Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy z Mazowsza wybudowali oborę na ponad 100 krów. Jaki koszt?

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Rolnicy z Mazowsza wybudowali oborę na ponad 100 krów. Jaki koszt?
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 24.11.2022r.

Budowa nowej obory na ponad 100 krów to ogromne wyzwanie, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i niepewnych czasach, ale ta decyzja w rodzinie Obrębskich była podparta mocnymi argumentami, takimi jak: młody następca chcący rozwijać produkcję mleka oraz solidny partner, jakim jest OSM Sierpc.

7 pokoleń zajmujących się rolnictwem

Właśnie na te aspekty zwrócił uwagę Andrzej Obrębski, dodając, że jego syn Piotr to już 7. pokolenie zajmujące się rolnictwem w tym właśnie gospodarstwie z siedzibą w Zawidzu Kościelnym. Zaś od 25 lat każdego roku notują dodatnią dynamikę produkcji mleka. W 1997 roku Obrębscy sprzedali do OSM Sierpc 60 tys. l mleka, a w 2022 roku będzie to co najmniej 900 tys. l. Zaś docelowo hodowcy chcą przekroczyć 1 mln l dostawy rocznej.

r e k l a m a

Rolnikom przeszkadza rolnictwo?

Bezściołową oborę na rusztach użytkujemy od 20 lipca br., posiada ona 96 legowisk wyłożonych matami, zatem można tu utrzymywać do 110 krów dojnych. Prawie całe wyposażenie budynku zapewniła firma GEA, a montował je jej autoryzowany diler i serwisant Jarosław Pałatyński spod Kutna, z którego pracy jesteśmy bardzo zadowoleni – podkreślił Piotr Obrębski, a jego ojciec Andrzej dodał, że przy budowie nie obeszło się jednak bez problemów.

Prace związane z budową przebiegały bardzo sprawnie, niestety w środku budowy mieliśmy pół roku przerwy z powodu "życzliwych" sąsiadów, którym przeszkadzała budowa obory. Dziwi mnie to, bo są rolnikami podobnie jak my. Na szczęście, w przeciwieństwie do sąsiadów, możemy liczyć na wsparcie OSM Sierpc. Mleczarnia udzieliła nam preferencyjnej pożyczki, która przydała się przy budowie obiektu. Całkowity koszt budowy i wyposażenia wyniósł 3,5 mln zł netto – powiedział Andrzej Obrębski

Zamykana stacja paszowa pilnuje krowy niczym policjant

Na uwagę zasługuje dwustanowiskowa stacja paszowa z opcją zamykania, co zdaniem Andrzeja Obrębskiego jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym.

Zamknięcie w stacji paszowej jest jak dobry policjant, który pilnuje, aby rzeczywiście każda krowa pobrała tyle paszy treściwej ile przypisał jej komputer po uwzględnieniu fazy laktacji i aktualnej wydajności. Bez tego rozwiązania silniejsze wieloródki przeganiają mniejsze pierwiastki i zjadają ich porcje. Wtedy wieloródki są zapasione, a pierwiastki niedożywione – stwierdził Andrzej Obrębski, a syn Piotr wyliczał kolejne sprzęty do firmy GEA: 5 poideł wannowych, 2 czochradła aktywne, mieszadło gnojowicy, hala udojowa typu bok w bok 2 x 10 stanowisk i przede wszystkim komputerowy system zarządzania stadem, poprzez który nie tylko można nadzorować dój na hali i żywienie na stacji paszowej, ale również pomaga w wykrywaniu rui.

  • Rolnicy wybrali halę udojową 2 x 10 stanowisk typu bok w bok ze względów bezpieczeństwa dojarzy

Na hali mamy atestowany pomiar mleka i automatyczne ściągacze. Bardzo pomocny jest system wykrywania rui, wyłapuje 99% z nich. Zabiegi inseminacji wykonuję przeważnie sam. 6 lat temu ukończyłem kurs inseminatorski zorganizowany przez ABS, a nasienie zamawiamy z trzech firm: Inter Gen, MCHiRZ Łowicz i SHiUZ Bydgoszcz. Głównie kryjemy rasą hf. Jałówki inseminujemy nasieniem seksowanym. Nie brakuje nam materiału hodowlanego, bo od 15 lat nie kupiliśmy nawet jednej sztuki bydła – podkreślił Piotr Obrębski, dodając, że skuteczność krycia znacznie poprawiła się w nowej oborze.

Stół paszowy zlokalizowano wzdłuż bocznej ściany, TMR podgarniany jest za pomocą miniładowarki Schaffer ze specjalną przystawką

  • Stół paszowy zlokalizowano wzdłuż bocznej ściany, TMR podgarniany jest za pomocą miniładowarki Schaffer ze specjalną przystawką

W starej uwięziówce na skuteczne zacielenie średnio zużywano 2 porcje nasienia, a teraz tylko 1,2 porcji. Do takich korzystnych zmian przyczynił się ruch zwierząt, lepsze doświetlenie budynku oraz system wykrywania rui.

r e k l a m a

Kąpiel racic na dwie wanny raz w tygodniu

Obora ma wymiary 48 x 21 m, do tego dochodzi część z dojarnią, biurem i pomieszczeniami socjalnymi o wymiarach 30 x 12 m. Kalenica zwieńczona świetlikiem sięga wysokości 9 m, a boczne kurtyny z poliwęglanu dają prześwit o wysokości 2,2 m.

Teraz na hali dój trwa 1 godzinę przy dwóch osobach, a wcześniej w oborze uwięziowej przy tej samej ilości krów dój trwał 2,5 godziny i doiliśmy w trójkę – powiedział Andrzej Obrębski.

Hodowcy raz w tygodniu przeprowadzają kąpiel racic. W tym celu na drodze przepędowej po wyjściu z hali udojowej znajdują się dwie specjalne komory, każda długa na 2,5 m, aby krowa nie mogła jej przeskoczyć. Ich głębokość to 20 cm. Do pierwszej komory hodowcy nalewają wodę w celu obmycia i wyczyszczenia racic chociażby z odchodów, a do drugiej aktywny środek, najczęściej siarczan miedzi.

O kąpieli racic pomyśleliśmy już na etapie budowy, wykonując specjalne zagłębienia w posadzce, aby nie były to plastikowe wanny, które zdarza się, że krowy przeskakują lub wywracają – stwierdził Andrzej Obrębski.

Dwuślimakowy paszowóz Strautmann Verti-Mix 2401 Double o pojemności 24 m3 współpracuje z ciągnikiem New Holland o mocy 140 KM

  • Dwuślimakowy paszowóz Strautmann Verti-Mix 2401 Double o pojemności 24 m3 współpracuje z ciągnikiem New Holland o mocy 140 KM

Drabiny zatrzaskowe też dostarczyła firma GEA.

Na całej długości stołu paszowego zastosowaliśmy drabiny zatrzaskowe, co jest bardzo dużym ułatwieniem przy unieruchamianiu krów do zabiegów czy inseminacji, czy też weterynaryjnych – powiedział Piotr Obrębski.

Robot Lely Discovery do czyszczenia rusztów

  • Robot Lely Discovery do czyszczenia rusztów

Za czyszczenie podłogi rusztowej odpowiada robot Lely Discovery, a TMR na stole paszowym hodowcy podgarniają za pomocą miniładowarki Schaffer wyposażonej w specjalną przystawkę, która nie tylko podgarnia paszę, ale również ją napowietrza, co ma wpływ na przedłużenie jej świeżości.

Podziemny zbiornik na gnojowicę ma pojemność 1200 m3, a głównym wykonawcą obory była firma Andrzej Sadecki AWBUD, z której jesteśmy zadowoleni, bo prace budowlane zostały przeprowadzone bardzo sprawnie – zakończył Piotr Obrębski.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 38. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a