Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Analiza: produkcja jabłek na świecie spadnie. A w Polsce?

Kamila Szałaj
Paweł Mikos
Kategoria: Rynki rolne
Analiza: produkcja jabłek na świecie spadnie. A w Polsce?
Rynki rolne Informacje rynkowe
Data publikacji 12.01.2021r.

Styczniowe dane Tridge  wskazują, ze w sezonie 2020/21 globalna produkcja jabłek spadnie aż o 4%. Znaczne spadki można zaobserwować w plonach jabłek należy spodziewać się w Chinach i USA. Z czego to wynika? Jakie są prognozy dla polskiego rynku jabłek?

Światowa produkcja jabłek spadnie o 4% ze względu na mrozy

Ze styczniowych analiz danych opracowanych przez ekspertów Tridge  (światowej platformy handlowej), wynika, że w sezonie 2020/21 produkcja jabłek na całym świecie spadnie o ok. 4% w porównaniu do poprzedniego sezonu.

– Spadek produkcji jest spowodowany mrozem i ekstremalnie niskimi temperaturami w okresie kwitnienia w głównych regionach produkujących jabłka – informują analitycy Tridge.

Niekorzystne warunki w największym stopniu dotknęły Chiny i USA, które są globalnymi potentatami w produkcji jabłek.

 

r e k l a m a

Chiny wyprodukują o 2 mln ton jabłek mniej

Analitycy Tridge przewidują, że produkcja świeżych jabłek w Państwie Środka, które jest  największym na świecie producentem jabłek, spadnie z 42 do 40 mln ton, czyli o  około 5%.

– Silny mróz w północnych prowincjach Chin uszkodził drzewka w okresie kwitnienia. Spowodowało to nie tylko zmniejszenie ogólnej ilości jabłek, ale także ograniczenie dostaw wysokiej jakości owoców – można przeczytać w styczniowym raporcie opracowanym przez ekspertów Tridge.

 

Mimo spadku produkcji, Chiny chcą zwiększyć wielkość eksportu jabłek

Co ciekawe, chociaż chińscy sadownicy zapewne wyprodukują mniejszą ilość świeżych jabłek w sezonie 2020/21, to analitycy Tridge prognozują wzrost eksportu jabłek z Chin, głównie do państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym Tajlandii, Indonezji i Wietnamu. Tridge podaje, że chiński eksport wzrośnie nawet o 15% r/r.

 

r e k l a m a

Pogoda i koronawirus utrudniają zbiór i dostawy jabłek w USA

Ze względu na brak rąk do pracy w sadach na Zachodnim Wybrzeżu znacznie zwolniły zbiory jabłek w tym regionie. Dodatkowo pandemia koronawirusa wciąż wpływa negatywnie na łańcuch dostaw świeżych owoców.

– Prognozuje się, że całkowita produkcja spadnie o 3% w sezonie 2020/21, ponieważ w kolejnym kluczowym regionie produkcji w Michigan wystąpiły silne mrozy w okresie kwitnienia – informuje Tridge.

 

W UE wzrośnie produkcja jabłek

Z raportu wynika, że w sezonie 2020/21 w Unii Europejskiej za to nastąpi wzrost produkcji jabłek i to aż o 5% do poziomu 12,2 mln ton. Analizy Tridge przewidują, że taki wzrost w UE ma wynikać w dużym stopniu z większej produkcji tych owoców w Polsce, która jest jednym z największych producentów jabłek w Unii 

Kamila Szałaj, Paweł Mikos
Fot. pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a