Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny tuczników spadają, brakuje chętnych po odbiór. Jakie są aktualne ceny świń?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny tuczników spadają, brakuje chętnych po odbiór. Jakie są aktualne ceny świń?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 12.10.2022r.

Ceny skupu tuczników znów spadły. Rolnicy są przerażeni, bo jednocześnie rosną koszty produkcji. Okazuje się, że za prąd do wyprodukowania jednego tucznika obecnie trzeba zapłacić aż 40 zł! Do tego brakuje chętnych na zakup świń - rolnicy muszą czekać nawet trzy tygodnie na odbiór. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników nadal spadają

Zakłady mięsne nie ustają w obniżaniu cen skupu tuczników. W tym tygodniu stawki znów poleciały w dół - średnio o 30 gr/kg. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,35 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg, choć zdarzają się wyższe oferty.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym notowany jest spadek cen zakupu trzody chlewnej. W dniach 26.09 – 2.10.2022 r. dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 7,69 zł/kg, o 2% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 0,5% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec wieprzowy był o 80% droższy niż w analogicznym okresie 2021 roku.

- Chociaż na rynku sezonowo pojawiło się więcej żywca, ceny skupu tuczników w Polsce w ostatnim tygodniu zasadniczo pozostały na poziomie PLN 9,30 /kg (kl. E) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

Za prąd do wyprodukowania jednego tucznika trzeba zapłacić aż 40 zł

Rolnicy są załamani tymi spadkami cen tucznika, zwłaszcza że mocno drożeją wszelkie środki do produkcji, m.in. prąd. Pewien hodowca świń o mało nie zemdlał na widok ogromnego rachunku, który otrzymał kilka dni temu. Okazuje się, że teraz musi zapłacić o 60 proc. więcej niż w sierpniu! A już wtedy rachunek był niebotycznie wysoki.

Zdaniem rzecznika prasowego PZHiPTC POLSUS Bartosza Czarniaka, obecnie koszt energii elektrycznej potrzebnej do wyprodukowania jednego tucznika to nawet 40 zł!

- Wielką obawę wzbudzają nowe rachunki za energię elektryczną, które wzrosły bardzo mocno w porównaniu do roku ubiegłego. Szacuje się, że obecnie koszt energii elektrycznej potrzebnej na wyprodukowanie jednego tucznika (od warchlaka w wadze ok 30kg do końca tuczu) wynosi około 40 zł! Mówimy tutaj tylko o kosztach energii elektrycznej, a nie wspomnę o wzrostach w cenach zbóż, komponentów paszowych, czy też samej gotowej paszy. Życie, jego koszty też rosną, i poziom zysku na świni, który jeszcze rok temu byłby zadowalający dziś może okazać się za niski - wyjaśnia Czarniak.

r e k l a m a

Brakuje chętnych na tuczniki? "Na odbiór świń muszę czekać 3 tygodnie"

Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy, oceniają, że mimo małej podaży zainteresowanie tucznikiem jest niewielkie.


- Niby tucznika brakuje na rynku, ale kupcy nie są zainteresowani jego kupnem. Jest problem ze zbytem zwłaszcza mniejszych ilości. Sam muszę czekać na odbiór ponad tydzień. A cena też bez rewelacji - 7,20 zł/kg netto. Przy takiej stawce o zysku nie ma mowy - mówi nam hodowca świń w cyklu zamkniętym z woj. lubelskiego.

Natomiast rolnik z woj. wielkopolskiego na odbiór tuczników musi czekać aż trzy tygodnie. 

- Nie dość, że dali mi 30 groszy mniej, to jeszcze termin odbioru ustalili na za trzy tygodnie. Niestety, porobiły się spore kolejki. Słyszałem, że podobno zakłady zaczęły ściągać tańsze mięso ze stref ASF w Niemczech - mówi nam nasz rozmówca. 

Z kolei hodowca z Lubelszczyzny ocenia, że gdyby nie fotowoltaika, którą zainstalował w swoim gospodarstwie, dziś musiałby zwijać produkcję świń. 

- Sprzedawałem tuczniki we wtorek w zeszłym tygodniu po 7,50 zł/kg wż. To jest bardzo niska cena, a zysk mizerny. Ale przynajmniej nie płacę niebotycznych rachunków za prąd, jak niektórzy hodowcy, bo swego czasu zainstalowałem panele fotowoltaiczne. Bez tego musiałbym likwidować hodowlę. Niestety, nastały czasy, że rolnika nie stać na produkcję. To jest jazda bez trzymanki - mówi nam hodowca. Ale znaczna, że w jego ocenie spadek cen świń jest chwilowy, bo jest końcówka kwartału, więc zrobiło się więcej świń na rynku.

- Ludzie muszą raty kredytów popłacić, to sprzedali na raz więcej świń. Myślę, że stawki 8 zł/kg wż niedługo wrócą - ocenia rolnik. 

W Niemczech ceny tuczników bez zmian

W Niemczech na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu nie ma zmian. Stawka 2 euro/kg została utrzymana. Będzie obowiązywała do 19 października.

- Na niemieckim rynku trzody chlewnej ceny trzody chlewnej pozostają bez zmian w nowym tygodniu ubojowym - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Z kolei Polpig podaje, że według notowań ISN ceny oferowane w ostatnim tygodniu przez ubojnie nie zmieniły się w Hiszpanii, Francji i Danii. Niewielkie spadki pojawiły się w Belgii (-3₵) i Holandii (-1₵).

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 7 października 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie wzrosły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,85 zł/kg (spadek o 40 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,50-7,30 zł/kg (spadek o 30-50 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,90 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (spadek o 20 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (spadek o 10 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,20 zł/kg (spadek o 20-30 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,40 zł/kg (spadek o 20 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,90-7,35 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 9,90 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 60 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a