Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie tylko dla miłośników - zapraszamy na Dni Tarpana w Muzeum w Szreniawie

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Nie tylko dla miłośników - zapraszamy na Dni Tarpana w Muzeum w Szreniawie
Rolnictwo na luzie
Data publikacji 23.07.2022r.

Już w ten weekend, 23-24 lipca 2022 roku w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbędą się Dni Muzeum Tarpana 2022. Plan wydarzenia jest bogaty w atrakcje. Jakie?

To już trzecia edycja Dni Muzeum Tarpana, które odbywają się w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Wydarzenie, które zaplanowane jest na dwa weekendowe dni w godzinach 11.00-17.00 jest przeznaczone nie tylko dla miłośników tej niezwykłej marki samochodów, które jeszcze ćwierć wieku temu były produkowane w Poznaniu.

r e k l a m a

Organizatorzpodają, że każdy przybyły będzie mógł z bliska przyjrzeć się nie tylko kultowym Tarpanom, ale i innym samochodom z epoki. Niezwykła gratką  imprezy jest możliwość wysłuchania opowieści pracowników dawnej Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo”, przeplatanych dźwiękami samochodowych silników.

Pokazy odbędą się na placu na folwarku Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie oraz w „Muzeum Tarpana” (pawilon 15).

r e k l a m a

Podczas Dni Tarpana zostanę zaprezentowane różne modele tej kultowej marki

Sobota jest zaplanowana pod kątem modelom rolniczym samochodów Tarpan oraz samochodom z lat 70. I 80. XX wieku. Widzowie na własne oczy zapoznają m.in modele.:

 • Tarpan 233 w kilku różnych wersjach nadwoziowych,
 • Tarpan 237,
 • Tarpan 237D i 239D.
 • Dodatkowo również Polski Fiat 125p, Polonez 1500, Zastava 1100p czy Fiat Panda.

Niedziela w muzeum przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Honker Team” została zaplanowana pod kątem pokazów Tarpana jako samochodu terenowego, w tym poznańskich Tarpanów Honkerów. Wisienką na torcie będzie prezentacja prototypu skróconej wersji tego modelu o oznaczeniu 4032, a także późniejsze odmiany auta wytwarzanego jako „Honker” (już bez nazwy „Tarpan”) przez różnych producentów w Lublinie.

Dodatkowo publiczność wraz z Honkerami inne i ostatnie polskie pojazdy wyprodukowane w latach 90.: Polonez Truck DC, Lublin II czy Fiat 126 elx Happy End, 823 egzemplarz z pożegnalnej serii 1000 Maluchów, wyprodukowanej we wrześniu 2000 roku.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

477,00 zł SPRAWDŹ

Dni Tarpana to okazja na spotkanie z pracownikami zakładów produkujących samochody

Szczególną atrakcją pokazów Dni Muzeum Tarpana 2022 w Szreniawie będą spotkania z pracownikami zakładów, w których kiedyś produkowano Tarpany.

Inżynierowie Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu-Antoninku opowiedzą m.in. o idei powstania samochodu rolniczego Tarpan, kulisach projektu nowego Tarpana opracowanego przez koncern FIAT czy też narodzinach terenowego pojazdu Honker. Wiele nieznanych historii o Honkerach przedstawią w niedzielę członkowie Stowarzyszenia „Honker Team”. Z ich relacji dowiemy się na przykład czy Honkery poruszały się tylko po ziemi, czy może także w powietrzu oraz w jak odległe zakątki świata można wyjechać Honkerem, jeżeli tylko zaufa się swojemu wspaniałemu autu.
 

Bogaty program dni Tarpana

23.04.2022: TARPAN – SAMOCHÓD DLA ROLNICTWA – teren Placu Prezentacyjny (FOLWARK)

 • 11:00 - Prezentacja najstarszego samochodu Tarpan 233 P Standard, Miniwykład o samochodzie rolniczym Tarpan oraz przedstawienie programu imprezy, Gerard Radecki, kurator wystawy Muzeum Tarpana
 • 11:15- Prezentacja samochodu Tarpan F-233 Standard i porównanie z samochodem dostawczym Nysa 522 Gerard Radecki, Grzegorz Frąckowiak (Automobilklub Wielkopolski), Miniwykład o historii rajdów terenowych „Tarpaniada” - inż. Jan Cynka (d. FSR „POLMO”)
 •  11:30 - Prezentacja samochodu Tarpan 237 Gerard Radecki, Grzegorz Frąckowiak (Automobilklub Wielkopolski)
 •  11:45 - Prezentacja samochodów: Tarpan 237D i Tarpan 239D
  Gerard Radecki, Grzegorz Frąckowiak, Miniwykład o rolniczych modelach Tarpana z silnikiem Diesla  - inż. Przemysław Paszkiet (d. FSR „POLMO”)
 • 12:00 - Powitanie uczestników i oficjalne otwarcie „Dni Muzeum Tarpana 2022”:  dr Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie
 • 12:15 - Powitanie inż. Josefa Millera, gościa z Czech i prezentacja jedynego zachowanego Tarpana 233 Standard w Czechach, który na własnych kołach przyjechał do Szreniawy, Miniwykład nt. historii Tarpana w Czechach i Czechosłowacji – inż. Josef Miller
 • 12:30 - Pokaz jazdy dynamicznej samochodem Tarpan 233 P – inż. Piotr Szwajca
 • 13:00 - Powitanie i prezentacje na podjeździe samochodów z lat 70., należących do członków Automobilklubu Wielkopolski (ok. 15 załóg)

A na Placu pokazowym o 15:00 - Otwarcie placu pokazowego i prezentacje samochodów na placu, rozmowy z właścicielami, jak również z konstruktorami i inżynierami d. Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu-Antoninku

MUZEUM TARPANA (TZW. PRZYBUDÓWKA): 15:00 - Miniwykład Jednoślady jeżdżące po polskich drogach w latach 70. XX w. i prezentacja części kolekcji motocykli i motorowerów z czasów PRL – dr inż. Wojciech Krugiełka

PLAC POKAZOWY: 15:30 - Konkurs dla publiczności nt. samochodów rolniczych m-ki Tarpan oraz samochodów i motocykli epoki PRL.

MUZEUM TARPANA (HALA):

 • 15:30 -Miniwykład o modelu samochodu Tarpanola - inż. Przemysław Paszkiet (d. FSR „POLMO”)
 • 16:30 - Rozstrzygnięcie konkursów i quizów oraz losowanie nagród dla dorosłych (kubki z Muzeum Tarpana) i dzieci (modeliki samochodów PRL 1:43)

24.07.2022: TARPAN HONKER – SAMOCHÓD DLA WOJSKA (PLAC PREZENTACYJNY (FOLWARK))

 • 11:00 - Prezentacja samochodu Tarpan Honker 4012 (TR-6082) oraz przedstawienie programu imprezy Gerard Radecki, Robert Kupczyński, Miniwykład o samochodzie Tarpan Honker – Robert Kupczyński
 • 11:15 - Prezentacja samochodu Tarpan Honker 4011 (D-1227)
  Gerard Radecki, Robert Kupczyński, Miniwykład o terenowych modelach Tarpana - inż. Janusz Klembalski (d. FSR „POLMO”)
 • 11:30 - Prezentacja samochodu Tarpan Honker 4022 (Ambulans)
  Gerard Radecki, Robert Kupczyński, Miniwykład o terenowym ambulansie Tarpana – dr inż. Wojciech Krugiełka
 • 11:45 - Prezentacja samochodu Tarpan Honker 4032 (TR-5926)
 • Gerard Radecki, Robert Kupczyński, Miniwykład o prototypie krótkiego Tarpana Honkera 4032 – dr inż. Andrzej Onyszkiewicz (d. FSR „POLMO”)
 • 12:00 - Prezentacja możliwości samochodu Honker 2000 – Robert Kupczyński
 • 12:30 - Miniwykład o przygotowaniach Honkerów do rajdów terenowych w latach 80. XX w. – inż. Adam Szwajca i inż. Piotr Szwajca
 • 13:00 - Powitanie i prezentacje na podjeździe samochodów Tarpan Honker i Honker członków Stowarzyszenia „Honker Team” (ok. 15 pojazdów):

PLAC POKAZOWY - 15:00 - Gerard Radecki, Grzegorz Frąckowiak - Otwarcie placu pokazowego i prezentacje samochodów na placu, rozmowy z właścicielami, jak również z konstruktorami i inżynierami d. Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu-Antoninku

MUZEUM TARPANA (PRZYBUDÓWKA) -15:00 Miniwykład Jednoślady jeżdżące po polskich drogach w latach 80. i 90. XX w. i prezentacja części kolekcji motocykli i motorowerów z czasów PRL – dr inż. Wojciech Krugiełka

MUZEUM TARPANA (HALA) - 15:30 Miniwykład Honkerem po świecie: od Islandii po Kaukaz, Aleksandra Cyba

PLAC POKAZOWY :

 • 15:30 Konkurs dla publiczności nt. samochodów rolniczych m-ki Tarpan oraz samochodów i motocykli epoki PRL.
 • 16:30 Rozstrzygnięcie konkursów i quizów oraz losowanie nagród dla dorosłych (kubki z Muzeum Tarpana) i dzieci (modeliki samochodów PRL 1:43)

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. Muzeum w Szreniawie
Źródło: Muzeum w Szreniawie

 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a