Polskie mleko
Porady
Data publikacji 14.07.2019r.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Debiut w trudnych czasach
Mało kto decyduje się na rozpoczęcie produkcji mleka od podstaw. Taki odważny krok podjął Zbigniew Pustelnik wraz z 21-letnim synem Wiktorem – absolwentem technikum mechanizacji rolnictwa, który chce rozwijać produkcję mleka, a w przyszłości przejąć gospodarstwo, gdzie jeszcze nie tak dawno nie było ani jednej krowy.
Jersey na łatwe porody
Postawili na rozwój zrównoważony adekwatny do ilości posiadanej ziemi i możliwości finansowych. Wybudowana obora to tradycyjna uwięziówka, docelowo przeznaczona dla 18 krów. Obecnie rolnicy posiadają 9 krów, 8 jałówek oraz 16 opasów. Z czasem opasy utrzymywane w starym budynku inwentarskim zupełnie ustąpią miejsca mlecznym jałówkom. Zaś w nowej oborze będą tylko sztuki produkcyjne.
Przedłużeniem obory oddanej do użytku w listopadzie poprzedniego roku, a zasiedlonej w maju br., jest pomieszczenie garażowo-składowe, gdzie zlokalizowano m.in. magazyn paszowy.
Obora jest przejazdowa nie tylko na stole paszowym, ale też za kanałami gnojowymi, gdzie zlokalizowano szerokie korytarze, tak aby można było wjechać ciągnikiem z ładowaczem czołowym w celu usunięcia obornika.
- Za kanałami gnojowymi umiejscowiono szerokie przejazdowe korytarze
Krowy żywione są kiszonką z kukurydzy, sianem, sianokiszonką oraz śrutami zbożowymi i koncentratami białkowymi. Rolnik nie ukrywa, że pomimo niedużego stada będzie chciał wdrożyć żywienie dawką TMR. Już się orientował i są na rynku odpowiednio małe wozy paszowe. Dla swojego stada pewnie wybierze maszynę o pojemności 5 m3, ale ta inwestycja jeszcze poczeka. Teraz chce skupić się na dojściu do jak najlepszych krów, a więc wydajnych i zdrowych. W zakresie inseminacji hodowca współpracuje z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu. W celu łatwych porodów jałówki kryte są buhajami rasy jersey.
- Zbiornik na mleko o pojemności 650 l umożliwił bezpośredni odbiór mleka
Jak w zegarku
– Cały czas uczymy się produkcji mleka, bo to jedna z najtrudniejszych dziedzin rolnictwa. Najważniejsze jest precyzyjne żywienie paszami dobrej jakości, obserwacja stada, wysoka higiena i wykonanie prac na czas, zwłaszcza doju. Tu wszystko musi być jak w zegarku. To znacznie bardziej odpowiedzialne i pracochłonne zajęcie niż opas byków. Jednak zawsze miałem sentyment do krów mlecznych i stąd ta decyzja. Choć dziś widzę, że podjęta 10 lat za późno – podkreślił Zbigniew Pustelnik, dodając, że nie bez znaczenia jest lepsza opłacalność produkcji mleka niż chowu opasów, a szalę przeważyło zaangażowanie i zainteresowanie syna tym działem produkcji.
- W stadzie są głównie hf-y obu odmian barwnych
Aby ograniczyć koszty budowy nowego stada mlecznego, Zbigniew Pustelnik nie kupował stosunkowo drogich jałówek cielnych, a kilkutygodniowe cieliczki i sam je odchował, teraz większość z nich wchodzi w okres okołoporodowy i rolnik ocenia, że jeszcze w tym roku może doić 15 krów.
- Kamera, to zdaniem Zbigniewa Pustelnika, niezastąpione narzędzie w obserwacji krów wysoko cielnych
Zbigniewowi i Wiktorowi Pustelnikom można pozazdrościć entuzjazmu i zapału, z jakim odnoszą się do chowu bydła mlecznego w swoim gospodarstwie. Tu każda krowa i jałówka ma swoje imię i jest traktowana wyjątkowo, niemal jak członek rodziny.
Andrzej Rutkowski