Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka
Polskie mleko Porady
Data publikacji 09.08.2022r.

Gospodarstwo Ewy i Jacka Dybowskich odwiedziliśmy niespełna dwa lata temu. Gospodarze wspominali wówczas o konieczności budowy nowego jałownika. Niestety, drastyczne ceny materiałów budowlanych odroczyły inwestycję w czasie, niemniej w gospodarstwie zaszło wiele zmian.

Na budowę obory dla młodzieży trzeba jeszcze poczekać

Gdy ceny materiałów budowlanych zaczęły szaleć, to zrezygnowałem z budowy obiektu wolnostanowiskowego na młodzież i krowy zasuszone. Jednak budynek ten musi powstać z uwagi na coraz większą ilość utrzymywanych jałówek. Prawdopodobnie w tym roku zacznę przygotowywanie dokumentacji i bez względu na ceny materiałów rozpocznę inwestycję – mówi Jacek Dybowski, który jeszcze niedawno utrzymywał 20 krów mlecznych, a obecnie stado liczy blisko 30 sztuk i nie jest to jeszcze ostatnie słowo w tej kwestii. Sprzedaż mleka w 2021 roku wyniosła ponad 100 tys. litrów mleka i stale rośnie, a gospodarz w najbliższym czasie planuje osiągnąć pułap 200 tys. litrów rocznie.

r e k l a m a

Koszty produkcji mleka szybują

Koszty produkcji mleka w ostatnim czasie wzrosły ogromnie. Szczególnie dotkliwe są dla nas duże koszty paliwa, w związku z tym wielu hodowców bydła mlecznego zwiększa pogłowie, by dodatkową produkcją pokryć koszty utrzymania rodziny i prowadzenia gospodarstwa. Moja obora pozwala na utrzymywanie ponad 40 krów dojnych przy zachowaniu dobrostanu zwierząt, tak więc i ja również zwiększam stado. Za rok chciałbym dojść do 40 krów mlecznych – mówi Jacek Dybowski.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli na oszczędności

Hodowca oprócz zwiększenia produkcyjnego pogłowia w sierpniu ub.r. w gospodarstwie zamontował instalację fotowoltaiczną o mocy 17 KW.

Instalacja kosztowała 50 tys. zł, ale oszczędności daje duże. Nie musimy ograniczać się w używaniu urządzeń elektrycznych, gdyż obecnie po rozliczeniu ostatniego okresu przy posiadanej taryfie G12 rachunek za energię elektryczną mamy zerowy. Przed założeniem instalacji płaciliśmy za prąd miesięcznie około 700 zł i jak tylko pojawiły się informacje o planowanych podwyżkach energii elektrycznej, podjęliśmy decyzję o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia gospodarz.

Jacek Dybowski zmienił zdanie i planuje zrezygnować z ręcznego zadawania pasz krowom

  • Jacek Dybowski zmienił zdanie i planuje zrezygnować z ręcznego zadawania pasz krowom

r e k l a m a

Żywienie z paszowozu poprawia zdrowie krów i skraca pracę

Wcześniej pan Jacek nie planował zakupu wozu paszowego, lecz i w tej kwestii zmienił zdanie.

Zdrowie powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa i chciałem sobie po prostu ulżyć w pracy. Oczywiste jest też, że żywienie z paszowozu wpływa na poprawę zdrowotności i wydajności mlecznej stada. Tak więc, złożyłem wniosek o dofinansowanie zakupu wozu paszowego o pojemności 8 m3, z dolnym zasypem do witamin i dodatkowymi elektromagnesami. Wybrałem także grubszą blachę skrzyni wozu oraz chcę, by był on obniżony do wysokości 2,15 m, by bez problemów mieścił się w drzwiach obory – mówi hodowca.

Zwiększenie stada pociągnęło za sobą zwiększenie ilości mleka. Obecny zbiornik chłodzący o pojemności 1200 litrów powoli robi się za mały, więc pan Jacek złożył wniosek o dofinansowanie zakupu zbiornika samomyjącego o pojemności 2000 l.

Fotowoltaika daje spore oszczędności – mówi Jacek Dybowski

  • Fotowoltaika daje spore oszczędności – mówi Jacek Dybowski

W tym roku hodowca zdecydował się także na zakup kombajnu zbożowego.

Dotychczas żniwa w naszym gospodarstwie prowadzone były usługowo. Stwierdziłem, że przy 17 ha uprawianego zboża opłacalny będzie zakup własnego używanego kombajnu i zdecydowałem się na Bizona Z056, którego zakup szybko powinien się zwrócić – mówi Jacek Dybowski.

Krowy i starsze jałówki w gospodarstwie państwa Dybowskich od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk

  • Krowy i starsze jałówki w gospodarstwie państwa Dybowskich od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk

Jakie plany na dalsze inwestycje ma rolnik?

Hodowca planuje wkrótce wprowadzić kolejną zmianę pozwalającą na redukcję kosztów produkcji. Jest nią sposób zbioru i zakiszania zielonki.

Ten rok dokończymy raczej sporządzając baloty, jednak przy obecnych cenach folii do balotów zmienimy strategię. W przyszłym roku zastosuję zbiór przyczepą samozbierającą i zakiszanie na pryzmach korzystając z usług. Uważam, że takie rozwiązanie pozwoli mi na uzyskanie dodatkowych oszczędności – mówi Jacek Dybowski, który zastanawia się także nad ukończeniem kursu insemiancyjnego. – Może wcześniej zdecyduję się na zakup kontenera i sam będę zamawiał nasienie, precyzyjniej dobierając buhaje do rozrodu.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 32/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a