Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są ceny tuczników na początku 2023 roku?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Jakie są ceny tuczników na początku 2023 roku?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 11.01.2023r.

Mimo niskiej podaży żywca, część zakładów mięsnych obniżyła ceny tuczników. Zdaniem analityków rynkowych podwyżki będą w tym roku mocno ograniczane przez barierę popytu. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Jakie będą ceny tuczników w 2023 roku?

Niska podaż świń nie zahamowała spadku cen

Początek nowego roku przyniósł spadki cen skupu tuczników. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła swoje cenniki o 10-33 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w ostatnim tygodniu 2022 r. na rynku krajowym, z uwagi na małe zainteresowanie zakupem świń rzeźnych przez podmioty skupujące, utrzymał się dalszy spadek cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 26.12.2022 – 1.01.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za trzodę chlewną dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,51 zł/kg wobec 7,52 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 2 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 68 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na krajowym rynku notowane są niewielkie spadki cenowe. Niska podaż żywca nie zahamowała redukcji cen w cennikach przetwórców. Jest to typowe dla tego początkowych dni stycznia. Krótki tydzień ubojowy ze względu na święto Trzech Króli ograniczył potrzeby przetwórstwa, które coraz częściej korzysta z ofert taniej wieprzowiny pochodzącej z importu. Tuczniki w klasie E skupowane są najczęściej w przedziale 9,40-9,50 zł/kg. Wysoka inflacja wiąże się ze spadkiem siły nabywczej krajowych konsumentów, którzy coraz ostrożniej podchodzą do zakupów nie tylko wieprzowiny - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

W Niemczech ceny świń nadal bez zmian

Od kilku tygodni na niemieckiej giełdzie VEZG cena tuczników stoi w miejscu. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 18 stycznia.

Polpig zaznacza, że w większość krajów w pierwszym tygodniu stycznia nie zmieniła cen skupu tuczników.

- Wyjątkiem jest Francja (+1 eurocent) oraz Holandia (-6 eurocentów) w porównaniu do notować sprzed tygodnia (ISN). W Niemczech, w odróżnieniu do lat ubiegłych, w pierwszych dniach stycznia nie ma presji na cenę skupu żywca. Podkreśla się wyjątkowo dobry handel wieprzowiną w okresie świątecznym (ISN). Spadek pogłowia świń i niska podaż tuczników jest widoczna na rynku - informuje Polpig.

r e k l a m a

Jakie będą ceny świń w 2023 roku?

Zdaniem analityków PKO BP bariera popytu stanowi ograniczenie dla dalszych podwyżek cen skupu trzody chlewnej.

- Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 wzrośnie w stosunku do 2022 o 2-11 proc., choć już druga połowa 2023 może przynieść spadki w relacji rocznej o 4-15 proc. Niewykluczony spadek cen pasz może złagodzić presję kosztową w produkcji żywca, jednak silne podwyżki cen nośników energii i duża niepewność na rynku powstrzymają ewentualne duże zmiany w podaży co najmniej do końca pierwszego kwartału 2023. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej (choć prawdopodobnie spadającej) inflacji i oczekiwanego spowolnienia gospodarczego będzie oddziaływał negatywnie na konsumpcję wieprzowiny - wysokie ceny mogą nie być akceptowalne dla konsumentów. Zmaleć może popyt w HoReCa, z uwagi na możliwe ograniczenie wydatków na gastronomię - oceniają analitycy PKO BP.

Z kolei zdaniem banku Pekao SA, na rynku unijnym stopniowo zmniejsza się podaż, co będzie oddolnie wspierać ceny skupu. Jest to głównie efekt redukcji potencjału produkcyjnego UE.

- Spadek unijnej produkcji wieprzowiny będzie istotnym wsparciem dla cen żywca w pierwszej połowie 2023, a szczególnie w drugim kwartale, kiedy czynniki sezonowe powinny wywierać dodatkową presję na wzrost notowań. Barierą może być jednak dalsze osłabienie popytu na świecie (głównie w Chinach) oraz w UE (pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw domowych). W tych warunkach strona kosztowa może być decydująca w kwestii rentowności chowu trzody chlewnej, co z kolei będzie miało wpływ na kierunki zmian w unijnej produkcji oraz ceny żywca w drugiej połowie 2023. - oceniają ekonomiści Pekao SA.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ
Natomiast analitycy Credit Agricole uważają, że przestrzeń do dalszego istotnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona, a od III kw. 2023 r. oczekujemy ich wyraźnego spadku. Ich zdaniem cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 6,10 zł/kg.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 5 stycznia 2023 roku (w porównaniu do cen z 16 grudnia 2022)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg  (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (bez zmian);
 • Złotex, Złoczew - 7,20 zł/kg  (spadek o 20 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,27 zł/kg (spadek o 33 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,50 zł/kg wbc kl. E (spadek o 30 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50 zł/kg (spadek o 10 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,50 zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,40 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 10 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a