StoryEditorPorady

Rolnicy z Urszulina postawili na nowoczesne technologie w oborze. Jak usprawniły one pracę przy zwierzętach?

02.10.2020., 11:10h
W gospodarstwie Beaty i Gabryela Szadkowskich z Urszulina nowoczesne technologie w produkcji mleka to norma. W lutym br. hodowcy zasiedlili nową wolnostanowiskową oborę na rusztach. Przyjęte na etapie planowania rozwiązania sprawdzają się w praktyce, a gospodarze mają teraz mniej pracy.

Chcesz się schłodzić? Idź do obory

Najważniejsza inwestycja przeprowadzona w ostatnich latach w gospodarstwie w Urszulinie to budowa nowej, wolnostanowiskowej, przestronnej i widnej obory, o wymiarach 35 x 84 m. Przesuwane automatycznie, sterowane przez komputer kurtyny boczne zapewniają przewiew i utrzymanie w budynku pożądanej temperatury nawet w największe upały. Dzięki temu latem nie ma już problemu ze spadkiem wydajności. – U nas się teraz mówi, że jeśli chcesz się schłodzić, to musisz iść do obory – stwierdza Gabryel Szadkowski.

Zadaszenie opiera się m.in. na stalowych słupach. – Wybrane rozwiązanie jest tańsze, a przy dobrze przemyślanym projekcie wcale nie musi być wadą – mówi hodowca. Obiekt został zaprojektowany docelowo na 300 krów. Obecnie, po jednej stronie stołu paszowego utrzymywanych jest 150 krów dojnych, po drugiej – młodzież. Jest też porodówka, szpital oraz izolatka. W przypadku zasiedlenia całej obory przez krowy, młodzież znajdzie miejsce w starszych budynkach.

Mamy też na taką okoliczność pomysł, podpatrzony w USA, by oddawać jałowice na odchowanie – mówi hodowca.

Bydło mleczne rasy hf utrz...
Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 23:37