Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Na ceny warzyw wpływ ma tylko pogoda. "Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty"

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Na ceny warzyw wpływ ma tylko pogoda. "Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty"
Rynki rolne
Data publikacji 05.08.2022r.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach drożeją tylko te warzywa, których zaczyna brakować. Reszta jest w cenach sprzed lat i nie nadąża za inflacją ani za wzrostem kosztów produkcji.  - Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty, tylko pyta o cenę. Jak jest za wysoka, to po prostu nie kupuje - wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. Jakie są ceny warzyw i owoców na Broniszach?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach trwa sezon wakacyjny. Mniej jest kupców, a wysokie temperatury sprawiają, że handel odbywa się głównie nocą. Ale większość rolników nie jest zadowolona z cen, bo podwyżki zanotowały tylko te warzywa, których brakuje z uwagi na warunki pogodowe. Natomiast reszta kosztuje podobnie, jak w latach ubiegłych. Niestety, rosnące koszty produkcji nie przekładają się na wzrost cen warzyw u rolnika.

r e k l a m a

- Nikt na Rynku nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty, tylko pyta o cenę. Jak jest za wysoka, to po prostu nie kupuje. Wtedy rolnik musi zejść z ceny. Tutaj przede wszystkim rządzi rynek i gra popytu z podażą. Oczywiście, jeśli porównamy koszyk warzyw krajowych rok do roku to jest on o ok. 20 proc. droższy. Ale część warzyw jest tańsza niż przed rokiem, a część znacząco droższa, więc nie można generalizować – każde warzywo ma swoją historię - wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.


r e k l a m a

Kapusta biała w rekordowej cenie

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje przede wszystkim kapusty białej.

- Od dłuższego czasu obserwujemy coraz większe braki i coraz wyższe ceny kapusty białej.  Wynika to z faktu, że rolnicy z okolic Błonia i Ożarowa Mazowieckiego coraz rzadziej produkują kapustę sprzedawaną na nagłówki. Poza tym kapuście nie służy klimat, bo nie lubi ona upałów. W tej chwili ceny tego warzywa wahają się w granicach 4,5-5 zł za główkę, czyli o 250 proc. więcej niż w roku ubiegłym – wyjaśnia Maciej Kmera.

Pogoda winduje ceny fasolki szparagowej i kopru

Wideo - Na ceny warzyw wpływ ma tylko pogoda. "Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty"

Idź do wideo

Na Broniszach brakuje też fasolki szparagowej i kopru.

- Fasolka szparagowa jest droga. Za gruntową trzeba zapłacić 10 zł/kg, a za tunelową około 13-14 zł/kg. Spowodowane jest to dużymi stratami w uprawie, jakie ponieśli producenci fasolki. Ulewy i upały zdziesiątkowały plony. Poza tym brakuje rąk do pracy – zbiór fasolki jest bardzo pracochłonny. Natomiast koper, który nie lubi upałów, kosztuje 2 zł – ocenia ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Większość warzyw nadal tania. "Sprzedaję ogórki po tyle samo co 10 czy 15 lat temu"

Jeśli zaś chodzi o inne warzywa, jest ich dużo i są tanie. Nie brakuje papryki, ogórków czy pomidorów. I kosztują one tyle, co rok temu albo i mniej. Np. ogórki gruntowe są w cenie 3,75 zł/kg, papryka zielona po 3,25 zł/kg, a pomidory malinowe i spod osłon po ok. 3 zł/kg.

- Ceny nawozów czy środków ochrony roślin zwalają z nóg, a ja sprzedaję ogórki po tyle samo co 10 czy 15 lat temu. Nie wiem z czego to wynika, może podaż jest za duża, a może po prostu markety przejęły ten rynek i ludzie nie kupują w warzywniakach tyle, co kiedyś. Nie wiem, jak dam sobie radę w następnym sezonie, bo nawozy - mówi nam producent warzyw z okolic Błonia.

Sporo warzyw z Bronisz jedzie na Ukrainę

Ostatnio na Rynku w Broniszach jest bardzo dużo kupców, którzy robią zakupy w celu wywiezienia na Ukrainę.

- Kupują wszystkie warzywa twarde, czyli marchew, cebulę, buraki, ziemniaki. Przez to cebula w ostatnich dniach podrożała do 25 zł w hurcie i do 30 zł detalu za worek 15-kilogramowy. Również marchew trzyma stosunkowo wysoką cenę od 1,5 złotego w górę. Natomiast ziemniaki kosztują około 1 zł/kg, choć oczywiście zależy to od pogody – wylicza Kmera.

Spada cena borówki, pojawiły się jagody leśne

Na Rynku Hurtowym w Broniszach trwa festiwal owoców miękkich. Pojawiły się jagody leśne. 2,5 kg łubianka kosztuje ok. 70 zł. Natomiast z uwagi na wysoką podaż potaniały borówki. Ich cena waha się w granicach 12-17 zł/kg.

- Producenci borówki narzekają na tę niską cenę, ale to było do przewidzenia, bo od kilku lat systematycznie wzrasta ilość nasadzeń – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. 

Drogim malinom rośnie konkurencja

Brakuje malin, więc ich ceny są wysokie - nawet 160 zł za platon 4 kg. Konkurencję robią im coraz popularniejsze i trochę tańsze jeżyny, które kosztują 70 zł za platon 4 kg. 

Czerwone porzeczki z dużą rozpiętością cen

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie ma już czarnej porzeczki, sporo jest natomiast porzeczki czerwonej. Tu ceny są bardzo zróżnicowane.

- Półkilogramowe opakowania ścinane nożyczkami i układane pęsetą kosztują ok. 8 zł. Owoce zrywane bez specjalnej pielęgnacji można kupić za 4 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Kończy się już agrest, ale są jeszcze truskawki. Z odmian powtarzających, z tuneli są w cenie ok. 15-17 zł/kg, a zwykłe po ok. 8 zł/kg. 

Są także czereśnie, również z dużą rozpiętością cen - do 7 do 20 zł. 

Coraz więcej jabłek z tegorocznych zbiorów

Pojawiły się już pierwsze tegoroczne jabłka – Papierówka, Early Genewa, Piros, Antonówka i Paula Red.

- Paula Red jest w cenie 50 zł za skrzynkę, Piros po 40 zł, a Antonówka po ok. 45 zł - wylicza ekspert Rynku.

A jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a