Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Trzymanie cieląt w parach lub grupach daje lepsze efekty chowu. Ale jak to dobrze robić?

Michał Czubak
Kategoria: Polskie mleko
Trzymanie cieląt w parach lub grupach daje lepsze efekty chowu. Ale jak to dobrze robić?
Polskie mleko Cielęta
Data publikacji 12.03.2023r.

Bydło to zwierzęta stadne. W naturalnych warunkach cielęta dorastają z matką. Nic więc dziwnego, że według badań cielęta lepiej rozwijają się przebywając w stadzie. Pomaga im to szybciej się uczyć i odpowiednio socjalizować. Ponadto cielęta, które dorastają z innymi, łatwiej przystosowują się do zmian, są bardziej odporne na stres i pobierają więcej paszy.

Trzymanie cieląt w parach - czy warto?

Amerykańskie badania pokazują, że cielęta w grupach liczących od dwóch do ośmiu osobników jedzą więcej lub tyle samo, ale nigdy mniej, w porównaniu z cielętami trzymanymi indywidualnie. Ponadto, cielęta wykazywały średnio o 113 g większe dzienne przyrosty masy ciała w okresie karmienia i o 2,27 do 4 kg więcej przy odsadzeniu. Ponadto cielaki utrzymywane w parach lub grupowo, wykazywały większą odpornośc na stres w okresie odsadzania.

W utrzymywaniu cieląt w parach rolnicy widzą również obawy, takie jak wytworzenie niepożądanych zachowań oraz szybsze rozprzestrzenianie się chorób.

Jennifer van Os z University of Wisconsin-Madison podsumowała najważniejsze wskazówki dotyczące odchowu cieląt w parach lub małych grupach. Wszystkie zalecenia jakie kieruje w publikacji do rolników oparte są na wynikach badań naukowych.

r e k l a m a

Utrzymywanie cieląt w grupach - jakich zasad należy przestrzegać?

Zanim rolnik zdecyduje się na trzymanie cieląt w parach lub grupach, powinien dokładnie sprawdzić stan zdrowia swoich cieląt i przestrzegać praktyk dobrego odchowu. Na co zwrócić uwagę?:

  • Siara: Cielęta powinny spożyć co najmniej 4 litry siary w ciągu dwóch godzin po urodzeniu. W ten sposób pobiorą odpowiednią ilość matczynych przeciwciał. Badanie krwi refraktometrem może być użyte do sprawdzenia, czy cielę posiada wystarczającą ilość immunoglobulin. W tym celu należy przebadać co najmniej dwanaście cieląt, w czasie od 24 do 48 godzin po podaniu siary (maksymalnie do 7. dnia życia). Warunkiem przejścia na chów w parach bądź grupowy jest ich klasyfikacja: mniej niż 10% cieląt powinno należeć do kategorii „ubogich” w przeciwciała (surowica Brixa < 8,1%). Ilość cieląt w kategorii „doskonałe” pod względem zawartości przeciwciał (surowica Brix > 9,4%) powinien przekraczać 40% stada.

  • Bioasekuracja: nawet gdy cielęta pozostają ze sobą w pełnym kontakcie, odpowiednia bioasekuracja ogranicza wprowadzanie chorób do cielętnika. Personel obory i goście powinni przechodzić od najmłodszych do najstarszych zwierząt. Płyny wydostające się z kojców dla cieląt nie powinny przedostawać się w obszary ruchu. Osoby pracujące przy cielętach powinny nosić czystą odzież i jednorazowe rękawiczki.

    r e k l a m a

  • Ściółka: Początkowo boks dla każdego cielęcia należy wyścielić 30 cm ściółką ze słomy. Tworzy ona barierę między cielęciem a płynami zawierającymi patogeny. Dodatkowo, właściwy drenaż pod każdym rodzajem legowiska ma kluczowe znaczenie, dla jego czystości. Aby zapewnić suchą, czystą powierzchnię, należy jednorazowo dodawać co najmniej 1 do 1,5 kg świeżej ściółki codziennie lub co drugi dzień.

  • Higiena: Dobra higiena zapewnia brak bakterii, wirusów i innych patogenów. Oczywiście nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować do zera, ale właściwa higiena znacznie ograniczy ich namnażanie. Do właściwej higieny należy zaliczyć: gruntowne czyszczenie i dezynfekcja poideł dla cieląt i każdorazowe czyszczenie kojców przed wprowadzeniem do nich nowych cieląt. Do czyszczenia zaleca się niskociśnieniową myjkę ze środkiem czyszczącym w formie piany lub wąż wodny i szczotkę do szorowania. Ważne, aby boks po sprzątaniu i dezynfekcji pozostawał pusty przez co najmniej tydzień. Pomoże to skutecznie pozbyć się chorób zakaźnych.

Czy wielkość grupy cieląt ma znaczenie?

Można doskonale zarządzać nawet dużymi grupami cieląt, jednak ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych wzrasta wraz z wielkością grupy. Na przykład grupy liczące od sześciu do ośmiu cieląt rzadziej zapadały na choroby układu oddechowego i biegunki niż cielęta w grupach liczących od 15 cieląt wzwyż. W przypadku automatycznych systemów żywienia, eksperci zalecają nie więcej niż 15 do 20 cieląt na strzyk. Nieparzysta liczba cieląt nie stanowi problemu.

W jakim wieku najlepiej zacząć grupować cielęta?

Zalecenia ekspertów wahają się w tej kwestii. Niektórzy zalecają zacząć grupować cielęta w ciągu pierwszych 3 do 14 dni życia, inni zalecają grupowanie do około 21 dnia życia. Również praktyka w USA jest inna: niektóre gospodarstwa łączą cielęta parami lub grupami w już dniu narodzin. Inni trzymają je indywidualnie przez kilka pierwszych dni lub tygodni.

Wiele przemawia za tym, aby łączyć je w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia: w badaniach cielęta trzymane w grupach liczących od dwóch do sześciu zwierząt w wieku od zera do dziesięciu dni lepiej pobierały paszę stałą i /lub osiągały lepsze wyniki wzrostu niż w przypadku trzymania ich osobno.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

539,00 zł SPRAWDŹ

Czy można łączyć w pary cielęta w różnym wieku?

Najlepiej, aby różnica wieku między cielakami wynosiła nie więcej niż siedem dni. Minimalizuje to zagrożenia dla zdrowia i konkurencję o żywność. Jeśli tygodniowo rodzi się tylko jedno lub dwa cielęta, bardziej odpowiednie może być łączenie je pary.

Jak w parach, to tylko w stabilnych grupach. Dlaczego?

Dynamiczny chów grupowy, w którym nowe cielęta przybywają do grupy, a inne odchodzą, nie jest zalecany. Sprzyja to występowaniu chorób i niższym dziennym przyrostom masy ciała. Z drugiej strony stabilne grupy zmniejszają stres socjalny.

W jaki sposób żywić cielęta utrzymywane w parach?

Kiedy cielęta rozpoczynają posiłek od mleka lub preparatu mlekozastępczego, strawiona laktoza w jelicie cienkim stymuluje ich odruch ssania. Potrzeba ssania utrzymuje się po nim przez co najmniej 20 minut. Z reguły jednak cielęta opróżniają wiadro w ciągu kilku minut. Następnie zaczynają ssać przedmioty w kojcu lub części ciała innych cieląt. Ma to za zadanie promować trawienie i sytość poprzez stymulację uwalniania hormonów trawiennych i enzymów. Karmienie większymi ilościami mleka (10 do 12l/dzień) może ograniczyć wzajemne obsysanie.

Ważną rolę odgrywa również długość posiłków. Oprócz większej ilości picia, przydatne są również smoczki o wolnym przepływie. Butelki lub wiaderka ze smoczkami nie powinny być wyjmowane bezpośrednio po posiłku, aby cielęta miały jeszcze czas na zaspokojenie instynktu ssania.

Cielęta wolą jeść i pić jednocześnie. Oznacza to, że dla dwóch cieląt powinny być dostępne dwa wiaderka ze smoczkami i dwa miejsca do karmienia. Można je umieścić na przeciwległych końcach boksu. Ponadto wolno smoczki z wolnym przepływem zmniejszają konkurencję.

oprac. M. Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a