Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy pomogą walczyć z plagą plastiku i mogą na tym zarobić

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Rolnicy pomogą walczyć z plagą plastiku i mogą na tym zarobić
Rolnictwo na luzie wiadomości
Data publikacji 22.05.2022r.

Ostatnie kilka lat to czas, kiedy powstało i nadal powstaje wiele firm, które szukają zamienników dla materiałów wytworzonych z tworzyw sztucznych. Innowacje pochodzą zarówno z całego świata, jak i z Polski. Zapotrzebowanie na tego typu materiały jest ogromne.

Jeszcze 70 lat temu na całym świecie każdego roku produkowano około 1,5 miliona ton plastiku, w roku 2018 poziom ten osiągnął 359 milionów ton. Tworzywa sztuczne obecne są praktycznie wszędzie, zalały Ziemię, nie są one też recyklingowane w takim stopniu w jakim powinny. I mimo, że od kilku lat rozwija się trend odwrotu od plastiku i szukania jego alternatyw, jeszcze wiele jest w tej kwestii do zrobienia. Jednak światełko w tunelu jest coraz wyraźniejsze.

r e k l a m a

Jakie pomysły na zamienniki plastiku mają Polacy?

Polscy naukowcy i polskie firmy stawiają na innowacje w produkcji alternatyw dla tradycyjnego plastiku będącego w codziennym użyciu oraz szukają sposobów ponownego wykorzystania plastikowych pozostałości, w tym odpadów rolniczych.

Jednym z takich przedsięwzięć zaprezentowanych w 2019 roku, są działania naukowców z Politechniki Gdańskiej, którzy wzięli sobie na cel wytworzenia biodegradowalnych sztućców i naczyń jednorazowych powstających na bazie mączki kukurydzianej i ziemniaczanej, na co otrzymali patent.

Polacy naukowcy będą robić ekologiczne sztućce z ziemniaków i kukurydzy  

Okazuje się, że powszechne u nas w uprawie kukurydza i ziemniaki mogą być podstawowym surowcem do produkcji tego typu przedmiotów. Gdańscy naukowcy stworzyli formułę, która umożliwia biodegradację sztućców już po 3 miesiącach. Dodatkowym atutem naczyń pochodzenia ziemniaczanego i kukurydzianego jest ich lepsza wytrzymałość i mniejsze koszty wyprodukowania niż ich klasycznych plastikowych odpowiedników.

Z kolei w 2021 roku Grupa Azoty i naukowcy z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz firmą Opakomed SA uruchomiła rewolucyjną instalację do produkcji polimerów biodegradowalnych ze skrobi termoplastycznej. Innymi słowy spółka rozpoczęła produkcję ekologicznego i w 100 proc. biodegradowalnego plastiku!

Skrobia ziemniaczana i jej potencjał są ogromne. Jest to produkt łatwo dostępny i relatywnie tani. Grupa Azoty w produkcji „sztucznego plastiku” ze skrobi wskazuje na jej kompatybilność z dostępnymi polimerami biodegradowalnymi, syntetycznymi oraz tradycyjnymi materiałami ropopochodnymi, a także na uniwersalność zastosowania takiego produktu. Zdolności produkcyjne linii są szacowane na 300 ton na rok.  

Tym samym będzie on mógł zostać wykorzystany np. w:

 • przemyśle spożywczym (opakowania jednorazowe, folie, osłonki wędliniarskie);
 • przemyśle agro (folie, doniczki, osłonki, nawozy);
 • artykuły codziennego użytku (torby jednorazowe, opakowania);
 • technologia druku 3D (filamenty biodegradowalne, szpule);
 • aplikacje designerskie (ozdoby, gadżety reklamowe);
 • w restauracjach i barach (tace, podkładki).

Grupa Azoty osiągnęła nowy poziom produkcji oraz stała się pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku tworzyw w 100 proc. biodegradowalnych

W Niemczech produkują biomateriały z odpadów rolniczych

Niemiecki start-up „Traceless Materials” stawia na produkcję biomateriałów z odpadów rolniczych, które służą tutaj jako zamiennik plastiku. Ideą założycielek firmy dr. Anne Lamp i Johanne Baare było opracowanie formuły, która ulegając biodegradacji, będzie alternatywą dla klasycznych tworzyw sztucznych.

r e k l a m a

Wykorzystywana w tym procesie biomasa, której nie da się np. wykorzystać w żywieniu zwierząt, jest produktem ubocznym produkcji roślinnej. Powstały, w wyniku przetwarzania bioodpadów, materiał cechuje się:

 • ogólnodostępnością,
 • krótkim czasem rozkładu,
 • plastycznością, dzięki czemu może być wykorzystany do produkcji opakowań i produktów jednorazowych (sztućców, słomek, itp).
Być może materiał ten w przyszłości będzie wykorzystywany także do produkcji reklamówek czy podeszw do butów.

Jakie właściwości posiada niemiecki odpowiednik plastiku?

Jest to trwały materiał, który posiada właściwości zbliżone do tradycyjnych tworzyw sztucznych, ale w przeciwieństwie do nich ulega naturalnej degradacji. To także odpowiedź na zapotrzebowanie na tego typu materiały na rynku, ponieważ presja z jaką mierzą się producenci i przetwórcy rośnie z roku na rok.

Nie bez znaczenia jest rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rozwoju zarówno wśród konsumentów, jak i producentów.

Na rynku produkt jest dostępny w formie granulatu, który może być dalej przetwarzany w warunkach przemysłowych przy użyciu istniejących procesów produkcyjnych. Finalnie jest on wykorzystywany do produkcji elastycznych folii, twardego plastiku lub cienkiej jak wafel powłoki o szerokim zastosowaniu (może być barwiony, drukowany, formowany wtryskowo i wytłaczany, ma długi okres trwałości i dobre właściwości barierowe). Dodatkowo wyróżnia go:

 • niska cena jego wyprodukowania w porównaniu do produkcji tradycyjnego plastiku,
 • opatentowana i bezemisyjna technologia oparta na biotechnologii,
 • pochodzenie – to produkt uboczny przemysłu rolnego, a zatem nie konkuruje z produkcją żywności.
 • struktura oparta na naturalnych polimerach,
 • bezpieczeństwo dla ludzi i przyrody, ponieważ przy jego produkcji nie stosuje się szkodliwych dodatków i rozpuszczalników.

Cel projektu „Traceless Materials” jest jasny, ale przed założycielkami jeszcze dużo pracy, mimo, że produkcja w wersji pilotażowej już ruszyła - uruchomiono pierwszy zakład, w którym powstaje materiał docelowy, a ten na rynek ma trafić jeszcze w tym roku.

Firma stawa też na edukację i wymianę informacji, aby pozwolić innym zrozumieć jaki potencjał posiada tego typu produkcja. Tak wyprodukowane biomateriały wizualnie niezbyt różnią się od klastycznych tworzyw sztucznych. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

VADEMECUM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

VADEMECUM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Płacisz tylko

89,90 zł SPRAWDŹ
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie m.in. topagrar.de

Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a