Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Holenderscy rolnicy zwiększają produkcję mleka

. .
Kategoria: Rynki rolne
Holenderscy rolnicy zwiększają produkcję mleka
Rynki rolne Rynek mleka
Data publikacji 16.09.2022r.

Wbrew trendom spadkowym i ograniczaniu produkcji mleka w krajach Wspólnoty, holenderscy rolnicy dostarczyli w lipcu i czerwcu więcej mleka niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zachętą do zwiększenia skali produkcji są z pewnością rekordowo wysokie ceny mleka.

Od czerwca wzrasta produkcja mleka w Holandii

Dotychczas, pomimo bardzo wysokich cen wypłacanych za surowiec, europejscy hodowcy bydła mlecznego nie zwiększali skali swojej produkcji. W Holandii zauważono jednak zwrot tendencji spadkowej i od czerwca produkcja mleka wzrasta w odniesieniu do analogicznych okresów 2021 roku.

r e k l a m a

Jak podaje portal Agrarheute, w lipcu br. produkcja mleka w Holandii była o 1,8 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W czerwcu natomiast wzrost wyniósł 1,5 proc. Odnotowane wzrosty zakończyły utrzymujący się trend spadkowy, który trwał od grudnia 2020 roku.

Według holenderskiego przemysłu mleczarskiego przyczyną zwrotu mogą być wyjątkowo wysokie ceny mleka. Biorąc pod uwagę jednak całkowitą ilość wyprodukowanego przez Holandię mleka w okresie od stycznia do lipca 2022 r., nadal jest ona o 1 procent niższa od ilości dostarczonego do mleczarni surowca w tym samym okresie w 2021 roku.

r e k l a m a

Mleko w Niemczech towarem deficytowym

Inną sytuację obserwuje się u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecka produkcja mleka w czerwcu i lipcu nadal była poniżej poziomu z roku poprzedniego. Według Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności różnica w porównaniu z poprzednim rokiem jest niewielka i wynosi zaledwie 0,2-0,6 proc.

Pomimo dobrej ceny wypłacanej rolnikom za surowiec, nadal mleko pozostaje w Niemczech towarem deficytowym. Od stycznia do lipca dostawy mleka do niemieckich mleczarni były o 1,3 proc. niższe niż w roku ubiegłym i wynosiły 18,9 mld kg.

Produkcja mleka spada w całej UE

Według danych Komisji Europejskiej dostawy mleka w całej UE w czerwcu 2022 r. były o 0,6 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Rolnicy produkujący mleko w Niemczech, Francji, Irlandii i we Włoszech dostarczyli mniej mleka niż w czerwcu 2021 r. Produkcja wzrasta za to w Holandii i Polsce.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Archiwum

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a