Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Wydajność krów u rolnika spod Płońska przekroczyła 10 tys. kg mlek. "Więcej nie chcemy"

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Wydajność krów u rolnika spod Płońska przekroczyła 10 tys. kg mlek. "Więcej nie chcemy"
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 15.04.2022r.

Rodzina państwa Niewiadomskich utrzymuje stado liczące 300 sztuk bydła, w tym 120 krów mlecznych. Niebawem dojonych będzie jednak o 30 sztuk więcej, bo do 150 krów planowana jest obsada produkcyjnego pogłowia. Takie działanie wymusza jednak zmiany organizacyjne w samej oborze.

Wszystkie cielęta zostają w gospodarstwie

W naszym gospodarstwie od lat odchowujemy wszystkie urodzone cielęta, a byczki kierujemy do opasu. Mleczne stado się rozrasta i dlatego powoli z opasu musimy rezygnować. Oczywiście całkowicie produkcji żywca wołowego nie zlikwidujemy, bowiem w naszej ocenie doskonale kooperuje ona z bydłem mlecznym, chociażby pod względem zagospodarowania niedojadów i gorszej pod względem jakości paszy – tłumaczył Maciej Niewiadomski, dodając, iż obecnie w gospodarstwie opasanych jest 80 byków.

Krowy są u nich na pierwszym miejscu

r e k l a m a

Od 10 lat produkcja mleka odbywa się w bezuwięziowej oborze, z której do dziś gospodarze są bardzo zadowoleni, gdyż – jak potwierdza pan Maciej – wybrane rozwiązania bardzo dobrze zdają egzamin, jak najlepiej służąc utrzymywanym zwierzętom. Bo to krowy właśnie zawsze były tutaj na pierwszym miejscu.

Projektując oborę, nawet nie rozważaliśmy rusztowego systemu utrzymania, uważając go za przyjazny hodowcom, bo najmniej pracochłonny, jednak zwierzętom już niekoniecznie. Postanowiliśmy, że podłoga na gankach gnojowych będzie z pełnego betonu, a za jej czystość odpowiadać będą zgarniacze typu Delta, które zgarniają odchody co 1,5 godziny. Wygodny odpoczynek zapewniają boksy legowiskowe, na których zastosowano materac słomiano-wapienny, uzupełniany raz na tydzień. System ten doskonale zdaje egzamin – podkreśla hodowca – krowy nie mają żadnych odcisków ani odleżyn, ich wymiona i racice są suche i czyste, a to najlepsza profilaktyka mastitis i kulawizn. Gdybym w przyszłości budował nowy obiekt inwentarski to byłby w takim systemie utrzymania jak obecnie.

r e k l a m a

W oborze krowy w laktacji zajmowały dotychczas większą, przylegającą do stołu paszowego część. Rozrastające się pogłowie sprawiło, że część krów przebywa już po przeciwległej stronie korytarza, gdzie początkowo była tylko młodzież oraz kojec porodowy. W tej części obory zastosowano już głęboką ściółkę, co wraz z materacem słomiano-wapiennym wymaga zapewnienia dużych ilości słomy. Z blisko 90 ha upraw zbożowych hodowcy pozyskują około 1500 balotów. Ale to nie wystarcza, więc niedobory uzupełniane są poprzez wymianę z innymi hodowcami za obornik.


Niebawem część obory, zajmowaną wcześniej przez młodzież, zajmą krowy mleczne
  • Niebawem część obory, zajmowaną wcześniej przez młodzież, zajmą krowy mleczne
Do obory dobudowano bowiem wiatę, w której utrzymywana jest młodzież oraz młode bydło opasowe
  • Do obory dobudowano bowiem wiatę, w której utrzymywana jest młodzież oraz młode bydło opasowe
Dojarnię zaplanowano w dobudowanym do obory pomieszczeniu i wyposażono w halę udojową firmy Delaval 2 x 10 stanowisk, w której aparaty podpinane są od tyłu zwierzęcia. Lepsze ustawienie krowy bliżej dojarza oraz indywidualne osłony gnojowe zamontowane na barierze tylnej zapewniają bezpieczny i wygodny dój. Ten zajmuje hodowcom około 1,5 godziny.

Większa wydajność nie jest konieczna

Wydajność stada wynosi 10 350 tysiąca kg mleka i taki poziom hodowcy uważają za bezpieczny.

Więcej nie chcemy – zaznacza pan Maciej – bowiem w naszej opinii wyższa wydajność wiąże się z większym ryzykiem występowania różnorodnych problemów, szczególnie z rozrodem. Najbardziej pożądaną przez nas cechą jest długowieczność.

Alta oraz Intergen – to dwie główne firmy zaopatrujące gospodarstwo w nasienie buhajów. Zamiar odchodzenia od bydła opasowego spowoduje w niedalekiej przyszłości szersze korzystanie z nasienia seksowanego.

Pielęgnacja użytków zielonych priorytetem rolników

Rodzina państwa Niewiadomskich ogromną uwagę przywiązuje do jakości sporządzanych w gospodarstwie pasz. Trawy są tutaj regularnie – co 3 lata – przesiewane, przez co zapewniona jest odpowiednia ilość zielonej masy. W ubiegłym roku hodowcy po raz pierwszy zdecydowali się na uprawę mieszanki gorzowskiej, której skarmienie niedawno rozpoczęli.

Ta wysokobiałkowa pasza z mieszanki wydaje się być wyśmienita – potwierdza pan Maciej. – Na pewno na stałe wprowadzimy ją do upraw, pomimo że wymaga więcej pracy, bo jest mieszanką jednoroczną.

W hali udojowej DeLaval 2 x 10 aparaty podpinane są od tyłu zwierzęcia. Lepsze ustawienie krowy bliżej dojarza oraz indywidualne osłony gnojowe zapewniają bezpieczny i wygodny dój
  • W hali udojowej DeLaval 2 x 10 aparaty podpinane są od tyłu zwierzęcia. Lepsze ustawienie krowy bliżej dojarza oraz indywidualne osłony gnojowe zapewniają bezpieczny i wygodny dój
Wóz paszowy firmy Strautmann o pojemnosci 21 m3 niebawem będzie zwiększony do 24 m3, za sprawą nadstawki
  • Wóz paszowy firmy Strautmann o pojemnosci 21 m3 niebawem będzie zwiększony do 24 m3, za sprawą nadstawki
Obora zaprojektowana została tak, by możliwe było podzielenie krów na dwie grupy żywieniowe i tak jest, grupa sztuk wycielonych i w szczycie laktacji oraz grupa zbliżająca się do okresu zasuszenia. W żywieniu stada hodowcy – obok pasz objętościowych – bazują na własnym zbożu, suchym, mielonym ziarnie kukurydzy, śrucie sojowej, rzepakowej oraz koniecznych dodatkach. Wysokowydajna grupa krów, dla której TMR zbilansowany jest na produkcję 33 litrów mleka, otrzymuje dodatek granulatu z firmy De Heus.

Pomimo wysokich kosztów produkcji, inwestować trzeba

Jak przyznał Maciej Niewiadomski, pomimo wysokich kosztów produkcji, gospodarstwo jest w stanie odłożyć środki na inwestycje.

Niewątpliwie zastrzyk gotówki przynoszą nam byki. Gdy sprzedamy jednorazową partię 20 sztuk, to wówczas możemy zrobić konkretny zakup. Sprzedajemy także pszenicę i żyto, więc nie jest źle – podkreśla na koniec pan Maciej, informując jednocześnie, iż w ostatnim czasie gospodarstwo zainwestowało w sieczkarnię do kukurydzy, nowy ciągnik oraz stację odpajania cieląt Urban U40 (o systemie odchowu cieląt w gospodarstwie państwa Niewiadomskich, przeczytać będzie można w najnowszym, drugim wydaniu „Elita Dobry Hodowca”), czy też doglebowy aplikator do gnojowicy.

Inwestycje w nowe technologie to dziś konieczność, która pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności. W najbliższym czasie zamierzamy nabyć np. agregat bezorkowy, wprowadzić siew talerzowy i wymienić na większy beczkowóz – wymienił na koniec Maciej Niewiadomski.

  • Maciej Niewiadomski, wspólnie z żoną Martą oraz rodzicami Ewą i Tomaszem Niewiadomskimi, prowadzi gospodarstwo mleczne w miejscowości Nowe Koziminy, w gminie Płońsk. Rolnicy uprawiają 250 ha (z czego połowa jest dzierżawiona). Niebawem 130 ha obsiane zostanie kukurydzą na kiszonkę oraz ziarno. Na kolejnych 90 ha uprawiane są zboża: pszenżyto – 40 ha, żyto – 30 ha pszenica – 20 ha. Strukturę upraw uzupełniają trawy oraz lucerniki. Państwo Niewiadomscy są dostawcami Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Ciechanowie, do której sprzedają ok. 110 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

    Młodzi hodowcy mają troje dzieci: rocznego Piotrusia, 3-letniego Franka i 7-letnią Anię
Beata Dąbrowska
fot. Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2022 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: 
 Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a