Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny pszenicy i rzepaku wystrzelił na Matifie! A ile płacą skupy w Polsce na koniec października 2022?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny pszenicy i rzepaku wystrzelił na Matifie! A ile płacą skupy w Polsce na koniec października 2022?
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 31.10.2022r.

Światowe ceny pszenicy i rzepaku wystrzeliły w górę po tym, jak Rosja zerwała umowę i zablokowała eksport zbóż z Ukrainy. Stawki wzrosły też w polskich portach. Ale czy krajowe skupy zapłacą rolnikom więcej? Sprawdź ceny zbóż i rzepaku w naszej cotygodniowej SONDZIE!

Po blokadzie korytarzy zbożowych cena pszenicy na Matifie wystrzeliła w górę

Zgodnie z przypuszczeniami ceny pszenicy na paryskiej giełdzie Matif wystrzeliły do góry w poniedziałek rano 31 października po tym, jak w sobotę Rosja zerwała umowę umożliwiającą wywóz zboża z Ukrainy i zablokowała korytarze zbożowe. Już dziś rano sesja notowań pszenicy w USA otworzyła się na najwyższym poziomie od połowy października - 8,80 USD za buszel, czyli 5 proc. więcej niż na piątkowym zamknięciu.

r e k l a m a

Z kolei giełda Matif zakończyła się dziś dużymi wzrostami - pszenica zdrożała o 14,75 euro (4,4 proc.) do poziomu 352,25 euro/t. 

A przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu pszenica na Matifie taniała z uwagi na droższe euro i tańsze dostawy rosyjskiego ziarna. W piątek 28 października notowania w kontrakcie grudniowym 2022 wyniosły 337,50 euro/t, czyli przez tydzień ziarno staniało 4,50 euro. Natomiast w kontrakcie marcowym 2023 notowania spadły do poziomu 337,75 euro/t.

Niestety, brak dostaw zbóż z Ukrainy pogłębi kryzys żywnościowy na świecie, zwłaszcza wśród biedniejszych państw Afryki i Bliskiego Wschodu. Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ, cytowana przez Parkiet, ocenia, że pozostali producenci pszenicy oraz innych zbóż prawdopodobnie nie będą w stanie w pełni zastąpić dostaw z Ukrainy.

By zażegnać to ryzyko, prezydent Turcji zadeklarował w poniedziałek, że Ankara pomoże w eksporcie zboża, pomimo wycofania się Rosji z umowy. W związku z tym 12 statków towarowych załadowanych zbożem opuściło Ukrainę i płynie do Turcji. Zablokowanych jest jednak ponad 200 statków, z tego ok. 100 załadowanych zbożem. W ocenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, na tych pokładach jest jedzenie dla ponad 7 mln ludzi. Wysiłki na rzecz dostarczenia ziarna do najbardziej potrzebujących czyni też ONZ, apelując do Rosji o przywrócenie dostaw.

Ale, jak zauważa Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, Rosji bardzo zależy na eksporcie własnych rekordowych zbiorów pszenicy. 

- ONZ i Turcja będą musiały zaproponować Rosji jeszcze większe ustępstwa (ułatwienia w eksporcie rosyjskich towarów) w negocjacjach umowy -  ocenił ekspert. 

Zresztą Rosja już oznajmiła, że jest gotowa dostarczyć najuboższym krajom świata do 500 tys. ton darmowego zboża w najbliższych czterech miesiącach i całkowicie zastąpić ukraińskie zboże na światowych rynkach po przystępnych cenach.

O wznowieniu umowy z Putinem mają rozmawiać m.in. uczestnicy szczytu G20, który odbędzie się w połowie listopada, choć nadal nie jest jasne, czy przywódca Rosji pojawi się na spotkaniu.

Rolnicy nie zamierzają sprzedawać zboża w tym roku

W efekcie giełdowych wzrostów ceny podnieśli eksporterzy. Jak informuje firma skupująca zboża Agro-Trust, porty w Polsce dziś niespodziewanie bardzo szybko wyszły z cenami skupu płodów rolnych.

- Pszenica wzrosła w skupie od piątku o 50 zł/t, pszenżyto o 10 zł/t, żyto o 40 zł/t, a rzepak o 50 zł/t - podaje Agro-Trust. 

Spokojniej jest za to na krajowym rynku zbóż. Tu w ubiegłym tygodniu ceny zbóż delikatnie wzrosły i kształtują się na poziomie 1500-1630 zł/t za pszenicę konsumpcyjną i 1390-1520 zł/t za paszową. 

Izba Zbożowo-Paszowa zaznacza, że krajowy rynek zbożowy w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna.

Wideo - Ceny niektórych warzyw i owoców są drastycznie niskie. Załamani rolnicy chcą likwidować plantacje

Idź do wideo

- Ziarna w kraju jest dużo, ale w dalszym ciągu zalega ono w magazynach u rolników, którzy w większości przypadków nie są zainteresowani jego sprzedażą po cenach oferowanych przez kupujących. Na rynku cały czas notuje się rozbieżności pomiędzy cenami oferowanymi, a cenami żądanymi przez rolników za ziarno. Być może nieco więcej ofert sprzedaży ziarna pojawi się w listopadzie, wraz ze zbliżającą się zimą i końcem roku. Na gwałtowny wzrost ofert sprzedaży zbóż jednak trudno liczyć - zaznacza Izba i dodaje, że rozpoczęte wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, słabsze niż przed rokiem plony kukurydzy w niektórych regionach kraju, niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie, a także posiadana baza magazynowa będą zniechęcać producentów do sprzedaży ziarna jeszcze w tym roku. Wielu z nich na pewno będzie czekać ze sprzedażą na dalsze losy umowy zbożowej.

Kukurydza na mokro nawet za 1020 zł/t

Izba Zbożowo-Paszowa zaznacza, że obecnie przedmiotem obrotów jest głównie kukurydza. Tegoroczne zbiory są jednak późne i mokre. Stąd też zaawansowanie zbiorów kukurydzy jest mocno zróżnicowane regionalnie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

539,00 zł SPRAWDŹ
- Oceniamy, iż kukurydzę w kraju dotychczas zebrano z około połowy areału. Największe zaawansowanie kukurydzianych żniw notuje się na zachodzie i północnym-zachodzie kraju, gdzie kukurydzę dotychczas zebrano z ponad 70% powierzchni. Im dalej na wschód, tym mniej zebranej kukurydzy. W woj. kujawsko-pomorskim kukurydzę zebrano z około 30-35% areału, a mazowieckim – z około 20-25%, a w lubelskim i podkarpackim – z około15 % powierzchni. Doniesienia płynące z terenu wskazują na niższe plony kukurydzy niż przed rokiem, przy czym notuje się duże zróżnicowanie plonów w zależności od regionu kraju - ocenia IZP.

W ocenie Izby, na obecnym etapie zaawansowania żniw, średnich plonów należy szukać w przedziale 8-12 t/ha mokrego ziarna. Pomimo trwających zbiorów, ceny oferowane za kukurydzę mokrą w dalszym ciągu rosną.

- Obecnie, ceny kukurydzy mokrej (30% wilgotności) zawierają się w przedziale 850 PLN/t nawet do 1020 PLN/t. Najwyższe ceny notuje się na zachodzie kraju, gdzie osiągane plony są słabsze od spodziewanych i tym samym podaż ziarna jest ograniczona - wyjaśnia IZP.

Ceny rzepaku też wystrzeliły. Notowania wyższe o ponad 40 euro!

W ślad za doniesieniami o zerwaniu umowy zbożowej przez Rosję, mocno wzrosły ceny rzepaku na Matifie - nawet bardziej niż pszenica! W poniedziałek 31 października listopadowe kontrakty były wyceniane na 676,75 euro/t, czyli aż o 40,25 euro/t więcej (wzrost o 6,32 proc.)

Poza względami politycznymi, w kierunku wzrostów oddziaływał też utrzymujący się spory popyt na oleje roślinne i notowana spora zwyżka cen oleju sojowego i palmowego na giełdach światowych.

W Polsce natomiast rzepak zdrożał w ubiegłym tygodniu o ok. 60 zł/t. Na reakcję rynku na silne wzrosty na Matifie trzeba chwilę poczekać. 

Jak blokada eksportu z Ukrainy wpłynie na ceny zbóż w Polsce?

Choć w związku z blokadą ukraińskiego eksportu ceny zbóż i rzepaku na światowych rynkach mocno wzrosły, polscy rolnicy mają obawy, że polska granica znów stanie się  jedną z głównych dróg alternatywnych dla wywozu ziarna. Nadmierny import zbóż z Ukrainy, jaki miał miejsce przed żniwami, zdestabilizował krajowe ceny skupu, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Polski. W efekcie przez wiele tygodni ceny zbóż w Polsce były niższe niż w UE, a rolnicy mieli problem ze sprzedażą swojego ziarna. 

- Zboże będzie raczej tanieć, bo skoro statki się nie załadują na Afrykę, to raczej ruszy transport kołowy, a transport kołowy to TIRy i wjadą w Polskę, więc bym się nie cieszył - ocenia jeden z naszych Czytelników na naszym profilu Facebookowym.

Co prawda minister rolnictwa przekonuje, że eksport zbóż z Polski wzrósł adekwatnie do importu, i że żadna nadwyżka nie zostaje na rynku, ale analitycy nie mają wątpliwości - ziarno wycieka i jego podaż zaburza rodzimy handel. Mało tego, coraz częściej słyszy się o tym, że do naszego kraju napływa pszenica z Ukrainy, deklarowana na cele techniczne. 

Także Krajowa Rada Izb Rolniczych dostrzega obawy o niekontrolowany import ukraińskich zbóż. W związku z tym, że na rynku są oznaki wskazujące na znaczny napływ również zboża wysokiej jakości lub stosowanie w produkcji żywności zbóż o niższej jakości, samorząd rolniczy zawnioskował o kontrolę do UOKiK.

Jakie są ceny zbóż i rzepaku w punktach skupu w Polsce 28 października?

Specjalnie dla rolników – Czytelników TPR przeprowadziliśmy także sondę redakcyjną w wybranych punktach skupu w całej Polsce. 

Ceny skupu zbóż i rzepaku w Elewatorze Koronowo 

Oto jakie są stawki zbóż i rzepaku oferowane przez Elewator Koronowo (woj. kujawsko-pomorskie)

 • pszenica konsumpcyjna 1580 zł/t - (wzrost o 20 zł),
 • pszenica paszowa 1420 zł/t - (wzrost o 30 zł),
 • jęczmień 1200 zł/t - (wzrost o 10 zł),
 • żyto konsumpcyjne 1170 zł/t - (wzrost o 40 zł),
 • żyto paszowe 1070 zł/t - (wzrost o 70 zł),
 • pszenżyto 1280 zł/t - (wzrost o 20 zł),
 • rzepak 2850 zł/t - (bez zmian).

W woj. łódzkim cena pszenicy bez zmian

Rolnicy w punkcie skupu Młyn Brzeziny w woj. łódzkim mogą liczyć na następujące ceny za zboża:

 • pszenica konsumpcyjna - 1500 zł/t  (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1400 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne - 1150 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto - 1250 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień - 1250 zł/t (bez zmian),
 • owies - 1100 zł/t  (bez zmian).

Jakie są ceny zbóż i rzepaku w Elewarr Bielsk Podlaski?

Z kolei Elewarr Bielsk Podlaski (woj. podlaskie) oferuje następujące ceny zboża:

 • pszenica konsumpcyjna - 1525 zł/t  (bez zmian),
 • pszenica zwyczajna - 1425 zł/t   (bez zmian),
 • pszenica paszowa - 1375 zł/t  (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne - 1170 zł/t   (bez zmian),
 • żyto paszowe - 1070 zł/t  (bez zmian),
 • rzepak bio 2910 zł/t - (wzrost o 60 zł),
 • kukurydza mokra bio - 800 zł/t (wzrost o 20 zł),

Ceny zbóż i rzepaku na Pomorzu 

W punkcie skupu Rola Człuchów (woj. pomorskie) ceny zbóż kształtowały się w następujący sposób:

 • pszenica konsumpcyjna – 1550 zł/t (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1450 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne – 1170 zł/t (bez zmian),
 • żyto paszowe - 1100 zł (bez zmian),
 • pszenżyto – 1300 zł/t ((bez zmian),
 • jęczmień – 1200 zł/t (bez zmian),
 • owies – 1150 zł/t (bez zmian),
 • łubin słodki - 1600 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 2900 zł/t (bez zmian).

Ceny zbóż i rzepaku w Wielkopolsce 

Dla Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zebraliśmy ceny z dwóch punktów skupu z woj. wielkopolskiego.

Transrol Leszno oferował za skupione zboża i rzepak następujące ceny:

 • pszenica konsumpcyjna: 1530-1630 zł/t (spadek o 20 zł),
 • pszenica paszowa: 1490-1520 zł/t (spadek o 10 zł),
 • jęczmień: 1300-1320 zł/t (wzrost o 10 zł),
 • żyto: 1180-1210 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto: 1330-1350 zł/t (wzrost o 20-50 zł),
 • kukurydza sucha 1290-1420 zł/t (bez zmian),
 • kukurydza mokra - 930-950 zł/t (wzrost o 20-30 zł),
 • rzepak: 3030-3060 zł/t (wzrost o 70 zł),
 • groch: 1630-1650 zł/t (spadek  o 20 zł),
 • łubin: 1750-1780 zł/t  (bez zmian),
 • soja: 2660-2680 zł/t (bez zmian),
 • słonecznik: 2260-2300 zł/t (spadek o 20 zł).

Elewarr Gądki za zboże i rzepak oferował rolnikom takie ceny:

 • pszenica konsumpcyjna – 1580 zł/t (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1420 zł/t (bez zmian),
 • pszenica zwyczajna - 1500 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień konsumpcyjny – 1200 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto – 1260 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne – 1170 zł/t (bez zmian),
 • żyto paszowe – 1070 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 2910 zł/t (wzrost o 60 zł).

W PZZ Stoisław ceny bez zmian

Z kolei PZZ Stoisław (woj. zachodniopomorskie) proponuje rolnikom następujące ceny:

 • pszenica konsumpcyjna – 1590 zł/t (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1490 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne – 1150 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto - 1250 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień browarny - 1300 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień paszowy: 1250 zł/t (bez zmian),
 • owies 1300 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 2800 zł/t (bez zmian).
Kamila Szałaj, fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a