StoryEditorChoroby krów

Skręt macicy u krowy: objawy i leczenie

14.10.2015., 14:10h
Bydło jest gatunkiem szczególnie predysponowanym do występowania skrętu macicy, ponieważ płód jest dużych rozmiarów i rozwija się tylko w jednym rogu macicy. Drugi pozostaje mały i pusty. Schorzenie to polega na tym, że ciężarna macica obraca się w mniejszym lub większym stopniu dookoła swojej osi długiej, w lewą lub w prawą stronę.

Nie zagraża krowie, tylko cielakowi

Skręty w trakcie ciąży zdarzają się rzadziej niż podczas porodu i mają z reguły miejsce w ostatnich trzech miesiącach. Skręt macicy niejednokrotnie przebiega stosunkowo łagodnie i nie zagraża życiu krowy (wtedy, gdy szyjka macicy pozostaje zamknięta). Sama ciąża jest jednak stracona ze względu na zaciśnięcie naczyń krwionośnych i w konsekwencji śmierci płodu. Poważniejsze powikłania mają miejsce przy szyjce otwartej.

Objawy  i leczenie skrętu macicy


Warto wiedzieć, że skręt w czasie ciąży daje z reguły objawy pokarmowe, dlatego też zwykle nie jest rozpoznawany lub wykrywany zbyt późno. Jeżeli jednak skręt jest wykryty, to konieczna jest szybka interwencja lekarza weterynarii, która polega przede wszystkim na odkręceniu macicy. Metody rozpoznawania skrętu w czasie ciąży opierają się na głównie na badaniu rektalnym.

Jako efekt wtórny skrętu macicy może dojść również do jej pęknięcia. W takich przypadkach krowy tracą apetyt, następuje przyspieszenie tętna lub oddechów. Konsekwencją pęknięcia, (które może zdarzyć się również w wyniku urazów) może być wypadnięcie płodu do jamy otrzewnowej, a więc wtórna ciąża pozamaciczna. Rozpoznanie pęknięcia macicy można dokonać tylko metodą rektalną (na podstawie wielkości macicy, obecności kończyn płodu tuż pod ręka badającego). Gdy macica pęknie, to jedyną metodą terapii jest operacja.

Beata Dąbrowska 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 12:51