Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

O czym "mówią" świnie? Naukowcy zbadali co oznaczają piski i chrumkanie

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rolnictwo na luzie
O czym "mówią" świnie? Naukowcy zbadali co oznaczają piski i chrumkanie
Rolnictwo na luzie ciekawostki
Data publikacji 19.03.2022r.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i kilku innych jednostek udowodnili, że zadowolone ze swego życia świnie mniej chrząkają. Co to dokładnie oznacza? I jakie to ma znaczenie dla hodowców?

W badaniu brali udział naukowcy z Danii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Norwegii i Czech. Dzięki nagraniu dźwięków wydawanych przez świnie i odpowiednim algorytmom, które potrafią rozszyfrować emocje, zbadali oni tajemnice dźwięków wydawanych przez te zwierzęta.

r e k l a m a

Wspominany algorytm potrafił rozszyfrować czy dana świnia odczuwa pozytywną emocję (czy jest „szczęśliwa” lub „podekscytowana”), czy negatywną (czy jest „przestraszona” lub „zestresowana”). Analizom poddano ponad 7 tys. nagrań dźwięków wydawanych przez świnie w różnych sytuacjach „życiowych” i eksperymentalnych, w tym z całego przekroju życia świni, od dnia narodzin po czas trafienia do uboju.

Badano czy istnieje wzór emocji u świń

r e k l a m a

Chęć zbadania wzoru emocji u świń oraz czy uda się poznać kiedy świnie doświadczają dobrych i złych uczuć oraz jak je od siebie odróżnić były podstawowym celem doświadczenia.

Okazało się, że:

  • negatywne doświadczenia skutkowały większą ilością dźwięków o wysokiej częstotliwości, np. krzyków i pisków.
  • równoczesne doświadczanie pozytywnych i złych skutkowało okrzykami o niskiej częstotliwości, takie jak szczekanie i chrząkanie.
  • zespół był w stanie zidentyfikować różnice w nawoływaniach świń.

Jakie znaczenie mają te badania?

Jedna z badaczek, dr Elodie Briefer z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Kopenhadze, podkreśla, że pozytywne doświadczenia jakim podlegają świnie skutkują krótszymi dźwiękami o małych zmianach amplitudy. Chrząki zaczynają się wysokimi tonami, które stopniowo się zmniejszają. Zdaniem badaczki, nauczenie rozpoznawania przez algorytmy takich połączeń pozwala dopasować aż 92% połączeń do właściwej emocji.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

477,00 zł SPRAWDŹ

Badanie emocji zwierząt to stosunkowo nowa dziedzina badań, która rozwinęła się w ciągu ostatnich 20 lat. Te wyniki, to ważny krok w kierunku zwiększenia dobrostanu zwierząt i lepszej ochrony zwierząt, nie tylko gospodarskich.

Teraz potrzebujemy kogoś, kto przeniesie algorytm dalej do aplikacji, której rolnicy mogą używać do poprawy dobrostanu swoich zwierząt – powiedziała Elodie Briefer.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie Briefer, E.F., Sypherd, C.C.R., Linhart, P. et al. Classification of pig calls produced from birth to slaughter according to their emotional valence and context of production. Sci Rep 12, 3409 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-07174-8

Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a