Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy polskie mięso i zboże trafią do Korei i Wietnamu?

Justyna Czupryniak
Kategoria: Rynki rolne
Czy polskie mięso i zboże trafią do Korei i Wietnamu?
Rynki rolne
Data publikacji 01.03.2023r.

Polska żywność jest eksportowana do 200 krajów świata. Niedługo na tej liście mogą się znaleźć Korea i Wietnam.

Od 17 do 25 lutego 2023 r. delegacja przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w skład której weszli główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk i sekretarz stanu Lech Kołakowski, przebywała w Republice Korei i Wietnamie.

Głównym celem wyjazdu były negocjacje związane z eliminacją barier dla eksportu polskiego mięsa do powyższych państw. W trakcie dyskusji został podjęty temat wsparcia polskich hodowców bydła, świń i drobiu oraz producentów owoców miękkich, którzy uczestniczą w kampanii promocyjnej: Europa Pełna Smaków — tradycja i jakość, realizowanej w Seulu i Ho Chi Minh City. Omówiono również kwestię eksportu polskiego zboża do Korei i Wietnamu.

r e k l a m a

Współpraca z Koreą jest potrzebna Polsce

Podczas rozmów prowadzonych przez przedstawicieli MRiRW z wiceministrem spraw zagranicznych Kang Jae-Kwon i wiceministrem rolnictwa, żywności i obszarów wiejskich Kim In-Joong poruszona została kwestia rozwoju współpracy w sektorze rolnym pomiędzy Polską a Koreą.

Jak podkreślił Lech Kołakowski, znaczenie Republiki Korei dla Polski jest wysokie ze względu na łączące nasz kraj z Koreańczykami strategiczne partnerstwo, dlatego ważne jest to, by dialog związany z rozwojem sektora rolnictwa został nawiązany.

– Republika Korei jest dla Polski ważnym partnerem, z którym łączy nas strategiczne partnerstwo. Współpraca w sprawach rolnych powinna być równie ważnym i przynoszącym wymierne efekty elementem dialogu realizowanego przez nasze kraje jak kwestie obronności czy energetyki – zaznaczył sekretarz stanu Lech Kołakowski.

r e k l a m a

Zdaniem wiceministra Kołakowskiego, prace nad zakończeniem procedur dostępowych dotyczących eliminacji barier w handlu towarami rolnymi z Koreą powinny zostać jak najszybciej zakończone, dzięki czemu możliwe byłoby rozpoczęcie eksportu drobiu, wieprzowiny i wołowiny z Polski do Korei. W związku z chęcią podjęcia współpracy wiceszef MRiRW zwrócił się z prośbą do przedstawicieli władz Korei o ograniczenie czasu realizacji przeznaczonego na procedury do minimum.

– Postęp w pracach nad otwieraniem rynku jest niezbędny dla dalszego rozwoju polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Chcielibyśmy, aby polska żywność w coraz większym stopniu obecna była na rynku koreańskim. Jest ona nie tylko wyjątkowo smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna, ponieważ jest wytwarzana wg wymagających norm obowiązujących w Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister Kołakowski.
Potwierdzeniem słów posła Kołakowskiego jest fakt, że polska żywność jest eksportowana do 200 krajów świata, na których liście znajdują się rynki USA czy Izraela.

Koreańczycy przyspieszą prace nad procedurami dostępowymi

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz Polski i Republiki Korei przyniosły zamierzony skutek. Koreańczycy wyrazili chęć wzmacniania relacji w obszarze rolnictwa i zapewnili również, że spróbują podjąć działania w celu szybkiego sfinalizowania procedur dostępowych. Potwierdzeniem pozytywnego nastawienia Koreańczyków do współpracy z Polską była akceptacja wzorów świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego, które będzie eksportowane do Republiki Korei, do czego dojdzie po uprawomocnieniu polskich zakładów przez Koreę.

Wietnamczycy chętni do współpracy z Polską

Podczas posiedzenia w Wietnamie Lech Kołakowski spotkał się z tamtejszym wiceministrem rolnictwa Phung Duc Tienem i przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu, czyli posłami Nguyen Thi Mai Phuong i Nguyen Van Than. Tematem spotkania była kwestia kontynuacji uzgodnień dostępowych, które rozpoczęły się w 2022 r. w trakcie I posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Wietnamski rynek otwiera się na polskie mięso

Od 2022 r. w Polsce widoczny jest postęp w pracach nad otwieraniem wietnamskiego rynku na polskie mięso. W minionym roku odnotowano wyraźny wzrosty eksportu polskiej wołowiny, gęsiny i mięsa z kaczek. Lech Kołakowski świadomy zaistniałej poprawy podziękował za współpracę i przyznał, że ma nadzieję na szybkie zatwierdzenie świadectw weterynaryjnych dla wskazanych mięs. Sekretarz stanu przyznał również, że Polska potrzebuje otworzenia wietnamskiego rynku na eksport borówki wysokiej. Dzięki poszerzeniu listy eksportowanych towarów z Polski do Wietnamu możliwe byłoby zniwelowanie ujemnego, wynoszącego w 150 mln euro w 2022 r., salda wymiany produktami rolnymi z tym państwem.

Również w Wietnamie przedstawiciele polskich władz otrzymali pozytywną odpowiedź na swoje postulaty. Wiceminister rolnictwa VN Phung Duc Tien poinformował o podejmowaniu kroków i etapów pracy związanych z otwieraniem wietnamskiego rynku na polskie produkty. Tien zapewnił również, że strona wietnamska pozostaje w intensywnym dialogu z Polską w kwestii rolnictwa mi.in. w aspekcie uzgodnienia zapisów świadectw weterynaryjnych, dzięki którym polscy eksporterzy będą mogli sprzedawać mięso do Wietnamu. Przedstawiciele wietnamskiego ministerstwa wyrazili również chęć rozwoju relacji na poziomie eksperckim w zakresie akwakultury.

Czy polskie zboże trafi do Wietnamu i Korei?

Lech Kołakowski podczas rozmów z przedstawicielami Wietnamu i Korei przedstawił ofertę, dotyczącą eksportu polskiego zboża na rynki tych krajów, nad którymi będą mogli się zastanowić.

Pomoc dla polskich przedsiębiorców, czyli eksport żywności do Wietnamu i Korei

Prace nad nawiązaniem współpracy z rynkami koreańskim i wietnamskim wynikają z zainteresowania tamtejszych handlowców polskimi wyrobami. Pojawienie się przedsiębiorców na wydarzeniach w ramach programu Europa Pełna Smaków — tradycja i jakość dodatkowo podsyciły ich ciekawość. Dzięki udziałowi przedstawicieli MRiRW w imprezie możliwe było zaprezentowanie bogatej oferty handlowej i informacji na temat systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce również w środowisku mediów.

Współpraca Polski z Azją jest korzystna

Polska żywność trafia do państw azjatyckich. Do głównych odbiorców z tego kontynentu zaliczane są Chiny, do których eksportuje się najwięcej produktów, na drugiej pozycji znajduje się Wietnam, a na piątej Republika Korei. Otwarcie tamtejszych rynków na kolejne polskie towary będzie dużą szansą dla polskich hodowców zwierząt i przetwórców. Pojawienie się Lecha Kołakowskiego w azjatyckich państwach świadczy o pracy nad zintensyfikowaniem działań w zakresie otwarcia tych rynków. W związku z podejmowanymi krokami w kierunku eksportowania polskiej żywności do Wietnamu i Korei Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zdecydował o zorganizowaniu polskich stoisk narodowych na targach w Japonii, Republice Korei, Wietnamie, Singapurze oraz Hongkongu.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: gov.pl

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a