Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny mleka spadają, rolnicy załamują ręce, a ministerstwo rolnictwa… nie widzi problemu

Justyna Czupryniak
Kategoria: Rynki rolne
Ceny mleka spadają, rolnicy załamują ręce, a ministerstwo rolnictwa… nie widzi problemu
Rynki rolne
Data publikacji 24.01.2023r.

Ceny mleka w ostatnim czasie spadły nawet o ponad 40 gr. Tymczasem wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski twierdzi, że było to maksymalnie 15 gr i... dramatu na rynku nie ma.

18 stycznia 2023 r. w Narodowym Instytucie Dziedzictwa i Kultury Wsi w Warszawie odbyła się debata na temat bieżących wyzwań w polskim rolnictwie. Wśród wielu poruszanych przez przedstawicieli rządu i przybył gości kwestii, nie mogło zabraknąć pytań o ceny mleka, które w ostatnim czasie spadły nawet o 40 gr.

r e k l a m a

Kto pojawił się na debacie? 

Przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w debacie, dotyczącej obecnej sytuacji w rolnictwie polskim i wyzwań, jakie stoją przed rolnikami, byli wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wiceministrowie rolnictwa, czyli Ryszard Bartosik i Lech Kołakowski.

Co proponuje rząd wobec spadających cen mleka i nieopłacalnej produkcji? 

Zdaniem wicepremiera Henryka Kowalczyka hodowlę bydła mlecznego należy zwiększać. Stwierdzenie ministra wywołało obawy wśród obecnych na sali rolników. Głos w sprawie zabrał Michał Zarzecki, będący przedstawicielem Związku Młodzieży Wiejskiej i Krajowej Rady Młodych Rolników, który słusznie zauważył, że zapewnienia wicepremiera Kowalczyka są niekonsekwentne, o czym świadczą obiecywane w czerwcu 2022 r. podwyżki cen zbóż, mające nastąpić w kolejnym półroczu.  

– Jestem producentem mleka, hodowcą bydła mlecznego i jak najbardziej należy zwiększać (hodowlę bydła mlecznego przyp. red.), tylko mam pewną obawę. Słuchając pana ministra Kowalczyka z czerwca tamtego roku, że trzymajmy zboża, bo w przyszłym półroczu będzie wyższa cena. Cena niestety spadła, a pan mówi, że zwiększać należy hodowlę bydła mlecznego, a dzisiaj pojawia się problem na rynku mleka – zauważył Zarzecki. 


Rolnik nie ukrywał, że martwi go sytuacja, którą obserwuje na rynku mleka i oczekuje działań ze strony rządu, mających zapewnić producentom wsparcie w przypadku, gdy koszty produkcji zaczną przewyższać przychody, czego rolnicy doświadczyli kilka lat wcześniej.  

– Czy ministerstwo, czy rząd już myśli nad ewentualną pomocą, jeżeli ta cena mleka rzeczywiście spadnie drastycznie? Dzisiaj jest to ponad 40 groszy, to jeszcze wychodzimy w miarę na tej cenie, ale jeżeli ta cena spadnie tak jak to było już kilkanaście lat temu, poniżej opłacalności, gdzie mieliśmy też wysoką cenę 2 zł, a która później spadła poniżej 1 zł, no to będzie problem – argumentował rolnik.  

Jak przyznaje Zarzecki, koszty produkcji są wysokie i nic nie wskazuje na to, by doszło do ich obniżenia. Bez zmian pozostają również ceny nawozów, które rolnicy już niedługo będą musieli nabyć ponownie.  

– Koszty produkcji niestety nie spadają, a są coraz wyższe. Zobaczymy, jak będzie, jeżeli chodzi o przywóz zboża, jak będą wyglądały ceny pasz, na razie spadków żadnych nie ma, wzrostów, na szczęście też nie. Ceny nawozów też nie spadają, a cena mleka spada – analizował Zarzecki. 

r e k l a m a

Kołakowski: ceny mleka spadły o 15 groszy, a nie o 40 gr

Zniesmaczony sugestiami ministra Kowalczyka Zarzecki, oczekiwał odpowiedzi na nurtujące go pytania związane z obniżkami cen mleka i trudną sytuacją hodowców bydła mlecznego. Na pytania rolnika odpowiedzi udzielił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, którego zdaniem sytuacja nie należy do najgorszych, ponieważ w grudniu rolnicy otrzymali premię. 

– Odnośnie do cen mleka, musimy pamiętać, że na fakturach grudniowych uwzględniona została premia. Z informacji, jaką mam z federacji mlecznej wynika, iż rzeczywiście realny spadek cen poza premią, to kwota od 5, 10 czy 15 groszy. Także realnie jest to spadek w tej wielkości, nie 40 groszy. Proszę mieć na uwadze premię, jaka była w grudniu – stwierdził Kołakowski, nie uwzględniając przy tym faktu, że rolnicy otrzymywali premie przez cały poprzedni rok, a obecny spadek cen nie jest wynikiem jednorazowej premii.  

Ponadto sekretarz zwrócił uwagę na wpływy światowych hegemonów mleczarskich na rynek mleczny, uściślając, że hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka stanowią jedną z bardziej stabilnych gałęzi rolnictwa, a swoją siłę zapewniają m.in. prawu spółdzielczemu.  

– Nowa Zelandia jest hegemonem mleczarskim giełdy. Ceny światowe w ramach globalizacji mają wielkie znaczenie na naszym rynku mleczarskim, ale chcę powiedzieć, że pomimo tych wahań cen giełd światowych, hodowla bydła mlecznego, produkcja mleczna, stanowią najbardziej stabilną gałąź w rolnictwie. Polskie mleczarstwo utrzymało się dzięki prawu spółdzielczemu, które bardzo pomogło w stabilizacji okręgowych spółdzielni mleczarskich. To dało im siłę. Nie zostały te firmy sprywatyzowane i dzisiaj na bazie okręgowych spółdzielni mleczarskich, jak również innych zakładów mleczarskich, niebędących też w prawie spółdzielczym, rolnicy mogą budować swój byt ekonomiczny. Mleko jest polską szansą – wyjaśnił sekretarz. 

Obniżki cen skupu mleka widoczne są również w Niemczech 

Jak się okazuje, obniżki cen skupu mleka dotknęły również producentów za zachodnią granicą Polski. Różnica między najwyższą a najniższą oferowaną kwotą wyniosła 18 ct/kg. Na południu Niemiec cena mleka w ostatnim miesiącu 2022 r. przekroczyła nawet 70 ct/kg, podczas gdy w reszcie kraju ceny pozostały bez zmian lub odnotowano spadki do 4 ct/kg. 

Jak prezentowały się ceny za kg mleka oferowane przez konkretne mleczarnie? 

Ceny w poszczególnych mleczarniach na terenie Niemiec w grudniu 2022 r. były następujące: 
 • Goldmilch 71,46 ct/kg (podwyżka o 3 ct/kg), 
 • Arla 52,97 ct/kg, 
 • Ammerland 60 ct/kg (spadek o 3 ct/kg), 
 • Rücker 57 ct/kg (spadek o 3 ct/kg), 
 • Breitenburger Milchzentrale 56 ct/kg (spadek o 4 ct/kg), 
 • Elsdorfer Molkerei und Feinkost GmbH 58 ct/kg (bez zmian), 
 • Uelzena 63 ct/kg (bez zmian), 
 • Sachsenmilch (Müller) 57,20 ct/kg (bez zmian), 
 • Rückers Ostsee-Molkerei Wismar 57,0 ct/kg (spadek o 1 ct/kg), 
 • Vogtlandmilch 59 ct/kg (wzrost o 1 ct/kg), 
 • Milchwerke Berchtesgadener Land 53,40 ct/kg (bez zmian), 
 • Hochland 58,46 ct/kg (bez zmian), 
 • Bawarski Przemysł Mleczarski 58,05 ct/kg (bez zmian), 
 • Almil 56,16 ct/kg (bez zmian), 
 • Hohenlohe 56,46 ct/kg (spadek o 1,2 ct/kg), 
 • Wiegret 57,3 ct/kg (spadek o 1,7 ct/kg), 
 • FrieslandCampina Cologne 58,68 ct/kg (wzrost o 0,23 ct/kg), 
 • Wiesehoff Sahnemolkerei 59,25 ct/kg (bez zmian), 
 • Schwälbchen 59 ct/kg (bez zmian), 
 • Moers 58 ct/kg (bez zmian). 
Podane kwoty są cenami bazowymi do mleka o zawartości tłuszczu 4,0% i białka 3,4%, bez podatku VAT i bez dopłat oraz odliczeń. 

Co z cenami mleka w Polsce? 

Wskazane w zestawieniu mleczarnie są położone na terenie całych Niemiec, a podane ceny były zmienne w zależności od obszaru, na którym się znajdowały. W porównaniu do cen mleka w Polsce odnotowane przez niemieckich producentów obniżki nie są aż tak drastyczne lub nie ma ich w ogóle. Michał Zarzecki nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania o plany rządu w przypadku pogorszenia sytuacji polskich producentów mleka, trudno zatem stwierdzić, czego rolnicy mogą się spodziewać.  
oprac. Justyna Czupryniak  
źródło: topagrar.com
fot. gov.pl

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: w jaki sposób YouTuber czeslawww osiąga ponad 4 t/ha rzepaku?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a