StoryEditorRynek mleka

Polska giełda mleka surowego - czy to może się udać?

01.07.2022., 11:07h
Transakcje futures, czyli długoterminowe, to nic innego jak zobowiązanie z jednej strony zakupu, a z drugiej, sprzedaży określonej ilości towaru. Oczywiście następuje to po z góry określonej cenie i w danym terminie. Rolą giełdy jest tu dokładne określenie parametrów towaru i warunków transakcji.

Początki giełdy

Pierwszą, na której masowo zawierano kontakty terminowe na dostawy płodów rolnych była giełda w Chicago. Gospodarstwa rolne lub całe ich grupy wystawiały na niej towary już w roku 1848. Szybko w wielu państwach prawie całość płodów rolnych podlegała kontraktacji poprzez giełdy. Powodem tego była pewność co do ceny, jaką otrzyma się za towary wytworzone w gospodarstwie. W takim otoczeniu mniej odczuwalne były problemy związane z nadpodażą, nieurodzajami, czy nagle zmieniającą się koniunkturą. Każdy w łańcuchu dostaw potrzebował stabilności i ją otrzymywał. Zarówno ten produkujący, ewentualny pośrednik, jak i końcowy nabywca.

Rolnicy i przetwórcy chcą funkcjonować przewidywalnych warunkach

Przez lata zmieniło się stosunkowo niewiele. Zarówno gospodarstwa rolne, jak i przetwórcy chcą funkcjonować w jak najbardziej przewidywalnych warunkach. Dziś ze względu na otoczenie pełna stabilizacja jest niemal niemożliwa. Inflacja jest na niespotykanym od lat wysokim poziomie. Widoczne są już pierwsze oznaki poważnego kryzysu dotyczącego konsumpcji szczególnie tej lepszej jakościowo, czyli markowej żywności. Niekt...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 08:05