Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 03.01.2023r.

Wszystko wskazuje na to, że najwyższe wzrosty cen bydła już za nami. Zdaniem analityków rynkowych kolejne kwartały przyniosą spory spadek cen. Po ile będzie skupowany żywiec wołowy w 2023 roku?

Ceny bydła: koniec roku przyniósł kolejne obniżki

Ceny bydła nadal spadają. Z danych MRiRW wynika, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia za bydło rzeźne w skupie krajowym dostawcom płacono przeciętnie 10,57 zł/kg wobec 10,61 zł/kg w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen o 3 proc. niższy niż przed miesiącem, ale o 16 proc. wyższy niż w porównywalnym tygodniu 2021 r. Za byki 12-24 miesiące w tym okresie płacono średnio 11,69 zł/kg, za krowy 8,73 zł/kg, a za jałówki 11,32 zł/kg.  

r e k l a m a

W 2022 roku najwyższe ceny bydła odnotowano w maju. Wtedy średnia cena skupu w Polsce wyniosła 11,72 zł/kg (+61 proc. r/r). Analitycy Pekao SA w najnowszym raporcie opublikowanym pod koniec grudnia 2022 roku zwracają uwagę, że w kolejnych miesiącach notowania pozostawały w lekkim trendzie spadkowym.

Analitycy: czeka nas dalszy spadek cen skupu bydła

W ocenie ekspertów rynkowych możliwe odbicie w unijnym pogłowiu bydła przy słabszym popycie będzie oddziaływać w kierunku osłabienia cen skupu żywca w pierwszej połowie 2023 r.

r e k l a m a

- Wysoka opłacalność chowu bydła mięsnego (zarówno w ostatnich kwartałach, jak i bieżąca) może przełożyć się na wyhamowanie trendu spadkowego unijnej produkcji mięsa. Z kolei barierą dla rozwoju eksportu wołowiny, ale też dla zwiększenia sprzedaży na rynku wewnętrznym pozostaną jej wysokie ceny. W rezultacie podaż na rynku unijnym może rosnąć w 2023 roku, co będzie oddziaływało w kierunku osłabiania cen wołowiny. Jeśli jednak koszty produkcji pozostaną na wysokim poziomie, powinny być istotnym ograniczeniem dla głębszych spadków cen - czytamy w raporcie Pekao SA.

Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Zdaniem analityków PKO BP spadek cen bydła w 2023 roku może wynieść 8 proc. w porównaniu do 2022 roku.

- Spadek, z jednej strony będzie konsekwencją zmniejszenia presji podażowej (głównie na świecie, ale także w UE, m.in. wskutek poprawy sytuacji dochodowej producentów), a z drugiej strony prawdopodobnego obniżenia się popytu, który wiąże się z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej inflacji ograniczać może zakupy produktów droższych, do których należy wołowina, oraz wydatki w kanale HoReCa - informują eksperci rynkowi PKO BP.

Także analitycy Credit Agricole w najnowszym raporcie rynkowym oceniają, że kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu bydła.

- W ostatnich miesiącach doszło do korekty i spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Przyczyną obniżenia cen jest rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na bardzo wysokie ceny wołowiny. Podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć - informują eksperci.

W ich ocenie cena skupu bydła w Polsce wyniesie ok. 8,60 zł/kg na koniec 2023 r.

Kamila Szałaj
Fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a