Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy postawili nową oborę z robotem za 4 mln złotych. Co im dała nowa inwestycja?

Marcin Konicz
Kategoria: Polskie mleko
Rolnicy postawili nową oborę z robotem za 4 mln złotych. Co im dała nowa inwestycja?
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 04.08.2022r.

Państwo Bejgierowie od października ubiegłego roku użytkują nową rusztową wolnostanowiskową i zautomatyzowaną oborę, która zastąpiła uwięziówkę funkcjonującą przez 20 lat. Piszemy tu o gospodarzach, którzy osiągnęli w 2021 r. zaszczytny tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw w kategorii mleczarstwa i produkcji mleka.

Wybudowanie nowej obory okazało się strzałem w dziesiątkę

W czasie obecnych cen materiałów budowlanych rodzina Bejgierów uważa swoją najnowszą inwestycję za strzał w dziesiątkę

Cieszymy się z naszej obory, która zapewnia większy komfort pracy i dobrostan naszym zwierzętom. Dziś przy astronomicznych kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny ciężko byłoby wybudować taki obiekt i rozwinąć gospodarstwo – podkreślają gospodarze.

Do nowej obory, o wymiarach 65 x27m i docelowej obsadzie 140 sztuk hodowcy wprowadzili na razie 65 krów mlecznych. – Za wyjątkiem kilku zakupionych sztuk, to zwierzęta odchowane w naszym gospodarstwie.

Budynek posiada konstrukcję ramową ze stali ocynkowanej. Ściany boczne wykonane są z prefabrykowanych elementów. W budynku zastosowano automatyczne kurtyny boczne o wys. 3,5 m, dach pokryto płytą warstwową. Stół paszowy o szer. 5 m przebiega wzdłuż ściany bocznej. Kompleksowym wyposażeniem obory zajęła się firma DeLaval, zaopatrując obiekt w:czochradło, stacje paszowe, robot sprzątający, mieszadło do gnojowicy, zbiornik na mleko oraz robot udojowy. Zwierzęta utrzymywane są na posadzce rusztowej. Cała inwestycja kosztowała około 4 mln zł i nie jest to dużo patrząc na obecne ceny i poziom zautomatyzowania obory.

Przeciętna sztuka w stadzie daje 28 litrów mleka dziennie – informują hodowcy. W skład TMR wchodzi: kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka z traw i lucerny, młóto browarniane, słoma oraz soja NON GMO, koncentrat białkowy i dodatki mineralne.

r e k l a m a

Wychowanie dobrej jałówki zawsze będzie tańsze niż jej zakup

Na początku laktacji krowy żywione są tak, aby zmaksymalizować wydajność mleczną i jednocześnie zminimalizować ryzyko wystąpienia ketozy czy kwasicy. Dobrym wyborem jest stosowanie mieszanek paszowych przeznaczonych na I fazę laktacji, czyli tzw. rozdojeniówek. Dostarczają one dużą ilość białka oraz energii.

Bo precyzyjne zbilansowane żywienie ma znaczenie dla stanu zdrowia stada. Wysoka zawartość energii i białka, we wstępnej fazie laktacji wspiera cykl hormonalny, poprawiając tym samym wskaźniki rozrodu. Ruje są regularne, krowa dobrze je manifestuje, więc inseminacja w optymalnym terminie staje się łatwiejsza. Wysoki poziom produkcji progesteronu sprzyja rozwojowi zarodków. Dzięki regularnym zacieleniom można dochować się większej ilości cieląt, co pozwala na mocniejszą selekcję i szybsze doskonalenie genetyczne stada – podkreśla gospodarz. – Wychowanie dobrej jałówki zawsze będzie tańsze niż jej zakup.

Tak prezentuje się nowoczesna obora państwa Bejgierów

  • Tak prezentuje się nowoczesna obora państwa Bejgierów

Ze zdrowotnością stada nie mamy żadnych problemów. Sami pracujemy na swój sukces dbając o zwierzęta. Na pozytywny aspekt zdrowotny naszego stada ma także stosowanie szczepień przeciw IBR,BVD oraz grypie – mówi młody rolnik.

Stado jest pod oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność wynosi ponad 9 tys. kg mleka.

Nasz nowy obiekt zdecydowanie ułatwia pracę hodowlaną w stadzie. Robot udojowy pomaga zarządzać każdym etapem laktacji w ramach inteligentnego, zautomatyzowanego systemu udojowego nowej generacji, jest dopasowany do ruchu krów z wykorzystaniem bramek selekcyjnych. Zwierzęta kierowane są robota tylko wtedy, gdy mają być wydojone, dzięki czemu zwiększa się wydajność stacji, która w tym systemie jest w stanie wydoić nawet do 80 krów. Zaletą niewątpliwie są także regularne doje, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowotność wymienia.

Robot doi tutaj obecnie 65 krów

  • Robot doi tutaj obecnie 65 krów

Warto dodać, iż Zbigniew Bejgier jest radnym, a Karol – sołtysem wsi.

Funkcje społeczne są nie do przecenienia. Tego nie robi się dla pieniędzy, to robi się z powołania, chęci działania na rzecz wspólnoty lokalnej – dodaje na koniec Małgorzata Bejgier, dumna żona młodego gospodarza.

Marcin Konicz
Zdjęcia: Marcin Konicz

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a