Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Po prawie 50 latach funkcjonowania upadła niemiecka spółdzielnia rolnicza „Höhe”

Po prawie 50 latach funkcjonowania upadła niemiecka spółdzielnia rolnicza „Höhe”
Polskie mleko Spółdzielnie mleczarskie
Data publikacji 03.03.2022r.

Spółdzielnia rolnicza „Höhe” w niemieckim Steinbeck zaprzestała hodowli bydła i związanej z nią produkcji mleka po 47 latach swojej działalności. Stado liczące 1000 sztuk bydła, należące do spółdzielni trafi teraz do innych hodowców w Brandenburgii.

Minimum 8 milionów euro na poprawę dobrostanu

Powodem, dla którego spółdzielnia zdecydowała się na zaprzestanie hodowli, jest niemożność sprostania nowym wymaganiom dotyczących dobrostanu zwierząt. Aby je spełnić, spółdzielnia musiałaby zainwestować od 8 do 10 milionów euro w przebudowę obory i dostosowanie jej do europejskich wymogów. Jak wyjaśnił zarząd przedsiębiorstwa lokalnemu dziennikowi „Lausitzer Rundschau”, szacowana kwota inwestycji znacznie przewyższa dochody, które spółdzielnia może uzyskać z prowadzonej produkcji.

r e k l a m a

Zdaniem Krajowego Stowarzyszenia Rolników Brandenburgii (Landesbauernverband Brandenburg; LBV) utrata w landzie kolejnego podmiotu przetwórczego jest wynikiem zaniedbań urzędników i decydentów politycznych, którzy nie oferują hodowcom odpowiedniego wsparcia systemowego, podczas dostosowywania posiadanych gospodarstw do wyższego poziomu dobrostanu.

- Jesteśmy w trakcie utraty wielkiego majątku - stwierdził Lars Schmidt, przewodniczący rady doradczej ds. mleka LBV, który sam jest hodowcą bydła mlecznego. - Ile gospodarstw będzie musiało zaprzestać hodowli bydła, zanim ludzie zrozumieją, co oznacza produkcja mleka dla Brandenburgii! Produkcja mleka pozwala na użyźnienie gleb ubogich w składniki odżywcze. Każde mleczne gospodarstwo, które zaprzestaje produkcji, to strata dla całej produkcji rolnej w Brandenburgii.

r e k l a m a

Liczba producentów mleka w Brandenburgii systematycznie spada
W listopadzie 2015 roku liczba producentów mleka na terenie Brandenburgii wynosiła 738 hodowców, którzy łącznie utrzymywali 162 798 krów mlecznych. W listopadzie 2021 ich liczba spadła do 562 gospodarstw z 132 351 krowami. Średnia cena mleka w skupie w Brandenburgii w 2021 r. wynosiła 35,9 centa za kilogram. Niestety do pokrycia zrównoważonej produkcji mleka, brandenburscy rolnicy powinni otrzymywać za kilogram mleka około 45 centów.

Polskie spółdzielnie, które również upadły

Choć z zupełnie innych powodów, w Polsce w przeciągu ostatnich lat również doszło do upadku dwóch dużych spółdzielni mleczarskich – Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie, która funkcjonowała na rynku od 1926 roku oraz Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, założonej w 2001 roku. W obu przypadkach spółdzielnie zakończyły swoją działalność przez utracenie płynności finansowej i wygenerowanie wielomilionowych długów. W przypadku ROTR-u zadłużenie szacowane jest na 100 mln złotych, natomiast dług Bielskiej spółdzielni opiewa na horrendalną kwotę ponad 240 mln zł.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a