Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rekordowo wysokie ceny jałówek na aukcji w Osnabrück

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Rekordowo wysokie ceny jałówek na aukcji w Osnabrück
Polskie mleko Rynki rolne
Data publikacji 23.06.2022r.

Znane w całej Europie aukcje jałówek hodowlanych w Osnabrück w Niemczech, od lat cieszą się ogromną popularnością wśród europejskich hodowców bydła mlecznego. Ostatnia, czerwcowa aukcja była jednak szczególna, a to za sprawą rekordowo wysokich cen. Jeszcze nigdy, podczas trwania aukcji ceny jałówek nie osiągały tak wysokich cen.

Ceny jałówek na Osnabrück poszły w górę

r e k l a m a

Podczas comiesięcznej aukcji materiału hodowlanego sprzedano 197 cielnych jałówek, za które nabywcy musieli zapłacić średnio 2523 euro za sztukę. I był to wzrost ceny o 177 euro w porównaniu z poprzednią aukcją.

Skąd taki duży popyt na jałówki?

r e k l a m a

Organizatorzy aukcji OHG Osnabrück duży popyt na jałówki cielne tłumaczą wysoką ceną mleka w skupie. Wykorzystywanie buhajów mieszańcowych wywiera również presję na obecność młodego bydła w wielu gospodarstwach mlecznych.

Ze względu na wysokie ceny mięsa, krowy mleczne są łatwiej brakowane i można zainwestować w jałówki. Według OHG Osnabrück, w porównaniu z ubiegłym rokiem, cena jałówek jest o 40 procent wyższa.

Ze 197 wylicytowanych jałówek, 38 zmieniło właściciela za ponad 3000 euro. Najwyższą cenę – 4400 euro zapłacił belgijski hodowca za jałówkę wystawową, wyhodowaną przez farmę mleczną Loxterman.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.np
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a