Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Cena gwarantowana na węgiel. Ile ma wynieść i od kiedy?

Bartłomiej Czekała
Kategoria: Rynki rolne
Cena gwarantowana na węgiel. Ile ma wynieść i od kiedy?
Rynki rolne wiadomości
Data publikacji 17.06.2022r.

Program nie nazywa się wprawdzie "Wegiel Plus", ale to kolejny pomysł rządu, który ma stabilizować sytuację na rynku i pomóc - przynajmniej czasowo - gospodarstwom domowym. Szczegóły tego programu przedstawiła po posiedzeniu Rady Ministrów Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

Większa dostępność węgla

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów Anna Moskwa przedstawiła propozycje, które mają zwiększyć podaż na rynku węgla, ustabilizować jego cenę i zwiększyć jego dostępność dla odbiorców indywidualnych. Główne rozwiązania to m.in:

r e k l a m a

  • wprowadzenie gwarantowanej ceny węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł brutto
  • utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów Polskiej Grupy Górniczej;
  • wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców węgla, którzy włączą się w rządowy program.

Cena węgla wywindowała w górę nawet o 200%

Przypomnijmy, że po agresji Rosji Na Ukrainie wprowadzono w ramach sankcji gospodarczych embargo na rosyjski węgiel, który w ostatnich latach dominował na polskim rynku. To spowodowało drastyczny spadek jego dostępności na rynku i wywindował u dystrybutorów ceny w górę nawet o 200%. Jak twierdzi Rząd, w tym czasie tona węgla w Polskiej Grupie Węglowej kosztowała 900 - 1000 zł brutto.
Proponowane wyżej rozwiązania mają zwiększyć podaż węgla na rynku oraz obniżyć i ustabilizować jego ceny, by były akceptowalne do odbiorców indywidualnych. Jednocześnie zabezpieczane są nowe dostawy węgla do Polski.

Nie zabraknie węgla po akceptowalnej cenie

r e k l a m a

- Na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr – mówiła po posiedzeniu Rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jak dodała, podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Dystrybutorzy, którzy sprzedadzą węgiel po cenie gwarantowanej otrzymają rekompensatę w wysokości max. 750 zł/tonę jak różnicę pomiędzy ceną gwarantowaną węgla a ceną rynkową.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy to wsparcie wejdzie w życie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Zbiór zadań przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikację OGR.04.

Zbiór zadań przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikację OGR.04.

Płacisz tylko

23,21 zł

Cena regularna 29,00 zł

SPRAWDŹ
oprac. bcz

Fot. unsplash

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a