Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem
Polskie mleko Zarządzanie stadem
Data publikacji 17.01.2023r.

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen opracowali model komputerowy, który może przewidywać ryzyko problemów z wycieleniem u poszczególnych krów, nawet jeszcze przed ich inseminacją.

W jaki sposób sztuczna inteligencja będzie pomagać rolnikom?

Oznacza to, że prognoza opiera się wyłącznie na informacjach o krowie, a nie na informacjach o ojcu cielęcia. Model może pomóc rolnikom uniknąć trudnych porodów, na przykład poprzez specjalne krycie krów o zwiększonym ryzyku problemów z wycieleniami buhajami o wysokich walorach hodowlanych pod względem łatwości wycieleń.

Do swoich badań naukowcy wykorzystali zestaw danych zawierający informacje od ponad 130 000 cieląt, od ponad 55 000 krów holsztyńskich w 775 gospodarstwach. Dotyczyło to danych pochodzących od zwierząt po drugim cielęciu i starszych. 3,3 procenta wszystkich urodzeń zostało sklasyfikowanych jako ciężkie.

r e k l a m a

Naukowcy przeanalizowali wszystkie dostępne dane za pomocą sztucznej inteligencji, czyli samouczącego się programu komputerowego. Badacze odkryli dużą liczbę cech, które przewidują ryzyko wystąpienia problemów z wycieleniem u poszczególnych krów. Najważniejszą z nich jest wartość hodowlana dla łatwości wycielenia się krowy. Ale również wartości hodowlane, takie jak: ocena kondycji, płodność czy postawa oraz chód wydają się mieć na to wpływ. Ponadto, dane dotyczące poprzednich wycieleń, takie jak okres ciąży i wskaźnik urodzeń, pomagają przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a