Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

XXIII Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2014

XXIII Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2014
Polskie mleko
Data publikacji 24.11.2014r.

W dniach 19–21 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbyły się XXIII Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2014 organizowane przez KZSM Zw. Rew., objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hasłem przewodnim tegorocznych Targów MLEKO-EXPO 2014 jest: „MLEKO CODZIENNIE – PRZEZ CAŁY ROK!”

Na uroczystym otwarciu mleczarskiego święta pojawili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych i organizacji branżowych związanych z mleczarstwem. Specjalnym gościem był Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Janusz Gołos – Kancelaria Prezydenta RP, Alfred Domagalski – prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, Andrzej Gross – prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Radosław Szatkowski – prezes Agencji Rynku Rolnego, Marian Zalewski – członek zarządu TVP, Maciej Stępień – prezes Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich, Marek Pirsztuk – Główny Lekarz Weterynarii, Iwona Zawinowska – Główny Inspektorat Weterynarii, Cezary Olejniczak – poseł na Sejm RP, Katarzyna Kręzlewicz – Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego, Mieczysław Twaróg – prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, Maciej Paradowski – prezydent AgroBiznesKlub, Salhi Souhaila – I Sekretarz Ambasady Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Warszawie, Paweł Piwowarski – z-ca dyrektora Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Otwierając tegoroczną edycję Targów Mleczarskich Mleko-Expo, minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział:

– Cieszę się, że możemy tu, na targach w Warszawie, wspólnie promować najlepsze, najzdrowsze na świecie produkty mleczarskie, będące jednocześnie produktami najwyższej jakości. 

Minister podkreślił jednocześnie, że jest cały czas ze środowiskiem mleczarskim. Zwrócił uwagę, że podczas pobytu w Bukareszcie pod koniec października, na 9. Forum Współpracy Rolniczej i Ekonomicznej między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią, połączonym z targami INDAGRA, przeprowadził ważne rozmowy m.in. z ministrami rolnictwa Rumunii i Chin. Dotyczyły one możliwości zwiększenia eksportu naszych produktów rolno-spożywczych, w tym także wyrobów branży mleczarskiej. Zostały już zatwierdzone zakłady mleczarskie do eksportu na rynek chiński, który zainteresowany jest m.in. mlekiem w proszku, masłem i serami z Polski. 

– Zbudowaliśmy piękne, nowoczesne rolnictwo sektora mleczarskiego. Mamy wspaniałe, najnowocześniejsze, nie tylko w Europie, ale i na świecie, przetwórstwo rolno-spożywcze – podkreślił minister Sawicki dodając jednocześnie, że teraz czeka nas trzeci etap budowy: wspólnej odpowiedzialności za rynek i wspólnego nim zarządzania. Minister ponowił też swoje zaproszenie do resortu, skierowane do wszystkich przetwórców, by wypracować wspólną płaszczyznę na rzecz jednolitej oferty rynkowej polskiego mleczarstwa.

Wręczono również puchary dla firm w kategorii Galanteria Mleczna. Wyróżniono nimi następujące firmy:

1.
Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem

2.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie

3.
JOGO Łódzka Spółdzielnia  Mleczarska w Łodzi

Podczas ceremonii otwarcia XXIII Targów Mleczarskich Mleko-Expo odbyła się oficjalna koronacja nowej Królowej Mleka oraz księżniczek. Trzy wybrane kandydatki rozpoczną swoją działalność w ramach projektu 1 stycznia 2015. Do końca roku 2014 w oficjalnych wydarzeniach będzie uczestniczyć obecna Królowa Mleka, Katarzyna Gajownik. Królową Mleka na rok 2015 została: Justyna Matusiewicz, 22-latka pochodząca z Suwalszczyzny. Studiuje technologię żywności i żywienie człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przewodniczy Naukowemu Kołu Technologów Mleczarstwa na tej uczelni. 

Księżniczkami Mleka 2015 zostały: Joanna Łuniewska, 23-letnia studentka architektury krajobrazu na Politechnice Białostockiej, która pochodzi z Zambrowa. Obecnie mieszka w gminie Kołaki Kościelne wraz z rodzicami i bratem, którzy prowadzą duże gospodarstwo rolno-hodowlane. Karolina Bukowska, pochodząca z Wielkopolski 20-letnia studentka zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Od niedawna prowadzi własne gospodarstwo w Sierakówku (powiat czarnkowsko-trzcianecki).

W kolejnym wydaniu „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zamieścimy relację z uroczystego ogłoszenia wyników konkursów i wręczenia nagród w kategoriach: „Mleczne Mistrzostwa Polski”, „Wysoka Jakość Wyrobów Mleczarskich”, „Super Produkt 2014” i za najciekawszą ekspozycję. Poinformujemy również kto otrzymał puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Ireneusz OLESZCZYŃSKI

 

Widziałeś już nasze video "Chemirol zdradził patenty na wysokie plony"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a