StoryEditorDobry hodowca

W gospodarstwie OHZ Garzyn średnia wydajność krów to aż 13 470 kg mleka! Jaki jest sposób na sukces?

07.10.2022., 14:10h
Pod koniec sierpnia br. odwiedziliśmy Mierzejewo – jedno z trzech mlecznych gospodarstw należących do Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn Sp. z o.o., w których utrzymywanych jest blisko 1400 krów. Obora w Mierzejewie liczy 540 sztuk o średniej wydajności (za ubiegły rok) wynoszącej 13 470 kg mleka, co uplasowało fermę na drugim miejscu w kraju, w przedziale wielkości stad 500 – 1000 krów.

Głęboka ściółka ma swoje wady, ale może doskonale funkcjonować w gospodarstwie

Krowy mleczne utrzymywane są tutaj w 3 obiektach: głównej oborze produkcyjnej, porodówce, w której przebywa także grupa krów świeżo wycielonych oraz w oborze dla krów schodzących z laktacji i sztuk zasuszonych.

We wszystkich obiektach zwierzęta utrzymywane są na głębokiej ściółce.

Jak każdy system, głęboka ściółka ma swoje wady i zalety – mówi Dariusz Kubasik, główny hodowca. – Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność zabezpieczenia odpowiednio dużych ilości słomy i utrzymanie należytego rygoru sanitarnego. Atuty? Duża ilość obornika (który również dodatkowo zakupujemy) sprawia, że nasze gleby są zasobne w próchnicę, co z kolei zapewnia nam dobre plony pasz objętościowych – wymienia hodowca, podkreślając jednocześnie, że system ściołowy nie należy do najłatwiejszych, niemniej w gospodarstwie doskonale on funkcjonuje.

Rozwiązanie to jest również najbardziej przyjazne zwierzętom, które kładą się, gdzie chcą i nie muszą wchodzić w boksy legowiskowe. W tym systemie praktycznie nie istnieje hierarchia w stadzi...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 20:01