Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Eksperci: latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Eksperci: latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l
Rynki rolne
Data publikacji 10.03.2023r.

Analitycy rynkowi nie mają dobrych informacji dla polskich producentów mleka. Ich zdaniem cena skupu białego surowca nadal będzie spadać. Latem mleczarnie mogą oferować stawki nawet poniżej 2 zł/l. A jaka będzie cena mleka w 2023 i w 2024 roku?

Ceny mleka spadły najbardziej w historii

Od początku tego roku spadają ceny mleka. Mleczarnie obniżały stawki z miesiąca na miesiąc nawet o 50-60 groszy. Jak wyliczają w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy ekonomiści banku Credit Agricole, w styczniu korekta wyniosła 7,8 proc. m/m. To najsilniejszy miesięczny spadek w historii. 

r e k l a m a

Dlaczego mleko w skupie staniało?

Na niższe stawki w Polsce wpłynęły oczywiście taniejące produkty mleczne na światowym rynku. 

- W ostatnich miesiącach najsilniej obniżyły się ceny masła, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku oraz serwatki. Jednocześnie istotnie zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, odzwierciedlana różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku, choć pozostaje ona na wysokim na tle historycznym poziomie – czytamy w wiosennej AgroMapie.

Presję na ceny mleka wywiera także rosnąca dynamika jego produkcji wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych. 

Eksperci Credit Agricole podkreślają, że ożywienie produkcji mleka widoczne jest głównie w UE i USA. Natomiast na półkuli południowej obserwowany jest spadek produkcji związany z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi. 

- Ożywienie produkcji mleka zbiegło się w czasie z osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne, w znacznym stopniu będącego konsekwencją silnego wzrostu ich cen odnotowanego w poprzednich kwartałach, dokonującego się w warunkach obniżającej się siły nabywczej konsumentów w skutek rosnącej inflacji – zaznaczają ekonomiści.

Dodają, że niekorzystne dla światowego popytu na produkty mleczne było także wyraźne obniżenie popytu w Chinach. Kraj ten jest ich największym światowym importerem. 

Jakie będą ceny mleka w 2023 i w 2024 roku?

Zdaniem analityków Credit Agricole, światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 roku, a cena skupu mleka w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych. 

W związku z tym eksperci przewidują, że latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l. Natomiast na koniec 2023 r. cena wyniesie ok. 2,05 zł/l, a na koniec 2024 r. ok. 2 zł/l.

- Lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen jest wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami – zastrzegają ekonomiści.

oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a