Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Minister Kowalczyk zapowiada spadek ceny nawozów. Kiedy rolnicy powinni je kupić?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Minister Kowalczyk zapowiada spadek ceny nawozów. Kiedy rolnicy powinni je kupić?
Rynki rolne
Data publikacji 18.01.2023r.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił, że spadną ceny nawozów. - Korekty cen nawozów w dół będą na pewno, bo spadają ceny gazu – powiedział wicepremier, pytany przez rolników, czy mogą spodziewać się tańszych nawozów.

W ostatnich tygodniach mocno spadają ceny gazu. Obecnie na holenderskiej giełdzie surowiec ten jest tańszy niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jego notowania obniżyły się poniżej granicy 60 euro za MWh. Wobec tego rolnicy oczekują, że spadną też ceny nawozów. 

r e k l a m a

Rolnicy pytają ministra Kowalczyka: czy ceny nawozów spadną?

Podczas dzisiejszej „Debaty na temat aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” rolnicy pytali wicepremiera Henryka Kowalczyka, czy mogą spodziewać się niższych cen nawozów w najbliższym czasie. 

- Za miesiąc rusza produkcja roślinna. Rolnicy muszą wyjechać w pole z azotem. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nawozów? Czy możemy liczyć na obniżki cen w związku z taniejącym gazem? – pytał Mateusz Kołodziejczyk ze Związku Młodzieży Wiejskiej.

Kowalczyk: korekty cen nawozów w dół będą na pewno

W odpowiedzi minister Kowalczyk zaznaczył, że ceny gazu, choć spadły, to nadal są wyższe niż średnie ceny sprzed kryzysu gazowego. 

- Przed wojną cena gazu wynosiła 20-30 euro za MWh, więc jeśli teraz wynosi 60 euro to znaczy, że jest trzy razy wyższa. No ale oczywiście w szczytowych momentach było to ponad 300 euro, więc oczywiście spadek jest znaczący – powiedział minister Kowalczyk.

Ocenił, że wobec tego ceny nawozów spadną, ale nie można spodziewać się powrotu do stawek na poziomie 1000 zł/t.

- Patrząc więc na te relacje cen gazu sprzed wojny i obecne, jasne jest, że nawóz nie stanieje do 1000 zł. Nie zadeklaruję teraz w sposób precyzyjny obniżek cen nawozów, ale korekty cen nawozów w dół będą na pewno – poinformował minister rolnictwa. Dodał, że ma nadzieję, iż rynek nawozowy będzie się stabilizował. 

r e k l a m a

Analityk rynku nawozów: polscy producenci powinni niebawem obniżyć ceny nawozów

Spadek cen prognozowali też eksperci, z którymi rozmawialiśmy na początku stycznia. Jakub Szkopek z Erste Polska  ocenił, że biorąc pod uwagę bardzo silne, spadki cen gazu, polscy producenci powinni niebawem obniżyć ceny nawozów.

- Będzie to zatem najlepszy czas na zakupienie nawozów do wiosennej aplikacji. Uważam, że poziom tych obniżek będzie wyższy niż wynosi obecnie VAT na nawozy – mówił nam analityk.

Z kolei analitycy PKO BP ocenili, że za obniżkami będzie przemawiał zmniejszony popyt na nawozy oraz wzrosty produkcji i mocy wytwórczych w krajach o niższych kosztach energii. 

O to, czy w najbliższym czasie rzeczywiście spadną ceny nawozów zapytaliśmy także Grupę Azoty i Anwil. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na łamach naszego portalu.

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a