Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny tuczników wreszcie rosną. Ile za żywiec wieprzowy płacą aktualnie zakłady mięsne?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny tuczników wreszcie rosną. Ile za żywiec wieprzowy płacą aktualnie zakłady mięsne?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 16.11.2022r.

Drgnęły ceny skupu tuczników w Polsce. Co prawda na razie tylko niektóre zakłady zdecydowały się na podwyżkę o 10 gr, ale rolnicy mają nadzieję, że to początek pozytywnego trendu. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników rosną nieśmiało

Drgnęły ceny skupu świń. Co prawda większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych nie obniżyła cenników, ale lokalnie kilka podniosło stawki. O 10 groszy więcej płacą Kwiecińscy ze Żnina i Jóźwiakowski z Wielkopolski. Choć nie jest to szerszy trend, daje hodowcom nadzieję na kolejne podwyżki.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,00 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,70 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym na przełomie października i listopada br. zatrzymana została spadkowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 31.10 – 6.11.2022 r. w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak tydzień wcześniej, świnie rzeźne skupowano przeciętnie po 7,00 zł/kg. Cena tego żywca była o 5 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 69 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na rynku krajowym pojawiły się pierwsze od wielu tygodni wzrosty cen skupu. Choć liczba ubojów nie jest wysoka, to niewielka podaż żywca nie jest w stanie zaspokoić krajowe ubojnie. Pokrycie surowcowe musi być uzupełniane przez import żywca z Niemiec. Krajowa cena skupu w rzeźniach w ubiegłym tygodniu wzrosła o 10 groszy i wyniosła średnio ok. 8,90 zł za kilogram klasy E - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei bank ING wylicza, że tempo ubojów trzody spowalnia. Na krajowym rynku w pierwszym półroczu 2022 r. wolumen zbliżył się do 9,8 mln szt. W stosunku do poprzedniego roku mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 8 proc.

r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników znów bez zmian

W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz kolejny nie zmieniono ceny. Nadal wynosi ona 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 23 listopada.

Według niemieckich analityków cytowanych przez topagrar.com, podaż wieprzowiny w Niemczech wkrótce gwałtownie spadnie, ponieważ coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli. Dlatego branża ubojowa przewiduje, że ceny żywca znacznie wzrosną.

- W najbliższych miesiącach i na wiosnę trafi do nas mniej mięsa, bo podaż świń jest mniejsza. Pojawią się „luki podażowe” i mięso nie będzie już tak dostępne, jak kiedyś, za to będzie dużo droższe – ocenia niemiecki Związek Przemysłu Mięsnego.

W Polsce tuczniki tańsze niż w UE

W Unii Europejskiej utrzymuje się spadek cen skupu żywca wieprzowego.

r e k l a m a

Jak podaje KOWR, w dniach 31.10 – 6.11.2022 r. za świnie rzeźne klasy E unijni dostawcy uzyskiwali średnio 197,88 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, nieco (o 0,3 proc.) mniej niż w poprzednim tygodniu i o 3,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 54 proc. droższy niż przed rokiem. Cena zakupu świń rzeźnych tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 194,95 EUR/100 kg i była o 1,5 proc. niższa niż średnio w UE oraz o 2 proc. niższa niż w Niemczech. Ceny niższe niż w Polsce odnotowano natomiast m.in. w Niderlandach (o 13 proc.) i Danii (o 6,5 proc.).

Z kolei Polpig wylicza, że poza Francją i Hiszpanią, gdzie ceny skupu tuczników w wadze poubojowej spadły o kolejne 5 i 3 eurocenty odpowiednio, w pozostałych krajach nie zanotowano zmian cenowych.

- Podaż żywca zaspakaja obecne potrzeby ubojni. Spadek pogłowia i tym samym produkcji wieprzowiny w wielu krajach unijnych na razie nie znajduje odzwierciedlania w cenach. Na zachowania konsumentów unijnych oddziałuje wysoka inflacja, a handlowcy są ostrożni ze składaniem większy zamówień związanych z przygotowaniami świątecznymi. Niewielkie nadzieje pokładane są na większe dostawy do Chin przed chińskim Nowym Rokiem - wyjaśnia Polpig. 

Rolnicy liczą na przedświąteczne podwyżki. Jakie będą ceny tuczników na koniec 2022 i w 2023 roku?

Analitycy rynkowi PKO BP przewidują, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 roku będzie wyższa o 20-30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.

Z kolei eksperci Credit Agricole prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.

Rolnicy liczą natomiast na to, że w okresie bożonarodzeniowym ceny tuczników pójdą w górę.

- Ciężko komentować sytuację, kiedy od dłuższego czasu nie widzimy zmian zarówno na dużej giełdzie niemieckiej, jak i w cennikach polskich. Po raz kolejny co raz więcej gospodarstw rozważa zawieszenie lub zakończenie produkcji w chlewni. Na forach internetowych wyczytać możemy wiele spostrzeżeń (i nadziei) dotyczących podwyżek, które według wielu nadejdą przed Świętami Bożego Narodzenia. Czy tak będzie? Zależy to od największych graczy europejskich, do których już dłuższy czas nie należymy - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 listopada 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów utrzymały się na zeszłotygodniowych poziomach, choć lokalnie pojawiły się podwyżki.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg, 8,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-6,80 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,00 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,60-7,00 zł/kg (wzrost o 10 gr);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a