Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Danuta Karpińska prowadzi innowacyjne gospodarstwo mleczne, w którym postawiono na jakość mleka

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Danuta Karpińska prowadzi innowacyjne gospodarstwo mleczne, w którym postawiono na jakość mleka
Rolnictwo na luzie
Data publikacji 19.02.2022r.

Zdobywczyni III miejsca na szczeblu wojewódzkim w konkursie dla kobiet, które zmieniają obraz polskiego rolnictwa to Danuta Karpińska produkująca mleko wysokiej jakości spełniające wyśrubowane normy wewnętrznej klasy premium OSM Piątnica

Mimo dobrej ceny za mleko produkcja jest coraz mniej opłacalna

Pomimo bardzo dobrej ceny mleka, jaką płaci nam OSM Piątnica, produkcja białego surowca jest coraz mniej opłacalna ze względu na bardzo wysokie koszty pasz, zwłaszcza białkowych oraz innych środków produkcji jak paliwa czy nawozy. Staramy się produkować surowiec jak najwyższej jakości, aby spełnić wymagania klasy premium, za którą mleczarnia docenia dostawców lepszą ceną mleka. Są to wymagania wyśrubowane, bo poziom bakterii musi być poniżej 20 tys. w 1 ml mleka, a komórek somatycznych poniżej 300 tys. Ze względu na dużą częstotliwość prób mleka nie można pozwolić sobie na żadną wpadkę. Bardzo ważna jest higiena podczas doju oraz utrzymanie czystości na legowiskach. Taka polityka mleczarni to zysk dla obu stron. Zakład otrzymuje surowiec najwyższej jakości przerobowej, a rolnik jest wynagrodzony za ciężką pracę – powiedziała
Danuta Karpińska.

r e k l a m a

Jakie kwestie są dla Pani Danuty najważniejsze?

Żeby poprawić dobrostan bydła, rolniczka zastanawia się nad powrotem do wypasu.

Na naszym terenie są bardzo dobre warunki do wypasu bydła, który co roku stosowany jest w mniejszych stadach. Wszak nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu, który ma bardzo korzystny wpływ nie tylko na zdrowotność nóg i racic, ale także łatwość wycieleń oraz wyraźne okazywanie rui. Chcąc pozyskiwać jak najwięcej dobrej jakości pasz objętościowych, kukurydzę i trawy uprawiamy na lepszych glebach, zaś zboża na tych słabszych, z reguły dzierżawionych. Jeśli brakuje nam słomy, zawsze możemy wymienić się z innymi rolnikami na obornik – stwierdziła Danuta Karpińska.

Wizytówka Gospodarstwa Pani Danuty 

Danuta Karpińska we wsi Czernie (pow. ostrołęcki, gm. Goworowo) gospodaruje na 20 ha własnych i dzierżawach. Uprawia kukurydzę, trawy i zboża. Utrzymuje ponad 60 sztuk bydła, w tym 30 krów. Mleko dostarcza do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 8,5 tys. kg mleka.

Andrzej Rutkowski

Fot. Pixabay

r e k l a m a

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Andrzeja Rutkowskiego pt. Jakość mleka przekłada się na cenę, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 7/2022 na str. 64.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a