Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Na rynku wieprzowiny brakuje surowca, a mimo to cena świń znów spada

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Na rynku wieprzowiny brakuje surowca, a mimo to cena świń znów spada
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 04.08.2022r.

Po ostatnich wzrostach cen świń nie ma już śladu. Większość zakładów mięsnych znów obniżyła stawki skupu żywca wieprzowego. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Na rynku wieprzowiny coraz trudniej o surowiec, a mimo to większość zakładów mięsnych obniżyła ceny. 

r e k l a m a

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,10 zł/kg do 6,90 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 18-24.07.2022 r. zakłady kupowały świnie rzeźne średnio po 7,00 zł/kg, o 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 43 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Natomiast w trzecim tygodniu lipca br. zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 9,86 zł/kg, o 5 gr/kg drożej niż w poprzednim tygodniu i o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. 

r e k l a m a

- W notowaniach krajowych zanotowano niewielkie wzrosty cen skupu. Ubojnie za tuczniki w kl. E płaciły w ubiegłym tygodniu średnio 8,85 zł/kg (+0,05 t/t). Niewielkie pozytywne zmiany są odzwierciedleniem ożywienia handlu na małej giełdzie niemieckiej, gdzie w ostatnim notowaniu nastąpił wzrost ceny - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Natomiast eksperci ING w najnowszym raporcie podkreślają, że w tym roku mamy do czynienia z dość ograniczonym popytem na wieprzowinę mimo trwającego sezonu grillowego.

- Z drugiej natomiast producenci muszą mierzyć z wysokimi kosztami produkcji, na które składają się głównie drogie pasze i rosnące ceny energii. Podobna sytuacja jest na międzynarodowych rynkach, na których wielu hodowców decyduje się na ograniczanie pogłowia i redukcję stad - wyjaśniają bankowi analitycy.

Polsus: rolnicy będą woleli przetrzymywać zboże, niż przeznaczyć je na pasze

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, mimo tego, że w ostatnich tygodniach ceny świń rosły, nie spodziewa się nagłego zwrotu akcji w postaci prób zwiększenia pogłowia trzody.

- Spowodowane jest to oczywiście kosztami jakie ponosimy. Owszem, w wielu rejonach kraju żniwa można uznać za udane (u mnie osobiście jedne z lepszych w ostatnich latach), jednakże susza na Węgrzech, Rumunii, czy też Francji, a do tego utrudniony handel ukraińskim ziarnem powodują, że na giełdach towarowych zboża paszowe są na bardzo wysokim poziomie, tak więc rolnicy będą woleć przetrzymać zboże, aniżeli wykorzystywać je do skarmiania zwierząt. Wiemy, że i koszty do produkcji zbóż wzrosły, jednakże stawki za tuczniki są nadal na tyle niskie, że o zadowalającym zysku mówimy wtedy, kiedy wykorzystamy efekt skali - wyjaśnia ekspert. 

Cena skupu tuczników w Niemczech nadal stoi w miejscu

W Niemczech na rynku trzody chlewnej zapanował marazm. Dziś, 4 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie kolejny tydzień z rzędu. Stawka od sześciu tygodni niezmiennie wynosi 1,85 euro/kg i będzie obowiązywała do 10 sierpnia.

- Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji szkolnych w niektórych krajach związkowych popyt nieznacznie wzrasta - dostępne ilości można szybciej sprzedać. Ale w nowym tygodniu ubojowym ceny za tuczniki pozostaną niezmienione - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

- Podaż żywca w Niemczech jest mała, a liczba ubojów spadła w pierwszym półroczu o 6,9 proc. r/r - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Jakie będą ceny świń w drugiej połowie 2022 roku?

Dobrych wiadomości nie mają także analitycy rynkowi. Brak impulsów popytowych ze strony handlu ogranicza wzrost cen skupu żywca, mimo iż prognozowane są dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce.

W ocenie ekonomistów PKO BP w drugiej połowie roku ceny żywca mają być wyższe w ujęciu rocznym o 33-45 proc. Czyli będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 29 lipca 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 29 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie spadły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (wzrost o 10-80 gr); 

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,30-6,70 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Złotex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
 • PPHU Kawiks Patoki - 6,30-6,70 zł/kg 

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (spadek o 40 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 5,80-6,60 zł/kg (spadek o 20 – 40 gr) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (spadek o 60 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,70 zł/kg (wzrost o 10 gr/kg);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,80 zł/kg (spadek o 50 gr); 

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,50-6,90 zł/kg (spadek o 10 gr); 
 • Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 30 gr).

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a