecne w żołądku krowy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2022 na str. 97. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a