Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pfeifer & Langen Polska podniósł ceny za buraki. Ale tylko w jednej cukrowni

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rynki rolne
Pfeifer & Langen Polska podniósł ceny za buraki. Ale tylko w jednej cukrowni
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 20.09.2022r.

Pfeifer and Langen Polska ogłosił, że podnosi rolnikom cenę za zakontraktowane i dostarczone do cukrowni w Glinojecku buraki. Ile wynosi nowa stawka za tonę buraka?

Nowa cena za  buraki w cukrowni w Glionjecku

Cukrownia w Glinojecku należąca do koncernu Pfeifer & Langen rozpoczęła tegoroczną kampanię w dniu 7 września 2022 roku. Ogółem wszystkie cztery cukrownie należące do P&L prowadzą skup buraków. 

20 września spółka Pfeifer & Langen Polska S.A., poinformowała, że plantatorzy dostarczający buraki do Cukrowni w Glinojecku, a którzy zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024, otrzymają w tegorocznej kampanii wyższą stawkę za każdą tonę dostarczonych buraków kontraktowanych o jakości standardowej. 

Nowa kwota wynosi 48 EUR. Na tę sumę składa się:

  • płatność z tytułu dotychczas uzgodnionej ceny w wysokości 43 EUR,
  • zaliczka, którą producent cukru wypłaci na poczet rozliczenia ceny ostatecznej, dokonywanego w terminie do 31 października kolejnego roku w wysokości 5 EUR.
Jak podaje w komunikacie Pfeifer & Langen, rozmowy z przedstawicielami plantatorów, dostarczających buraki do cukrowni w Wielkopolsce, zaplanowane są na koniec września.

r e k l a m a

Jakie stawki oferują plantatorom pozostałe spółki cukrownicze?

Plantatorzy zakontraktowani w Krajowej Grupie Spożywczej mają otrzymać 46 euro za tonę buraków o zawartości 16% cukru. Władze KGS zapowiadają, że za buraki odstawione w trakcie kampanii 2023/2024 roku rolnicy otrzymają powyżej 45 euro za tonę.

W tym miesiącu Nordzucker Polska zdecydowała się podnieść ceny cen buraków zakontraktowanych o zawartości 16% cukru w kampanii 2022/23 do minimum 41 euro/t. 

Südzucker Polska za tonę buraków o zawartości cukru na poziomie 18% zaproponowała co najmniej 50 euro. Tutaj rozmowy z rolnikami jeszcze trwają.

Przeczytaj także:

Cukrownie podnoszą cenę za buraki cukrowe. Która zapłaci rolnikom najwięcej?

Startuje kampania buraczana 2022/23. Jakie są ceny buraków?

Natalia Musiał-Marciniak

fot. pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a