Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny zbóż idą w górę. Wyraźny wzrost cen bydła i tuczników. Raport rynkowy z 12.08

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Ceny zbóż idą w górę. Wyraźny wzrost cen bydła i tuczników. Raport rynkowy z 12.08
Rynki rolne
Data publikacji 12.08.2022r.

Niektóre ceny zbóż wzrosły. Dotyczy to głównie zbóż paszowych. Po dość długim marazmie wreszcie widać wzrost cen tuczników. Drożeją także prosięta. Kolejny tydzień rosną też ceny bydła. Ale niestety są także złe informacje - najbardziej wzrosły ceny nawozów.

Ceny zboża w góre, ale tylko paszowego. Handel nadal niewielki

Handel zbożem nadal nie jest duży, aczkolwiek po ostatnich podwyżkach lekko się ożywił. W stosunku do poprzedniego tygodnia wyraźnie zdrożały zboża paszowe, z wyjątkiem żyta, co może być spowodowane m.in. odbiciem cen skupu żywca.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 r. Według niego zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi będą w tym roku o około 1% mniejsze niż przed rokiem i wyniosą około 26,6 mln t. Produkcję zbóż ozimych oszacowano na 21,7 mln t, tj. o 4% więcej niż przed rokiem, a jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi na 4,9 mln t, tj. aż 21% mniej od zbiorów z ubiegłego roku. Tak więc, będziemy mieli więcej pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i pszenżyta, ale znacznie mniej owsa, jęczmienia jarego i pszenicy jarej.

Z kolei zbiory rzepaku i rzepiku GUS ocenia na około 3,6 mln t, tj. o około 12% więcej niż przed rokiem.

r e k l a m a

Ceny tuczników – wreszcie wyraźne podwyżki

Po kilku tygodniach bardzo ostrożnych podwyżek cen skupu żywca wieprzowego, ceny tuczników wreszcie wyraźnie odbiły. Impulsem była nie tylko niska podaż żywca, ale przed wszystkim wyraźny wzrost cen na niemieckiej giełdzie. W mijającym tygodniu ceny wzrosły zarówno na małej (o 10 eurocentów/kg do 2 euro/kg wbc w klasie E), jak i dużej giełdzie (o 8 eurocentów/g do 1,93 euro/kg.

Jak zauważa Bartosz Czarniak z Polsusa, ostatni czas, gdy cenę starano się zbijać, a handel nie chciał również podwyższać cen za mięso, spowodował, że brakuje loch, prosiaków i tuczników, a co za tym idzie – kto chce kupić wieprzowinę, musi za nią zapłacić. W jego opinii zakłady w Niemczech w jeszcze 2–3 tygodnie temu chciały zbić cenę, ponieważ wiedziały, że pogłowie spada i chciały wykorzystać ostatnią szansę, aby wpłynąć na obniżkę i nabyć żywiec w relatywnie niskiej cenie. VEZG (właściciel dużej giełdy) zachowało się tutaj przytomnie i nie pozwoliło na dokonanie takiej obniżki w cenniku giełdowym, dzięki czemu obecne podwyżki za Odrą są faktycznymi podwyżkami, a nie powrotem do stawek sprzed kilku tygodni.

Żywiec wieprzowy zdrożał nie tylko w Niemczech, ale także w Danii, gdzie do 18 sierpnia br. za tuczniki w przedziale wagowym WBC 72– 96,90 kg stawka będzie o 0,3 duńskiej korony/kg i wyniesie 11,80 DKK/kg.

Rosną ceny prosiąt zagranicznych. Wyraźny wzrost cen bydła

Za zwyżkami cen żywca podążyły ceny prosiąt, ale w Polsce, jak na razie tyko zagranicznych, za które trzeba zapłacić o 20–30 zł/sztukę więcej, niż przed tygodniem.

Rosną nie tylko ceny żywca wieprzowego, ale także wołowego. Tutaj podwyżki cen była na rynku krajowym sięgają nawet 1 zł na kilogramie.

r e k l a m a

Ceny nawozów znowy w góre 

Agrochem Puławy już drugi raz w sierpniu zmienił cennik na nawozy azotowe. Tym razem, tj. 11 sierpnia, podwyżki sięgają 150–400 zł/t. Na przykład saletra amonowa Pulan kosztuje bez transportu 4265 zł/t a z transportem 4305 zł/t, obie ceny wzrosły o 370 zł/t, siarczan amonu Pulsar zdrożał o 170 zł/t do 2470 zł/t i 2510 zł/t a RSM 32%N o 380 zł/t do 4085 zł/t i 4100 zł/t. Z cennika wypadł saletrzak i znowu nie pojawił się w nim mocznik.

Podobnie, jak było przy okazji ostatnich podwyżek, dystrybutorzy nie od razu zareagowali na zmiany cen. Niektórzy nawet nieco obniżyli ceny, aczkolwiek w wielu punktach asortyment nawozów jest bardzo ubogi.

W drugiej połowie sierpnia czeka nas obniżka cen paliwa

Z najnowszej prognozy cen paliw przygotowanej przez analityków z e-petrol.pl wynika, że już po 14 sierpnia najpopularniejszą benzynę bezołowiową i olej napędowy powinno się tankować taniej o 20-30 gr w porównaniu do cen z tego tygodnia. Średnia cena benzyny 95 może znaleźć się w przedziale 6,57–6,72 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy będzie kosztował między 6,93 a 7,07 zł/l. W przypadku autogazu obniżki sięgną zaledwie 4–5 gr/l a litr tego paliwa będzie kosztował 3,18–3,28 zł.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a