Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny paliw gwałtownie rosną. Uderzy to w rolników?

Michał Czubak
Kategoria: Rynki rolne
Ceny paliw gwałtownie rosną. Uderzy to w rolników?
Rynki rolne Ceny paliw
Data publikacji 03.03.2022r.

Konflikt zbrojny, który toczy się za naszą wschodnią granicą nie pozostaje bez wpływu na sytuację na rynkach paliw. Cena baryłki ropy Brent przekroczyła poziom 100 dolarów. W Polsce w hurcie również paliwo podskoczyło o kilkaset złotych. W konsekwencji na stacjach paliw za litr Pb95 trzeba zapłacić ponad 6,10 zł. Z kolei cena Pb98 przebija pułap 6,50 zł!

Cena paliwa jak w styczniu

Ostatni raz z tak wysokimi cenami paliw mieliśmy do czynienia w styczniu tego roku. Wówczas również za litr bezołowiowej trzeba było zapłacić minimum 6 zł. Teraz znów mieszkańcy Polski zmuszeni są tankować za podobną cenę. Jak pamiętamy, wówczas rząd zareagował wprowadzając obniżkę podatku m.in. na paliwa. To wyhamowało pęd cen, a nawet sprawiło, że cena zaczęła spadać. Nie na długo – jak się okazuje.

r e k l a m a

Wojna w Ukrainie zbiera swoje żniwa

Raptem niecały miesiąc później znów zatrzęsienie na rynku paliw. Wczoraj średnia ogólnopolska cena benzyny Pb98 przekroczyła 6 zł za litr. Dziś jest jeszcze więcej, a jeszcze w ubiegłym tygodniu było to średnio 45 groszy taniej, jak dziś. Podrożał także olej napędowy, którego cena oscyluje w granicach 6,5-6,60 zł za litr.

W kategoriach najtaniej, najdrożej w tym pierwszym przypadku opłaca się tankować w Wielkopolsce. Tutaj relatywnie za litr płaci się średnio 6,08 zł. Najdrożej jest na Podlasiu i w Małopolsce. Średnia cena paliw w tych województwach wynosi 6,23 oraz 5,93 zł.

Takie są ceny paliw na stacji PKN Orlen w Środzie Wielkopolskiej - 3 marca 2022 r.

r e k l a m a

Prognozy nie są optymistyczne

Prognozy paliw nie brzmią optymistycznie dla klientów. Wg e-petrol.pl monitorującego rynki paliw, już dziś na stacjach jest wyższa cena paliw od tych, które prognozowane były na najbliższy, kończący się tydzień. Jutro powinny zostać zaprezentowane najświeższe prognozy, które zapewne uwzględnią aktualne stawki na rynku.

Główny ekonomista PKN Orlen uważa, że cena będzie się utrzymywała

Z uwagi na rosnące ceny paliw, Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, w porannej dzisiejsze rozmowie w RMF FM stwierdził, że „Powrót do 5 zł za litr benzyny raczej nie jest możliwy w ciągu miesiąca, wszystkie prognozy pokazują, że w marcu będziemy mieć szczyt wzrostu cen”. Zaś wysoka i utrzymująca się cena paliwa może w niedługim czasie wpłynąć na ceny produktów, jakie każdy z nas kupuje w sklepach. Tak uważa prezes giełdy rolno-spożywczej w Broniszach Janusz Byliński.

Michał Czubak
Fot. Paweł Mikos, zdjęcie zrobione 3 marca na stacji PKN Orlen w Środzie Wielkopolskiej

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a