Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zdrowe krowy, to dobre parametry mleka

Kategoria: Polskie mleko
Zdrowe krowy, to dobre parametry mleka
Polskie mleko Wiadomości z branży
Data publikacji 28.09.2019r.

Janina i Wojciech Zdrodowscy z jakością produkowanego mleka nie mają problemów. Optymalne warunki, doskonale zbilansowane żywienie i zdrowe zwierzęta procentują m.in. poziomem komórek somatycznych rzadko przekraczającym 80 tys./ml mleka i liczbą bakterii utrzymującą się na najniższym możliwym poziomie.

Gumowe maty zamiast słomy

Hodowcy sukcesywnie rozwijają i modernizują gospodarstwo. Ostatnio wybudowali nowoczesną oborę uwięziową, która znacząco poprawiła komfort pracy, a także wydajność krów. W krótkim czasie przełożyło się to na korzyści ekonomiczne.

r e k l a m a

W nowym budynku znajduje się 40 stanowisk dla krów oraz porodówka. Stanowiska wyłożone są gumowymi matami, dzięki temu gospodarze zaoszczędzili na słomie, którą często musieli dokupywać. Koszt w pełni wyposażonego budynku to ok. 650 tys. zł netto. Budowę realizowała firma Mikabo z Łap, którą gospodarz chwali za solidność i szybkość wykonania.

W nowej oborze, Janina i Wojciech Zdrodowscy nie oszczędzali na wyposażeniu. Na korytarzu paszowym zastosowano posadzkę przemysłową, która ułatwia zgarnianie paszy i utrzymanie porządku. Dój odbywa się na 6 aparatów udojowych firmy GEA, z funkcją pomiaru ilości udojonego mleka, czujnikiem pustodoju oraz trybem wstępnego masażu wymienia. Dój 36 sztuk trwa niecałe 50 min. Nowoczesne aparaty udojowe – zdaniem hodowcy – przyczyniły się do zmniejszenia zapaleń wymienia w stadzie oraz wzrostu wydajności. Gospodarz chwali również zastosowane wentylatory o dużej sile tłoczenia powietrza.

r e k l a m a

Nawet w upalne dni wydajność w stadzie utrzymywała się na optymalnym poziomie – podkreślił.

Całe obejście gospodarstwa razem z oborą jest pod kontrolą monitoringu. W każdej chwili gospodarz może sprawdzić co dzieje się w stadzie. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza przy obserwacji krów wysoko cielnych.

Gospodarz skorzystał ze wsparcia PROW

Jak wspomina Wojciech Zdrodowski, po ukończeniu 18. roku życia zaczął gospodarzyć z rodzicami. W miarę możliwości rozwijał gospodarstwo, jednak moment przełomowy nastąpił w 2007 i 2013 roku, kiedy skorzystał z PROW na zakup nowego parku maszynowego.

– Gdyby nie unijne fundusze, nie byłoby tak dynamicznego rozwoju w gospodarstwach – zaznaczył gospodarz, który część środków przeznaczył na zakup wozu paszowego Alimamix Evolution o pojemności 10 m3.


W gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution
  • W gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution

System żywieniowy stosowany w gospodarstwie

Dawka PMR sporządzana jest raz dziennie w ilości ok. 1700 kg. W jej skład wchodzi: kiszonka z kukurydzy i traw, pasza pełnoporcjowa, drożdże oraz witaminy. PMR jest zbilansowany na produkcję 22 litrów mleka dziennie. Dodatkowo, z ręki dawka pokarmowa uzupełniana jest paszą wysokobiałkową ok. 20% białka, w indywidualnej dla danej sztuki ilości. Jak wspomina pan Wojciech, poczynione inwestycje spowodowały oszczędność czasu i wzrost wydajności.

Nie trzeba już tak dużo pracować fizycznie jak kiedyś – dodał na koniec hodowca.

Wojciech Zdrodowski z miejscowości Zdrody Stare w gminie Poświętne, wspólnie z żoną Janiną oraz synem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha.
  • Wojciech Zdrodowski z miejscowości Zdrody Stare w gminie Poświętne, wspólnie z żoną Janiną oraz synem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha.
Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a