Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny świń wzrosły, ale symbolicznie. Ile za tuczniki płacą obecnie zakłady mięsne?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny świń wzrosły, ale symbolicznie. Ile za tuczniki płacą obecnie zakłady mięsne?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 27.07.2022r.

Część zakładów mięsnych podniosła ceny skupu żywca wieprzowego. Ale podwyżki te są minimalne i nie zadowalają hodowców.  Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Na rynku wieprzowiny coraz bardziej brakuje surowca, więc część zakładów mięsnych podniosła ceny. Ale podwyżki te nie satysfakcjonują hodowców, którzy z tygodnia na tydzień muszą się mierzyć z coraz wyższymi kosztami produkcji. 

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6 zł/kg do 7,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,80 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 11–17.07.2022 r. zakłady kupowały żywiec wieprzowy średnio po 6,93 zł/kg, o 3 gr/kg taniej niż w poprzednim tygodniu. Cena świń rzeźnych była o 3 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 39 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na krajowym rynku notowane są wzrosty cen skupu tuczników, których dynamika nie satysfakcjonuje producentów świń. Ubojnie w ubiegłym tygodniu średnio płaciły za kl. E 8,80 zł/kg (+0,15), choć niektóre transakcje dokonywane są już w cenie powyżej 9,00 zł/ kg. - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

r e k l a m a

Polsus: upały mogą spowodować zmniejszoną podaż tuczników

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, aktualnie na rynek trafiają świnie, które rosły w o wiele bardziej sprzyjających warunkach pogodowych. Ale upały mogą to zmienić. 

- Utrzymujące się wysokie temperatury spowodować mogą wydłużenie okresu tuczu, a co za tym idzie, w okresie najbliższych 1-2 tygodni może to spowodować zmniejszoną podaż tuczników - wyjaśnia ekspert.

Poza tym trwają żniwa, a to zawsze jest okres, w którym rolnicy bardziej skupiają się na pracach polowych i przesuwają sprzedaż na okres późniejszy. 

- Tak wiec, w przeciągu najbliższych 1-2 tygodni spodziewam się nie tyle utrzymania obecnych stawek, co próbę ich podbijania - wyjaśnia Czarniak. 

Rośnie import wieprzowiny do Polski

Warto też zauważyć, że w Polsce (według wstępnych danych GUS) w pierwszym półroczu 2022 r., żywca wieprzowego skupiono 850 tys. ton, o 12,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. Jednocześnie rośnie import mięsa do kraju. Jak wylicza bank ING W okresie I-IV 2022 r. przekroczył 247 tys. t, wobec 173 tys. t przed rokiem.

r e k l a m a

- To o prawie 13 proc. więcej. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Niemiec, Belgii i Danii. W przypadku żywych sztuk import odnotował spadek o 12 proc., do 1,94 mln szt. Najwięcej przyjechało z Danii (90 proc. ogółu) - czytamy w raporcie ING.

Cena skupu tuczników w Niemczech nadal nie rośnie

Rozczarowani są także niemieccy hodowcy. Dziś, 27 lipca, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie kolejny tydzień z rzędu. Stawka od pięciu tygodni niezmiennie wynosi 1,85 euro/kg i będzie obowiązywała do 3 sierpnia.

- Na niemieckim rynku trzody chlewnej dostępna podaż w dużej mierze szybko się wyczerpuje. Wobec tego w nowym tygodniu uboju można oczekiwać stabilnych cen trzody chlewnej - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

- Zapasy wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów pozostają ciągle na wysokim poziomie, chociaż liczba ubijanych świń pozostaje poniżej wyników z ubiegłego roku. Brak zdecydowanych impulsów popytowych ze strony handlu ogranicza możliwość szybkiego wzrostu cen skupu żywca - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Jakie będą ceny świń w II połowie 2022 roku?

Dobrych wiadomości nie mają także analitycy rynkowi. Brak impulsów popytowych ze strony handlu ogranicza wzrost cen skupu żywca, mimo iż prognozowane są dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce.

W ocenie ekonomistów PKO BP w drugiej połowie roku ceny żywca mają być wyższe w ujęciu rocznym o 33-45 proc. Czyli będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 27 lipca 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w środę 27 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów nie zmieniły się lub wzrosły od 20 do 80 gr.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,00 zł/kg (spadek o 80 gr); 

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,00 zł/kg (wzrost o 40 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,00 - 7,00 zł/kg (wzrost o 20 – 80 gr) oraz 8,80 zł/kg wbc kl.E (wzrost o 60 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,60 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (wzrost o 40 gr); 7,30

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,50-7,00 zł/kg (wzrost o 10-20 gr); 6,50-7,00
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 30 gr).

Kamila Szałaj, ceny: Justyna Czupryniak
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a