Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Polagra Food 2022. Polska żywność obroni się jakością

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Polagra Food 2022. Polska żywność obroni się jakością
Polskie mleko Polagra Food 2022
Data publikacji 04.10.2022r.

– Jesteśmy krajem samowystarczalnym pod względem produkcji żywności dzięki naszym rolnikom i przetwórcom. Targi powinniśmy wykorzystać do pozyskania nowych kierunków sprzedaży – powiedział otwierając Polagrę Food sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Rafał Romanowski, reprezentujący wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, który objął targi honorowym patronatem.

Polska żywność to najwyższa jakość europejska i światowa

– Jako władza musimy zadbać, aby polska żywność była wytwarzana w jak najlepszych warunkach oraz rozwiązywać problemy energetyczne, które tak mocno dotykają zarówno rolników, jak i całą branżę rolno-spożywczą. Musimy tak działać, aby nie zabrakło niezbędnych surowców energetycznych dla jej działania. Bo polska żywność to najwyższa jakość europejska i światowa – kontynuował Rafał Romanowski.

r e k l a m a

21 Złotych Medali targów Polagra Food 2022 powędrowało do mleczarni

Spółdzielnie mleczarskie w sumie zdobyły na tegorocznej edycji targów Polagra Food 21 Złotych Medali, z czego aż 18 przyznano największej z nich – SM Mlekovicie, 2 medale przypadły OSM w Kole i jeden trafił OSM WART-MILK z Sieradza. Z kolei ważne wyróżnienie, bo przyznawane w głosowaniu konsumentów, „Złoty Medal Wybór Konsumentów Targów Polagra 2022” zdobyła OSM w Kole za twaróg wędzony. Zaś Złotym Akantem uhonorowano stoisko SM Mlekovity.

Otwarcia targów dokonali m.in.: (od lewej): minister Jan Krzysztof Ardanowski, prezes grupy MTP Tomasz Kobierski, Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

 • Otwarcia targów dokonali m.in.: (od lewej): minister Jan Krzysztof Ardanowski, prezes grupy MTP Tomasz Kobierski, Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Prezes KZSM Waldemar Broś wręczył list gratulacyjny prezesowi SM Mlekovita Dariuszowi Sapińskiemu w związku z 30-leciem marki Mlekovita

 • Prezes KZSM Waldemar Broś wręczył list gratulacyjny prezesowi SM Mlekovita Dariuszowi Sapińskiemu w związku z 30-leciem marki Mlekovita

Triumfujący prezes Dariusz Sapiński po odebraniu 18 złotych medali przyznanych Mlekovicie na Polagra Food 2022

 • Triumfujący prezes Dariusz Sapiński po odebraniu 18 złotych medali przyznanych Mlekovicie na Polagra Food 2022

– Pobiliśmy kolejny rekord. W tym roku zdobyliśmy 18 Złotych Medali MTP, a w poprzednim 12. Razem jest to 30 medali na 30-lecie marki Mlekovita. Zostaliśmy również wyróżnieni Złotym Akantem, który przyznawany jest podczas targów Polagra za stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy. Złote Medale MTP wskazują klientom i konsumentom najlepsze produkty, a nam dają satysfakcję, bo doceniany jest nasz wysiłek wkładany w rozwój oferty, nowe wyroby i smaki. W odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania konsumentów regularnie rozwijamy nasz asortyment, rozszerzając go o kolejne nowości – w tym wiele innowacyjnych produktów. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagający, dlatego musimy nadążać za aktualnymi trendami – powiedział prezes SM Mlekovita Dariusz Sapiński.

Złote Medale MTP przyznano dla następujących produktów i linii produktowych SM Mlekovita:

 • linia jogurtów Polskich 1 kg: naturalny, truskawkowy, karmelowy;
 • linia koncentratów białek serwatkowych WPC 80 Super Body Active 700 g: naturalny, truskawkowy, bananowy, czekoladowy;
 • masło Polskie ekstra 82% tłuszczu 200 g;
 • mleko zagęszczone słodzone Wypasione 150 g: klasyczne i kakaowe;
 • Polski mix tłuszczowy do smarowania 68% tłuszczu 200 g;
 • ser Favita do grillowania i sałatek 200 g;
 • ser Favita sałatkowo-kanapkowy bez laktozy 270 g;
 • śmietana termizowana Polska 18% w tubie 240 g;
 • śmietanka UHT bez laktozy 30% tłuszczu 330 ml;
 • twaróg sernikowy premium 18% Na Polski Stół 1 kg;
 • linia serów Favita w plastrach 150 g: ze szpinakiem i czosnkiem, z chrzanem i koperkiem, z papryką;
 • linia batoników twarogowych MiaMu w polewie o smaku toffi 40 g: waniliowy, truskawkowy;
 • linia napojów mleczno-kawowych 330 ml: Wypasione cappuccino, Wypasione caffe latte;
 • linia jogurtów typu islandzkiego Super Body Active skyr 500 g: naturalny, truskawkowy, brzoskwinia z marakują;
 • masło Polskie śmietankowe 60% tłuszczu 200 g;
 • masło klarowane 500 g;
 • linia serów topionych w kostce 140 g (8 x 17,5 g): kremowy, z szynką, z papryką;
 • linia serów bez laktozy w plastrach 150 g: Gouda bez laktozy, Sokół bez laktozy, Lavalti bez laktozy.

r e k l a m a

Produkty OSM Koło wyróżnione Złotymi Medalami:

 • maślanka owocowa 1 l, bez dodatku syropu glukozowo-fruktozowego i skrobi modyfikowanej;
 • twaróg wędzony 250 g.

OSM WART-MILK Sieradz zdobyła Złoty Medal dla swojego sztandarowego produktu, jakim jest

 • Mleko UHT MU! 1 l – bez laktozy.

Targi Polagra wydarzeniem o najdłuższej tradycji biznesowej w Polsce

Międzynarodowe targi Polagra to wydarzenie o najdłuższej tradycji biznesowej w Polsce. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 26 – 28 września. Wśród licznych zagranicznych delegacji spotkaliśmy przedstawicieli firm z Włoch, którzy byli zainteresowani współpracą z polskimi mleczarniami w zakresie dostawy sera cagliata. Stosunkowo niewielka popularność sera cagliata w dużej mierze wynika z faktu, że jest to właściwie półprodukt przeznaczony do dalszego przetworzenia, w wyniku którego otrzymuje się znacznie słynniejszą mozzarellę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać kulinarnie również samą cagliatę. Bardzo dobra topliwość tego sera skłania do użycia go zwłaszcza do pizzy i zapiekanek.

Prezes OSM Koło Czesław Cieślak (drugi z prawej) odbiera nagrodę „Złoty Medal Wybór Konsumentów Targów Polagra 2022”

 • Prezes OSM Koło Czesław Cieślak (drugi z prawej) odbiera nagrodę „Złoty Medal Wybór Konsumentów Targów Polagra 2022”
OSM WART-MILK na Polagrze reprezentowali m.in. od prawej: prezes Irena Miedzińska, wiceprezes Dariusz Ostrouch i Magdalena Dzimińska – dyrektor handlu
 • OSM WART-MILK na Polagrze reprezentowali m.in. od prawej: prezes Irena Miedzińska, wiceprezes Dariusz Ostrouch i Magdalena Dzimińska – dyrektor handlu

Na stoisku SM Gostyń spotkaliśmy: prezesa Grzegorza Grzeszkowiaka (z lewej) oraz wiceprezesa Stefana Stachowiaka

 • Na stoisku SM Gostyń spotkaliśmy: prezesa Grzegorza Grzeszkowiaka (z lewej) oraz wiceprezesa Stefana Stachowiaka

Polska żywność odznacza się swoją jakością na arenie międzynarodowej

Na stoisku SM Gostyń spotkaliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego – byłego ministra rolnictwa, a obecnie przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich działającej przy Prezydencie RP.

– Europejska żywność to produkt wysokojakościowy, wyróżniający się na tle żywności światowej, a Polska żywność pod względem jakości przoduje w Europie. Dlatego zupełnym absurdem są założenia Zielonego Ładu, które mogą doprowadzić do ograniczenia produkcji właśnie tej dobrej jakościowo żywności i importu na jej miejsce, jeśli jej dla nas zabraknie, żywności nieporównywalnie gorszej, produkowanej w zupełnie innych standardach niż unijne – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Stoisko SM Mlekovita

 • Stoisko SM Mlekovita
Stoisko OSM Koło
 • Stoisko OSM Koło

Grzegorz Grzeszkowiak: Doszliśmy do ściany zarówno pod względem cen mleka w skupie, jak i cen produktów na sklepowych półkach

Grzegorza Grzeszkowiaka – prezesa SM Gostyń zapytaliśmy o ocenę sytuacji na rynku mleczarskim.

– Dziś wszystkie mleczarnie płacą podobną cenę za mleko w skupie. Te ceny mocno poszły w górę, jednak znacznie wzrosły też koszty produkcji zarówno w zagrodzie, jak i zakładzie przetwórczym. Problem wysokich kosztów jest bardzo ważny, bo może dojść do sytuacji, że klient nie będzie w stanie kupić aż tak drogiego produktu, tym bardziej, że mamy inflację i siła nabywcza społeczeństwa spada. Doszliśmy do ściany zarówno pod względem cen mleka w skupie, jak i cen produktów na sklepowych półkach – powiedział prezes SM Gostyń Grzegorz Grzeszkowiak.

Najbardziej drastyczny wzrost kosztów dotyczy suszenia mleka na proszek, co skomentowała prezes OSM Wart-Milk Irena Miedzińska.

My na szczęście robimy proszek mleczny usługowo, jest on bardzo wysokiej jakości, a stawka, jaką płaci nam usługodawca, w pełni pokrywa koszt produkcji i jeszcze coś zostaje. Zatem jest to rentowny biznes i jednocześnie nie musimy martwić się o zbyt drogiego produktu – powiedziała prezes Irena Miedzińska.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a